DHKP-C'li sanıkların duruşması öncesinde arbede

DHKP-C'li sanıkların duruşması öncesinde arbede
DHKP-C'li sanıkların duruşması öncesinde arbede
Erzurum'da çok sayıda gösterici gözaltında


Onur SAĞSÖZ- İkram TEKMANLI

ERZURUM - Sivas’ta DHKP-C’nin faaliyetlerine katıldıkları iddiasıyla Erzurum 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 5 sanığın yapılan duruşması öncesinde, tutuklulara destek için gelenlerle polis arasında adliye önünde arbede yaşandı. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahale eden polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.
Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin istihbarat ve teknik takip sonucu elde ettikleri bilgiler doğrultusunda geçen yıl Mayıs ayında düzenlenen operasyonda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri Elbil Çınar (23), İlker Ekiz (23), Mustafa Doğan (22), İbrahim Karataş (22) ve Ali Eker Kalender (21) gözaltına alındı. Bu kişilerin ev ve kaldıkları yurtlarda yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.
Sorgulamalarının ardından tutuklanan ve Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen 5 kişi hakkında TCK’nın 314/2’nci maddesi uyarınca ‘silahlı örgüt üyesi olmak’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle Erzurum 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İlk duruşma öncesinde tutuklulara destek olmak için İstanbul ve Sivas’tan Erzurum’a gelen yaklaşık 100 Gençlik Federasyonu ve dernek üyesi, Merkezi Yönetim Caddesi'ndeki adliye önünde basın açıklaması yaptı.
Grup, açtıkları çeşitli pankartlar ve Amerika karşıtı karikatürler ile arkadaşlarının 15 aydır tutuklu olmalarını eleştirirken, bu sırada yoldan geçen vatandaşlar kalabalığa “defolun buradan” diyerek tepki gösterdi. Polisin araya girmesiyle vatandaşlar adliye önünden uzaklaştırıldı. ‘Adalet istiyoruz’, ‘Kahrolsun ABD emperyalizmi’, ‘Yaşasın halkların mücadelesi’, ‘Katil ABD, işbirlikçi AKP’ sloganları atan gruba polis müdahale etti.POLİSE ALKIŞLI DESTEKBirbirlerine kenetlenen göstericilerin arasına giren polis, Gençlik Federasyonu üyelerini tek tek gözaltına aldı. Bu sırada adliye önünde toplanan vatandaşlar ise ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ‘Burası Erzurum, buradan çıkış yok’ sloganları atarak polise alkışlarla destek verdi. Polis, gözaltına aldığı 60’a yakın göstericiyi minibüslerle Emniyet Müdürlüğü’ne götürürken, bazı vatandaşlar araçlara saldırarak tepkilerini sürdürdü. (dha)