'Diaspora'dan konuklar var

Gazeteci Hrant Dink'in bugün yapılacak cenaze töreninde Ermenistan'dan üst düzey katılım olacak. Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, kendisini temsilen danışmanı Solomon Özarat'ı gönderdi.

ANKARA - Gazeteci Hrant Dink'in bugün yapılacak cenaze töreninde Ermenistan'dan üst düzey katılım olacak. Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, kendisini temsilen danışmanı Solomon Özarat'ı gönderdi. Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Arman Kirakosyan da törene katılacak.
Ermenistan: Cenazeyle ilgili en çok merak edilen konulardan birisi Ermenistan'ın törende hangi düzeyde temsil edileceğiydi. Dün akşam saatlerinde netleşen bilgiye göre Koçaryan, Türkiye göçmeni olan danışmanı Solomon Özarat'ı İstanbul'a gönderme kararını aldı. Ayrıca Dışişleri'nin iki numaralı ismi Kirakosyan da törene gönderilecek.
İkinci Ermeni temsilci: Törenlerde Ermenistan'ı temsil edecek ikinci resmi kişi ise halen İstanbul'da yaşayan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Genel Sekreteri diplomat Karen Mirzoyan olacak. Mirzoyan'ın Ermeni Dışişleri Bakanlığı'nı ve ülkesini temsilen törenlere katılacağı belirtiliyor. Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan'ın Azeri bakanla görüşmek için Rusya'da bulunması nedeniyle gelemediği belirtiliyor.
Ermeni din adamları: Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, törene katılacak diğer Ermeni vatandaşlarıyla ilgili duruma da açıklık getirdi. Yetkili, Ankara'nın 'diasporayı' (ülkeleri dışında yaşayan Ermeniler) değil çeşitli ülkelerdeki Ermeni ruhani liderlerini davet ettiğini belirterek, "Türkiye, hükümetiyle, halkıyla ve medyasıyla cinayete karşı büyük bir tepki gösterdi. Ruhani liderlere 'Acımızı paylaşmak isterseniz sizi misafir etmek isteriz' dedik" diye konuştu.
Bu kapsamda ABD Doğu Yakası Ermeni Başpiskoposu Hajak Barsamyan ile Fransa, Bulgaristan ve Romanya'dan bazı dini liderlerin Türkiye Cumhuriyeti'nin misafirleri olarak ağırlanacakları belirtildi.
Erivan'dan dostlar: Dink'in Ermenistan'da yaşayan birçok dostu da törene katılmak için İstanbul'da.
Diaspora: Dink'in cenazesi için Ermeni diasporasından birçok temsilci İstanbul'a bekleniyor. Ancak cenazenin resmi bir boyutunun olmaması nedeniyle bu kişilerin normal turist gibi gelecekleri belirtiliyor. Ermeni diasporasının Avrupa'daki en güçlü ülkesi Fransa'dan Ermeni Dernekleri Federasyonu sekiz kişilik bir heyetle törene katılacak. Federasyon Başkanı Alexi Goviyan ile üç başkan yardımcısı da bu heyette yer alıyor.
AP: Avrupa Parlamentosu'ndan bir heyet de Dink'i uğurlama törenine katılacak.