DHKP-C lideri Dursun Karataş öldü

Çok sayıda suikast ile silahlı eylemin emrini veren ve kırmızı bültenle dünyanın her yerinde aranan DHKP-C lideri Dursun Karataş, Hollanda'da kanserden öldü

İSTANBUL - Türkiye’de son 30 yılda meydana gelen çok sayıda silahlı eylemin talimatını verdiği gerekçesiyle dünyanın her yerinde kırmızı bültenle aranan DHKP-C lideri Dursun Karataş Hollanda’da tedavi gördüğü klinikte öldü. Son birkaç yıldır çıkan ‘Karataş hasta’ haberleri, örgüt tarafından ‘kontrgerilla kaynaklı’ denilerek yalanlanıyor ve “Önderimiz görevlerinin başında” açıklamaları yapılıyordu. Elazığ’da 25 Mart 1952’de doğan  Karataş’ın ölümüyle ilgili DHKP-C’nin yaptığı açıklamada bu kez, ‘10 yıldır hasta’ olduğu kabul edildi. Karataş’ın 16 Nisan 1992’de İstanbul Çiftehavuzlar’da polis kuşatmasında öldürülen eşi Sabahat Karataş’ın Karacaahmet’teki mezarının yanına gömülmeyi vasiyet ettiği iddia edildi.

Dursun Karataş’ın avukatlarından Taylan Tanay, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, Karataş’ın 11 Ağustos günü Hollanda’da öldüğünü belirterek,  cenazenin Türkiye’ye getirilmesi için girişimlere başladıklarını  açıkladı. Karataş’ın İstanbul’a gömülmesi konusunda ailesinin karar verdiğini anlatan Tanay, “Henüz takvim net değil. Hollandalı meslektaşımın bize verdiği bilgiye göre Karataş, kanser nedeniyle öldü” dedi.
Karataş hakkında 1994 yılında Fransa’da ve 2004 yılında Brüksel’de açılmış davaların bulunduğunu anımsatan Tanay, Karataş hakkında bugüne kadar açılan davalarda herhangi bir hüküm kurulmamış olduğuna dikkat çekti. Tanay, “Müvekkilimiz hakkında Türkiye’deki ulusal yargı yahut uluslararası bir mahkeme tarafından ‘terörist’ sıfatıyla verilmiş herhangi bir karar bulunmamaktadır” dedi.

Karataş, Mahir Çayan ve arkadaşlarının 30 Mart 1972’de Kızıldere’de öldürülmelerinin ardından THKP-C geleneğini sürdürmek isteyenler arasında kısa sürede öne çıktı. Orman Fakültesi’nde öğrenciyken arkadaşlarıyla İstanbul Dev-Genç’i kuran Karataş, daha sonra Ankara’da benzer çalışmalar yürütenlerle bir araya geldi.

Sazak ve Erim suikastları
Kısa bir süre Devrimci Yol dergisi çevresinde faaliyetlerde bulunduktan sonra 1978’de Ankara ekibini ‘pasiflikle’ suçlayarak İstanbul Dev-Genç’in öncülüğünde Devrimci Sol’u kurdu.

Eski Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak ile eski başbakanlardan Nihat Erim’e suikast eylemleri de dahil olmak üzere çok sayıda eylemle anılan örgüt, 12 Eylül  darbesinin ardından ağır darbeler yedi. Karataş da, darbeden hemen sonra yakalandı ve cezaevine girdi.

Devrimci Sol örgütü mensubu 1453 kişi hakkında açılan davanın 1 numaralı sanığı olan Karataş, ‘Haklıyız Kazanacağız’ başlıklı siyasi savunmayı arkadaşlarıyla mahkemeye sundu. 1984 yılında cezaevlerindeki tek tip elbiseye karşı ölüm orucuna başlayan Karataş, 75. günde eyleme son verdi. Bu eylemde Abdullah Meral, Haydar Başbağ, Fatih Öktülmüş ve Hasan Telci öldü.

Örgütteki arkadaşlarının ‘Dayı’ diye hitap ettiği Karataş’ın, 17 Ekim 1989 günü Sağmalcılar Cezaevi’nden firar etmesinin ardından Devrimci Sol’un eylemleri hızla tırmandı. Gıyabında müebbet hapse mahkûm edilen Karataş, Devrimci Sol’un adını 30 Mart 1994’te DHKP olarak değiştirdi ve yeni örgütün genel sekreteri oldu.

Devletin hedefi
Karataş’ın aralarında Temel Cingöz, İsmail Selen, Hulusi Sayın gibi emekli generallerin, MİT’çi Hiram Abbas’ın, polis şeflerinden Aydın Barış’ın da bulunduğu çok sayıda devlet görevlisine yönelik suikast için emir verdiği biliniyor. Örgüt bu eylemlilik süreciyle birlikte devletin bir numaralı hedefi haline geldi. Örgüt, 12 Temmuz 1991 ve 16 - 17 Nisan 1992 tarihlerinde merkezi düzeyde çok büyük darbeler aldı.

Örgüt içi çatışmalar
Bu darbelerin ardından başlayan huzursuzluk, örgütün iki numaralı ismi Bedri Yağan ve arkadaşlarının Karataş’tan uzaklaşmasına neden oldu. Bu ayrılığın ardından Yağan ve Karataş ekipleri arasında sonu ölümle biten çok sayıda çatışma oldu. Son yıllarda silahlı eyleme başvurmayan örgüt, Karataş’ın ölümü üzerine yayımladığı bildiride, “Onsuz ama onunla yürüyeceğiz. Onun sesiyle konuşmaya devam edeceğiz” dedi. (Radikal)