"DHKP/C'nin tehditleri ciddi"

"DHKP/C'nin tehditleri ciddi"
"DHKP/C'nin tehditleri ciddi"

Canlı bomba dün gömüldü

DHKP/C'nin Türkiye'ye yönelik saldırılarına devam etme niyetinde olduğunu açıklayan ABD, vatandaşlarını uyardı: Tehditler ciddi

ANKARA - ABD 'nin Ankara Büyükelçiliği, büyükelçiliğe cuma günü düzenlenen saldırının ardından hizmetlerine bugünden itibaren normal şekilde devam edeceğini belirtti ve ABD vatandaşlarına güvenlik konusunda uyarılarda bulundu.

Büyükelçiliğin internet sitesinin "ABD Vatandaşlarına Mesajlar" bölümünde yayımlanan duyuruda Ankara'daki ABD Büyükelçiliği, İstanbul 'daki başkonsolosluk ve Adana'daki konsolosluğun pazartesi gününden itibaren normal hizmetlerini vermeye devam edeceği bildirildi.

Ankara'daki Büyükelçiliğin Paris Caddesi'ndeki konsolosluk bölümü girişinin patlamadan etkilenmediğini ve kullanılmaya devam edeceğini belirten büyükelçilik, konsolosluk bölümünü ziyaret edeceklerin buraya Nevzat Tandoğan Caddesi yönünden gitmelerini tavsiye etti.

Büyükelçilik girişinde bir kişinin üzerindeki bombayı patlatarak, kendisi ve elçiliğin güvenlik görevlisinin ölümüne, olay yerinde bulunan bir kişinin de yaralanmasına yol açtığını hatırlatan ABD Büyükelçiliği, saldırıyı terör örgütü DHKP/C'nin üstlendiğini kaydetti.

ABD VATANDAŞLARINA TETİKTE OLMALARI TAVSİYESİ

Büyükelçilik duyurusunda, "DHKP/C; ABD, NATO ve Türkiye 'ye yönelik saldırılarına devam etme niyetinde olduğunu açıklamış ve büyükelçilik, DHKP/C'nin tehditlerini destekleyen güvenilir bilgiler almıştır" denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'ye seyahat eden ya da Türkiye'de yaşayan ABD vatandaşlarına olası şiddet olaylarına karşı "tetikte olmalarını" tavsiye ettiği ifade edilen açıklamada, ABD vatandaşlarının gösteri gibi büyük kalabalıkların toplandığı yerlerden de uzak durmaları istendi.

Açıklamada, "Gösteriler barışçıl olsa bile zıt görüşlü tarafları karşı karşıya getirebilir ve şiddet olaylarına dönüşebilir. Bu nedenle ABD vatandaşlarının mümkünse gösteri yapılan yerlerden uzak durmaları ve eğer bu bölgelerin civarında bulunurlarsa da dikkatli olmaları tavsiye olunur" ifadeleri yer aldı.

Büyükelçilik duyurusunda ayrıca, Türkiye'ye seyahat edecek Amerikan vatandaşlarına ABD Dışişleri Bakanlığı'nın seyahat programına internetten seyahat kaydı yaptırmaları da tavsiye edildi. İnternet imkanı olmayanlarınsa en yakın büyükelçiliğe veya konsolosluğa giderek kayıt yaptırabilecekleri bildirildi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/111982411198242

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ! - zebda

  bir dhkp c eksikti! Şu ana kadar kime yararınız oldu? bu soruyu kendilerine sorsunlar! Loserlar!

  Carpitma... - akropol

  Elbette " feda" gibi " Edilgen", canli bomba gibi " Halkin her kesiminden insanlarin" yasaminin tehlikeye atildigi eylemler " Ne kadar hedef aslinda su veya buda olsa vede anti emperiyalist amaclida olsa" kor teror eylemleri kategorisine girmekten geri duramaz. Ama hicbir carpikta olsa, yanlista olsa, mahkum edilmesi kacinilmazda olsa "eylem" ABD'nin " Zorba, isgalci, Halklarin ve yuz milyonlarla besikteki bebegin" gizli ( ekonomik isgal) ve acik uygulamalarla KATILI oldugu gercegini ikinci plana itemez. Insanin, insani somurusu ve Basbakanlarin bir yilda servetlerini 1000000$ arttirdigi ve halkinin ac oldugu ulkeler oldukca maalesef ama maalesef bu tur, yanlista olsa, eylemleri yasamak kacinilmazdir.