DHKP-C'ye beş ülkede operasyon: 41 gözaltı

Türkiye, İtalya, Almanya, Belçika ve Hollanda'da 41 DHKP-C üyesi gözaltına alındı. CNN Türk'e göre Fehriye Erdal da yakalananlar arasında.

Türk, İtalyan, Alman, Belçika ve Hollanda polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyonda, 41 DHKP-C üyesi gözaltına alındı. CNN Türk, yakalananlar arasında Sabancı Center cinayeti faillerinden Fehriye Erdal'ın da bulunduğunu öne sürdü.
İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ve Almanya Federal Polis Teşkilatı'nın yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü işbirliğine, Hollanda, İtalya ve Belçika emniyet teşkilatlarının da katılımıyla DHKP-C örgütüne yönelik kapsamlı bir operasyon gerçekleştirildi. Saat 05.00 sıralarında yapılan operasyonda 25'i Türkiye'de, 16'sı Avrupa ülkelerinde olmak üzere toplam 41 kişi gözaltına alındı.
Operasyon öncesinde Emniyet Genel Müdürlüğünün, yaklaşık bir yıldır Almanya Federal Polis Teşkilatı ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğu ve yapılan çalışmalar sonucunda söz konusu örgüt üyelerinin diğer Avrupa ülkelerinde de bulunduğu bilgisine ulaşıldığı belirtildi.
Almanya'dan sonra İtalya polis ve istihbarat yetkilileri ile temasa geçen Türk emniyet yetkilileri, Türkiye'de ve İtalya'da toplantılar düzenledi, daha sonra da Belçika ve Hollanda yetkili makamlarıyla irtibata geçti.
Aylar süren çalışmalar sonunda yapıldığı ifade edilen operasyonun Adalet Bakanlığı, Ankara DGM, adı geçen ülkelerin savcıları ve emniyet yetkilileri ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı yetkililerinin bilgisi dahilinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

PERUGİA OPERASYONU

İtalya'nın Perugia kentinde uluslararası terörizm soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda, DHKP-C hücresinin çökertildiği belirtildi. Savcı Nicola Miriano, soruşturmacıların bu hücreyi 'üst düzey' olarak nitelediğini belirterek, operasyonun hala sürdüğü gerekçesiyle ayrıntılı bilgi vermedi. Operasyonda iki Türk ve üç İtalyanın yakalandığı, bu kişilerin 'uluslararası terörizm amacıyla bir araya geldiğinden' şüphelenildiği, yakalanan Türklerden birinin bu hücrenin lideri olduğu belirtildi.
RAİ televizyonu, bir İtalyan ile evli olan bu kişinin, Türkiye'de geçen yıl ilkbahar ve yaz aylarında düzenlenen saldırıları üstlendiğini belirtti. Televizyon, bu kişinin eşinin de tutuklandığını duyurdu. Yetkililer, bu hücrenin, bölgedeki 'anti emperyalist Marksist-Leninist' çevrelerden destek aldığının düşünüldüğünü açıkladı. Perugia'daki baskınlarda 100 polis ve Carabinieri olarak bilinen jandarma birlikleri görev aldı.