Dicle Üniversitesi'nde gerginlik bugün de devam etti

Dicle Üniversitesi'nde gerginlik bugün de devam etti
Dicle Üniversitesi'nde gerginlik bugün de devam etti

Bu fotoğraf, Yasin Gündüz isimli kullanıcının (@serfirazi) Twitter hesabından alınmıştır.

Dicle Üniversitesi'nde dün karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanan gerginlik gece kent merkezinde yaşanan protestoların ardından bugün üniversite kampusunda da devam etti.

Radikal.com.tr - Dicle Üniversitesi'nde dün Hizbullah yanlısı olduğu öne sürülen öğrencilerle sol görüşlü öğrenciler arasında yaşanan gerginlik gece kent merkezinde yaşanan protestoların ardından bugün üniversite kampusunda da devam etti. Dün yaşanan saldırıları protesto etmek amacıyla Eğitim Fakültesi önünde toplanan öğrencilere polis gaz bombaları ile müdahale etti.

 


TOPLU NAMAZ KILDILAR 
Bilge Gençlik Kulübü tarafından Dicle Üniversitesi Konferans Salonu'nda, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, "Peygamber Efendimiz" konulu konferans düzenlendi. Çevre illerden de gelenlerle birlikte yaklaşık bin kişi, salona girmeden önce salon önünde öğlen namazını kıldı. Namaz kılanlar arasında çarşaflı kadınlar ve sakallı sarıklı olanlar da dikkat çekti. "Kutlu Doğum Haftası'nı kazasız belasız geçirmeyi bize nasib eyle" şeklinde dua eden kalabalık, daha sonra konferansın yapılacağı salona geçip, ilahiler eşliğinde tekbir getirdi.

YÜRÜYÜŞ GAZLA ENGELLENDİ
Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi içerisinde ve dışında toplanan sol görüşlü öğrencilerin oluşturduğu yaklaşık 2 bin kişilik grup da konferansın yapıldığı salona yürümek istedi. Ancak önlem alan polis buna izin vermedi. Fakülte binasında ve dışarıda toplanan bu gruptaki öğrenciler sık sık, PKK ve Abdullah Öcalan lehine ve 'Apocular burada Hizbulşeytan nerede?', 'Dicle uyuma onuruna sahip çık' sloganIarı attı. 


HAVADAN VE KARADAN GAZ BOMBALI MÜDAHALE
Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Hançerli ile öğrenci temsilcileri arasındaki görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine sol görüşlü grup, alkışlarla dışarı çıkıp bahçede toplanmaya başladı. Bu sırada Emniyet Müdür Yardımcısı Hançerli, megafonla bir kaç kez uyarıda bulunarak, "Sevgili öğrenciler, kamu düzeni adına yürümenize izin verilmeyecek. Yürümek isteyen öğrencilere müdahale edilecek. Sizden yürümemenizi ve dağılmanızı rica ediyoruz" dedi. 

Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine kalabalık önce İlahiyat Fakültesi tarafındaki tarladan yürümeye çalıştı. Güvenlik güçlerinin engellemesi üzerine geri dönen kalabalık bu kez de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafına geçerek, tarladan, konferansın yapıldığı salona doğru yürümeye başladı. Konferans salonu yakınına gelen gruba, karadan TOMA ve Akrep ve panzerlerle tarlada müdahale edildi.
Havadan da polis helikopteriyle müdahale edilen ve gaz bombaları atılan grup saatler süren koşuşturmadan sonra, kampüs alanındaki fakültelere ve tarlalara doğru kaçtı. Konferansın yapıldığı salona iyice yaklaşmayı başaran gruba ise polis copla müdahale etti. 


AYSEL TUĞLUK'UN BAŞINA ŞİŞE İSABET ETTİ
Olaylı konferansın ardından, saat 15.30 sıralarında Bilge Gençlik Kulübü üyesi öğrenciler polisin getirdiği otobüsler ve sıkı güvenlik önlemleriylee kent merkezine götürüldü.

Bu arada İktisati ve İdari Bilimler ile Ziya Gökalp Eğitim Fakülteleri arasında bekleyen karşı görüşlü grup da polis kontrolünde buraya getirilen otobüslerle kent merkezine götürülmek istendi. Olaylar üzerine üniversiteye gelen Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de bu grubu ikna ederek otobüslere binmelerini sağladı. Ancak, öğrenciler otobüslere bindikten sonra önlem alan çevik kuvvet polisi ile grup arasında tartışmalar devam etti. Bu sırada bazı polislerin otobüsleri tekmeleyip bazılarının da otobüstekilere taş ve pet şişeler attıkları gözlendi. Atılan bir su şişesi Milletvekili Tuğluk'un başına isabet etti. Acı içinde kıvranan Aysel Tuğluk otobüs içine kaçtı. Daha sonra yeniden aşağı inen Tuğluk, polisin otobüse müdahale etmesini engelledi.

