DHKP-C tutuklularına destek eyleminde arbede çıktı

DHKP-C tutuklularına destek eyleminde arbede çıktı
DHKP-C tutuklularına destek eyleminde arbede çıktı
DHKP-C davasında 9 meslektaşlarının tutukluluklarına itiraz etmek isteyen avukatlarla polis ve güvenlikçiler arasında arbede çıktı.

İSTANBUL - Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi’ne bağlı yaklaşık 70 avukat, bir ay önce DHKP-C soruşturması kapsamında tutuklanan 9 meslektaşlarının tutukluluk hallerine itiraz dilekçesi vermek Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanarak basın açıklaması yaptılar.AVUKATLAR PANKART AÇTI, ÖZEL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ
"Devrimci avukatlar onurumuzdur" şeklinde slogan atan avukatlar, bir saatlik oturma eylemi yapacaklarını belirterek adliye binasına giriş yaptılar. Adalet Sarayı’nın giriş katındaki adalet heykellerin bulunduğu bölümde oturma eylemi yapan avukatlar sık sık slogan attı.

Bu sırada adliyenin 3. katından "Tutuklu avukatlara özgürlük" yazılı büyük bir pankart açtılar. Pankart açılması üzerine polis ve adliyenin özel güvenlik görevlileri pankart açan avukatlara müdahale etti. Pankartı toplayan polis ve güvenlikçilerle avukatlar arasında arbede çıktı.

Uzun süren arbedenin ardından pankart toplandı. Ancak bir süre sonra avukatlar yine pankart açmaya çalıştı. Avukatlarla güvelik görevlileri arasında arbede yaşandı. Adliyedeki gerginlik devam ediyor. Çevik kuvvet ekiplerinin de adliyeye giriş yaptığı görüldü. 

BAŞSAVCILIK: "AVUKAT CÜBBESİ GİYMİŞ KİŞİLER"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaşanan arbedeyle ilgili olarak yazılı açıklama yapıldı. Açıklama şu şekilde, “18 Şubat 2013 Pazartesi günü saat 13.00 sıralarında, avukat cübbesi giymiş ve avukat olduğu tahmin edilen yaklaşık 100 kişinin İstanbul Adalet Sarayı’nda toplanarak, 'Faşizm bizi yıldıramaz, tutuklu avukatlar serbest bırakılacak, tutuklu avukatlara özgürlük, devrimci avukatlar susturulamaz, devrimci avukatlar onurumuzdur...' ve benzeri sloganları attıkları, balkonlardan aşağıya doğru iki adet pankart astıkları, ilgili kolluk birimleri tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ilgili birimlerine bildirilmiş, kolluk birimlerinin suç teşkil eden eylemlerle ilgili olarak tutanak tanzim ederek; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Müracaat ve Suçüstü Bürosu'na bildirdikleri tespit edilmiştir. Bu eylemin yaklaşık 1 saat kadar devam ettiği, Adalet Sarayı'nın ana girişindeki cam kapıların kırıldığı tespit edilmiştir.
Mahkemelerin duruşma yaptıkları, Cumhuriyet Savcıları'nın soruşturma yaptıkları, Adalet Sarayı’nın içerisinde ve mesai saatinde, hakim ve savcıları etkileyecek şekilde izinsiz olarak eylem yapılması ve kamu malına zarar verilmesi iddiaları üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Müracaat ve Suçüstü Bürosu’na soruşturma başlatılmış olup, bu eylemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca DHKP/C örgütü hakkında yürütülen bir soruşturmanın şüphelilerine destek amacıyla yapıldığı tahmin edilmekle beraber, olayın mahiyeti soruşturma sonucu anlaşılacaktır. Bu açıklama yanlış anlamalara meydan vermemek amacıyla yapılmış olup, kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla bilgilerinize sunulur." (DHA - Uğur CAN / Arzu KAYA)


  http://www.radikal.com.tr/112187711218773

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haberciliği öğrenmek lazım - spartakist

  bu başlıkla akp nin hakim savcılarından önce medyanın tutuklu meslektaşlarımızı derin kuyulara attığını görüyoruz. bu nasıl bir habercilik anlayışı, nasıl bir aymazlıktır? bu habeirn başlığı radikal için utanç vericidir

  Bu haber.... - akropol

  Bu haber Kurt milliyetcilerine armagan olur. Mucadele veren bir halkin adina, ileri geri konusan o halkin milliyetcilerine, mucadele veren o halka saygi dolayisiyla yanit verilmez. Milliyetci milliyetcidir, irkciligi ve kafatasciligida barindirir. Kimin nekadar mucadele edip etmediginin ahkamini kesmekte o dar kafaya dusmez.

  polis çatışmaya meyilli olmamalıdır - semi ekrem

  Tutuklu olan meslektaşlarını desteklemek amacı ile oraya gelen kişilere müdahale etmemelidir orada polisi tahrik vee hakaret eylemi olmadıgı malum olan bir durumda polisin psikolojik olarak saldıracam duygusu taşıması pek makul ve kabul edilebilecek bir durum degidir sakin biçimde olayları takip edebilirler her sözlü gösteri saldırı degildir devlet bunu anlamalıdır