Dicle Üniversitesi'nde güç savaşları

Dicle Üniversitesi'nde güç savaşları
Dicle Üniversitesi'nde güç savaşları

Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç seçimlerde AKP milletvekili adayı olmuş ancak seçilememişti.

Rektörlük seçimlerinde en fazla oyu aldığı halde Cumhurbaşkanlığı listesine alınmayan profesör önce görevinden alındı ardından 11 ayrı soruşturma açıldı
FERİT ASLAN

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç, eski rektörün eşi ve rektörlük seçimlerinde en fazla oyu olarak birinci çıkan ve YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen listeye alınmayan Prof.Dr. Naime Canoruç’u (yanda) önce Biyo Kimya Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndan aldı, ardından hakkında 11 ayrı soruşturma açtı.
İki kınama ve bir maaş kesme cezası alan Prof. Dr. Naime Canoruç’un avukatı Yılmaz Demiroğlu, müvekkili hakkında açılan soruşturmaların hiç bir hukuki gerekçesi olmadığını ileri sürdü. Avukat Demiroğlu, “Müvekilim sindirilmek ve üniversiteden uzaklaştırılmak isteniyor. Hukuki dayanakları olmayan gerekçelerle açılan soruşturmalara her gün bir yenisi ekleniyor” dedi.


SEÇİMLERDE RAKİP OLMUŞLARDI


Dicle Üniversitesi’nde geçen yılın Haziran ayında yapılan rektörlük seçiminde eski rektör Prof.Dr. Fikri Canoruç’un eşi Bio Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Naime Canoruç, 148 oy alarak adaylar arasında birinci oldu. Seçimlerde Prof.Dr. Fazıl Hüsnü Erdem 136, Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç 112 oy aldı.
YÖK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdiği listeye en fazla oyu alan Prof.Dr. Canoruç’u almadı. Cumhurbaşkanı Gül, seçimlerde 22 Temmuz genel seçimlerinde AKP’den Diyarbakır milletvekili adayı olan Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç’ı rektör olarak atadı.


ÖNCE BÖLÜM BAŞKANLIĞI ALINDI

 

 

Rektör Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç göreve geldikten sonra rakibi olan Prof.Dr. Naime Canoruç, Üniversite Yönetim Kurulu Kararı ile Bio Kimya Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndan alındı. Prof. Dr. Canoruç hakkında geçen mart ayında soruşturmalar başladı. Prof. Dr. Naime Canoruç hakkında, aralarında ‘görevden ayrılış, başlama, izin ve refakat yazışmalarını yerine getirmediği’ iddialarının da bulunduğu 11 ayrı soruşturma açıldı.
Bu soruşturmalar kapsamında Prof. Dr. Naime Canoruç’a soruşturma komisyonu tarafından eşinin rektör olduğu dönemlerdeki uçak biletlerinden de yola çıkılarak, hangi tarihte nereye gittiği, neden zamanında göreve başlamadığı, hastalığının uçağa binmesini gerektirmediği halde neden uçak bileti aldığı, başka göreve atanan sekreterine bunu neden zamanında tebliğ etmediği, il dışına neden izinsiz gittiği, izin belgelerinin neden 1 gün gecikmeli işleme verdiği yönünde sorular yönetildi. Prof.Dr. Naime Canoruç, dönemin rektörü olan eşi Prof.Dr. Fikri Canoruç’a il dışına görevi gitmesinde refakat etmesi de soruşturma konusu oldu.
Soruşturma komisyonlarına ifade veren Prof. Dr. Naime Canoruç, iddiaların üniversite kayıtlarına dayanmadığını, nereden ve nasıl temin edildiği belli olmayan hava meydanları uçuş bilgilerine dayandığını söyledi. Prof. Dr. Canoruç, “Gerek çocuklarımın Ankara’da öğrenim görmeleri, gerek akademik çalışmalarım ve gerekse eşime refakette bulunmak amacıyla uçak yolculuğunda bulunduğum gerçektir. Ama bunların hepsi yasal izinler çerçevesinde gerçekleşmekte, bağlı bulunduğum dekanlık ve rektörlüğe bilgilendirilmek suretiyle izin sürelerim uzatılmıştır” dedi.
Soruşturmalar kapsamında Prof. Dr. Naime Canoruç’a bugüne kadar da 1 maaş kesme ve 2 kınama cezası verildi.


MAHKEMEYE BAŞVURDU

 

Prof. Dr. Naime Canoruç, kendisine verilen 2 kınama ve 1 maaş kesme cezası ile ilgili İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Prof. Dr. Canoruç’un avukatı Yılmaz Demiroğlu, müvekkili hakkında hiç bir hukuki gerekçesi olmayan nedenlerle soruşturmalar açıldığını iddia etti.
Avukat Demircioğlu, “Müvekilim sindirilmek ve üniversiteden uzaklaştırılmak isteniyor. Hukuki dayanakları olmayan gerekçelerle açılan soruşturmalara her gün bir yenisi ekleniyor. Bazen Tıp Fakültesi’nin açtığı ve sonradan vazgeçtiği bir konu ile ilgili bu kez rektörlüğün soruşturma açtığını görüyoruz. Üniversitede soruşturmaların bir kısmı devam ediyor, sonuçlananlar için İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma ve iptal davaları açtık. Davalar sürüyor” dedi.


ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ NE DİYOR?

 

Dicle Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Aytekin Sır, Prof. Dr. Naime Canoruç’un eski rektör olan eşi Prof.Dr. Fikri Canoruç’un da geçmişte bazı öğretim üyeleri hakkında onlarca soruşturma açtığını söyledi.
Prof. Dr. Sır, “Açtığımız soruşturmaların tümü yasalara ve mevzuata uygundur. Söz konusu hocamız bir çok kez il dışına izinsiz çıkmış. Amacımız kendisini cezalandırmak değil, ona özel bir muamele yapılmıyor. Zaten soruşturmalar İdare Mahkemesi’nde götürülüyor. Kuralların işlemesi gerekiyordu. Kimseye özel ceza vermiyoruz” dedi.(dha)