DHKP-C iddianamesi kabul edildi

DHKP-C iddianamesi kabul edildi
DHKP-C iddianamesi kabul edildi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mahkemeye gönderilen DHKP/C'nin gençlik yapılanmasına yönelik iddianame kabul edildi.

İSTANBUL - Terörle Mücadele savcısı İdris Kurt tarafından hazırlanan 18'i tutuklu 29 şüpheli hakkındaki iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

29 şüpheli iddianamede "terör örgütü üyesi olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak"la suçlanıyor. Şüpheliler arasında çocuklarıyla ilgili mücadale ve açıklamalarıyla gündeme gelen babalar İsmail Ercan ve Hüseyin Yücel'in çocukları Duygu Yücel ve Berk Ercan'la, gazeteci Sami Menteş de bulunuyor. İddianamede Öğrenci ve Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun örgüt yapılanması içinde olduğu belirtilerek, faaliyetlerinin durdurulması istenildi.

"ÖRGÜTÜN EYLEMLERİ ARASINDA SABANCI CİNAYETİ VAR"
DHKP-C’nin geçmişinin ve eylemlerinin anlatıldığı iddianamede, "1996 yılı içerisinde Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgülü ve Sekreter Nilgün Hasefe'nin öldürüldüğü Sabancı Center Eylemi de kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştır." denildi.

ÇELİK KAPILAR İDDİANAMEDE
İddianamede yapılan aramalarda polisin karşılaştığı demir kapılara da dikkat çekildi. İlk olarak 2011 yılında Öğrenci ve Gençlik Dernekleri Federasyonu'nda yapılan bir operasyonda polisin içeri geç girmesi ve içerideki delillerin yok edilebilmesi için 7 demir kapının olduğu anlatıldı. Demir kapılar yüzünden polisin içeri girdiğinde pek çok delilin imha edildiği anlatılan iddianamede, "7 demir kapının güvenlik güçleri tarafından arama yapılması halinde binaya girişin zorlaştırılması amacını taşıdığı, güvenlik güçlerinin içeri girme süresinin uzatılmasıyla, federasyon içerisinde bulunan ve delil olabilecek materyallerin imha edilmesinin amaçlandığı değerlendirilmiştir" denildi.

BABALARIN SÖZLERİ DELİL OLARAK İDDİANAMEDE YER ALDI
Operasyonlar kapsamında tutuklanan çocukları Duygu Yücel ve Berk Ercan'ı kurtarmak için mücadele veren baba İsmail Ercan ve baba Hüseyin Yücel de iddianamede yer aldı. İddianamede şüpheli olarak yer alan Duygu Yücel ile Berk Ercan'ın babalarının televizyon kanallarındaki "Örgüt çocuklarımızı kandırdı" sözleri de iddianamenin delilleri arasına girdi

DHA - Selahattin GÜNDAY