DHKP-C'ye beşli kıskaç

Belçika, Hollanda, İtalya, Almanya ve Türkiye'de DHKP-C operasyonu başlatıldı. Avrupa'da 16, Türkiye'de 39 gözaltı var. Fehriye Erdal'ın da gözaltında olduğu ileri sürülüyor.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Belçika, Almanya, Hollanda ve İtalya, Türkiye'nin talebi üzerine DHKP-C'ye yönelik geniş kapsamlı operasyon başlattı. Dört Avrupa Birliği (AB) ülkesinde aralarında Özdemir Sabancı suikastının kilit ismi Fehriye Erdal'ın da bulunduğu 16 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Ancak Belçika polisi Erdal'ın göz altında olmadığını açıkladı. İtalya'da yakalanan şahsın 'üst düzey yetkili' Avni Er olduğu belirlendi.
DHKP-C lideri Dursun Karataş'ın da dört AB ülkesine bildirilen isimler arasında yer aldığı öğrenildi. Türikye'deki operasyonlarda ise 39 kişi, örgüt üyeliği gerekçesiyle göz altına alındı.
Bir yıl önce planlandı
Edinilen bilgiye göre, DHKP-C'ye yönelik uluslararası operasyon yaklaşık bir yıl önce planlandı. Eminyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı örgütün yurtdışında yaşayan lider kadrosu ve militanlarının adreslerini belirleyerek söz konusu ülkelerin polisleriyle bağlantı kurdu.
Belçika, Hollanda, Almanya ve İtalya'da yaşayan örgüt üyelerinin adresleri söz konusu ülkelerin güvenlik birimlerine bildirildi. Yasadışı örgüt üyesi olmakla suçlanan bu isimlerin gözaltına alınabilmesi için dört ülkenin yargı mekanizmasının da ikna edilmesi gereği ortaya çıktı. Dört ülkeden terör suçlarına bakan hâkimler Ankara'ya davet edilerek DHKP-C ve eylemleri anlatıldı.
İkna edilen dört AB üyesi ülkede dün DHKP-C'ye yönelik eşzamanlı operasyon başlattı. Avrupa'daki operasyonlarda toplam 16 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Belçika'da göz altına alınanlar arasında Fehriye Erdal'ın da bulunduğu öne sürüldü. Ancak Belçika polisi Erdal'ın gözaltına alındığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Türk polisinin dört Avrupa Birliği'ne üye ülkeye verdiği hedef listesinde yaklaşık 30 ismin yer aldığı ve listenin başında da DHKP-C'nin lideri Dursun Karataş'ın bulunduğu belirtildi.
25 kişi aranıyor
Avrupa'daki ülkelerle ile birlikte Türkiye'de de örgüte yönelik geniş çaplı operasyon başlatıldı. Başta İstanbul olmak üzere Kocaeli, Bursa ve Adana illerinde toplam 39 kişi gözaltına alındı. Aynı operasyon kapsamında 25 kişinin daha örgüte üye oldukları gerekçesiyle arandığı ifade edildi.