Olayların yatışmasının ardından polis kontrolünde kent merkezine otobüslerle getirilen grubun bulunduğu konvoyun önü, Elazığ Caddesi üzerindeki Orgeneral Galip Deniz Kışlası önünde bekleyen sağ görüşlü öğrenciler tarafından kesildi. Polis, buradaki öğrencilere de biber gazıyla müdahale ederek, dağıttı.

Dicle Üniversitesi kampusunda gün boyu süren olaylar yatışırken, kent merkezinde olay yaşanmaması için polis sıkı güvenlik önlemleri aldı.

Radikal.com.tr – Diyarbakır / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1128772112877219

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Allah ve din düşmanları - MahmutYahya

  Yobazlık islam değildir.Ben bir müslüman olarak işgal edilen Irak,Afganistan,Fas,Tunus,Cezayir için Hırıstiyanlığı hiç suçlamadım.Hz.İsa a.s (haşa ve hz.İsa.a.s tenzih ederim)suçlamadım.Dinsizliği suçladım,ateizmi suçladım,evrim teorisini ve komünistleri suçladım.Ama bizde din cahili İslam cahili tipler domuz bağı oldu diye bunu islama(haşa) atfediyorlar. Hz.Muhammed s.a.v'in kutlu doğum haftasında olay çıkarıyorlar vahşice bildiri dağıtan insanlara saldırıyorlar.Din cahillleri islam cahilleri."Kafirler istemesede Allah nurunu tamamlayacakdır."

  Emin Miraç'ın yorumu üzerine - Pe@ce

  Emin Miraç, senin ve herkesin inancına saygı duymakla birlikte o zaman ben de sana soruyorum: 1990'larda Kuzey Kürdistan'da JİTEM köyleri yakarken, insanları toplu göçe zorlarken, sonrasında zavallı Uğur Kaymaz'ın 12 yaşındaki bedenine 13 polis kurşunu sıkılıp da babasıyla beraber "terörist" diye katledilirken Allah neredeydi acaba?

  domuz bagı,asit,kafa kesme vss - demokrat34

  bu saydıgım işkenceleri kim yaptı allah diyorlar allah hadis mi indirdi onlara kafa kesin diri diri gömün diye.bazen düşünüyorumda israil,rusya,abd ve avrupa ülkeleri gerçekten haklı bunlar müslüman ise ben müslümanlıgı kabul etmiyorum.90'ları unutmayın unutturmayın.

  polisin sıkı önlemi - rznclk

  olayların bu seviyeye gelmesinin en büyük sorumlusu diyarbakır polisidir. dün aynı tepkiyi hizbullahçılara verseydiniz olay çıkmazdı dağıtırdınız ama dağıtmak istemediniz nede olsa kürtler..... gerçi hizbullahçıların beklediği yerdende olayların devlet destekli olduğu herhalinden belli

  Sevmeyiz - fonksiyonel

  PKK perest, Hizbullah perest arkadaşlara da diyebileceğim şudur sadece. Onlara, inandığı ya da reddettiği bir Allahın bir sözünü hatırlatıyorum. "Bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmekle eştir!" Sizin yanlışınız ölmeyi ve öldürmeyi meşru göstermekle oldu. Özgürlük çıtası, masum insanların naaşı üzerinden yükselmezdi çünkü. Sizler, iki cenah ta birbirinizi sevmezsiniz biliriz. Ama bizler her ikinizi de sevmeyiz.

  hizbullah aynı hizbullah - rezanharun

  hizbullahçılar yine barış sürecinde ortaya çıktı. ne zaman ortalık biraz yumuşasa ve yurtseverler süreç bozulmasın diye hassas yaklaştığında bunlar fırsatçılık yaparlar. değişmeyen bir şey de yine polisin arkasına sığınmaları.

  Hizbullah - surrealist_tr

  Derin devlet yine hizbullahı diriltmeye çalışıyor, bilmeyene hatırlatalım,domuz bağı ile öldürülen Müslümanları hatırlıyoruz.Kontra-hizbullahı şirin göstermeye kalkmasın,eğer Kürt özgürlük hareketi silah bırakıyor diye kafalarını kaldırmaya çaılışıyorlarsa,sadece Kürtler değil sosyalist Türklerdende tepki göreceklerdir.