Diaspora hamlesi: Atatürk Havalimanı arazisi bizim

Diaspora hamlesi: Atatürk Havalimanı arazisi bizim
Diaspora hamlesi: Atatürk Havalimanı arazisi bizim
Erivan ve Ermeni diasporası 1915 olaylarının 100'üncü yıldönümü öncesinde, Türkiye'de üzerinde hak iddia ettikleri arazi ve mülklerle ilgili hukuki mücadeleye başvuruyor. Bunlar arasında Çankaya Köşkü ve Atatürk Havalimanı da bulunuyor

RADİKAL - Erivan ve Ermeni diasporası, 1915 tehcirinin 100. yıldönümüne hazırlanırken, Ermenilerin terk ettikleri arazileri geri almak için planladıkları hukuki mücadeleye hız kazandıracaklarının işaretini verdi.

HaberTürk Gazetesi'nden Kasım Cindemir'in haberine göre, ABD’de yaşayan Ermeni yayıncı Harut Sassounian, Ermenistan hükümeti ile bazı diaspora gruplarının Ankara ’yı uluslararası mahkemelere götürmeyi düşündüklerini vurguladı. Sassounian, California Courier Gazetesi’ndeki yazısında, Ermeni Katolikos Aram I’in Adana’daki el konulan kilise mülkleri için davacı olmayı planladığını ve dava Türkiye ’de reddedilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gidileceğini belirtti. Bir diğer davacı olan Ermeni asıllı ABD’li Zuart Sudjian’ın ailesinden alınan topraklarda Diyarbakır Havalimanı’nın yer aldığını yazan Sassounian, Türkiye’de sonuç alınamazsa onların da AİHM’ye başvurabileceğini ifade etti ve “AİHM’den olumlu karar çıkarsa Türkiye’de mallarına el konulmuş olan tüm Ermeniler için kapıları açmış olur” görüşünü savundu.

Harut Sassounian, Ankara’daki Çankaya Köşkü’nün Kasapyan Ailesi’ne, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın bulunduğu arazinin kısmen Van’dan Kevork Sarıyan’ın ailesine ait olduğunu, İncirlik Üssü’nün bulunduğu alanın da Ermeni ailelerin elinden alındığını ve bu konunun ABD’de mahkeme sürecinde olduğunu yazdı.


  http://www.radikal.com.tr/127752912775292

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  u - zebda

  çankaya köşkü! atatürk havalimanı?? başka yer olsa anlardım da..avukat paralarınıza yazık !

  Gerçek Yüz. - Clear

  Çakma soy kırımın, gerçek yüzü ve amacı yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı. Özür dileme kampanyasına katılıp imzasını atan uygarlık şovcuları düşünsünler şimdi ne diyeceklerini de görelim bakalım.Neydi sloganınız? Hepiniz ermeniydiniz di'mi? Ha, bu arada,1915'de Taşnak'ın yaptıklarını görmezden gelenler, son çeyrekte ermeni terör örgütü ASALA'nın kaç diplomatımızı katlettiğini hatırlıyorlar mı acaba? Hani Özür dilemek yerine tazminat talep etmeyi düşünmezmisiniz?