Dicle Üniversitesi'nde olaylar sürüyor: 3 öğrenci bıçaklandı

Dicle Üniversitesi'nde olaylar sürüyor: 3 öğrenci bıçaklandı
Dicle Üniversitesi'nde olaylar sürüyor: 3 öğrenci bıçaklandı
Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında üç gündür süren olaylarda bu sabah üç öğrenci bıçaklandı. Üniversitede eğitime 3 gün ara verildi.

Dicle Üniversitesi'nde Bilge Gençlik Kulübü önceki gün Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Peygamber Efendimiz' konulu konferansla ilgili bildiri ve afiş dağıtılması yüzünden iki öğrenci grubu arasında taşlı sopalı kavga çıktı. Üniversitede eğitime bugünden itibaren üç gün ara verildi.

İlk gün 1'i polis 4 kişinin yaralandığı olaylar, dün düzenlenen konferans sırasında da devam etti. Polisin havadan ve karadan gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ettiği olaylar gün boyu sürdü.

BIÇAKLI KAVGA ÇIKTI
Olaylar bu sabah tekrar alevlendi. Kampus içinde iki öğrenci grubu arasında taşlı ve sopalı kavga çıktı. Bıçakların da kullanıldığı kavgada 3 öğrenci yaralandı. Yaralılar Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılıp tedavi altına alındı.

Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Olay nedeniyle üniversiteye çok sayıda polis sevk edildi. Polis, kavgaya karışan bazı öğrencileri gözaltına alırken, sıkı güvenlik önlemleri alındı. Üniversitede gerginlik sürüyor.

REKTÖR SARAÇ: BİR GRUP HAKİMİYETİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR

Rektör Saraç, karşıt gruplu öğrenciler arasında çıkan olaylarda bugün 4'ü öğrenci 5 kişinin yaralandığını ve bir öğrencinin durumunun karın bölgesinden aldığı bıçak darbesiyle durumunun ağır olduğunu ve tedavisinin sürdüğünü söyledi.

Türkiye 'nin içinde bulunduğu çözüm sürecini akamete uğratmak isteyen kesimlerin sıkıntı ve gerginliklere yol açan eylemler düzenlediğini belirten, Prof Dr. Jale Saraç, şöyle konuştu:

"Tüm Türkiye'de bu süreci akamete uğratmak gibi bir şey, herkesin aklına gelen bu. Bugüne kadar hiçbir şey yokken, her gün kulüpler bu şekilde faaliyet yaparken ne oldu da, bir kulübün faaliyeti ki, bu da çok normal bir konferans. Oraya katılan çocuklar, bayanlar yani değişik bir şey yok. Halka da açık bir konferanstı. Ne oldu ki? Bence esasen püf noktası, büyük ihtimalle hepimizin aklına sürecin akamete uğratılması tarzında tüm ülkede yapılan provokatif şeylerden birinin de burada olduğunu düşündürüyor bizlere. Temeline baktığımız zaman başka bir şey bulamıyoruz. Bizim üniversite sahamız, çok fazla sınırlayabileceğimiz bir saha değil. Alanımız çok geniş, girişler çok yerlerden olabiliyor. Bu nedenle genellikle bu tür şeyler olabiliyor. Yani dışardan gelişler olabiliyor. Bazen bunu tespit etmek çok kolay oluyor ya da olmuyor. Daha çok bunu emniyetin tespiti içerisinde. Tabi zaman içerisinde ortaya çıkacaktır. Ama büyük ihtimalle bu tür şeyler olabiliyor. Daha öncede yaşadık bunları."

Basın toplantısında gazetecilerin olaylara rağmen konferansın neden iptal edilmediği sorusu üzerine Rektör Saraç, şöyle dedi:

"2009 yılında da böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldık. 'Burası demokratik bir üniversite eğer siz bir konferans veya etkinlik yapmak istediğinizde bunu rahatlıkla yapabiliyorsanız, bu hakkı da bir başkasına tanımak durumundasınız. Yeni geldiğimiz dönemde 2009 yılında böyle bir sıkıntı yaşandı. Biz o zaman onlara burada otorite bir grubun elinde olamaz. Burada bir yönetim var. Ve bu yönetimde herkese eşit mesafededir. Burada herkes demokratik hakkını eşit olarak kullanmak durumundadır. Kimse bir başkasının hakkını engelleyemez. Bu eğitim ya da bu tür etkinlikler hakkı olabilir. Bu konuda birisi ben buranın hakimiyim, burada ben buna izin verirsem yapılır şeyine giremez. Böyle bir otorite olamaz. Burada da aynı şey söz konusu. Çok kapsamlı değerlendirdik. Tabi emniyetten de bu konuda yardım istiyoruz. Olayların çıkmaması konusunda. Konferans olayında iki grup öğrenci karşı karşıya geldikten sonra maalesef o konferansa ben izin vermeyeceğim diyen grup, birinci gün tüm fakültelerin camlarını, kapılarını kırdı. Sadece o konferansın yapılmaması meselesi ise bu kadar bir eğitim alanına zarar vermek olmamalıydı. Eğer dertleri bir grubun konferansı ise. Bunu gördük, bir grup burada tahakkümü ele almak istiyor. Biz istersek olur. Biz müsaade etmedikçe bu olmaz. Bunu rektörlük değil, Cumhurbaşkanlığı da olsa kim müsaade ederse etsin biz etmeliyiz. Bizim iznimize tabidir. Böyle bir şey olamaz. Burada bir otoriter vardır."

EĞİTİM ALANIMIZDA ÇOK MADDİ HASAR VAR

Rektör Saraç, 27 bin 500 öğrenci arasında etkinliğe karşı çıkan öğrencinin 100 ya da 200 kişi olduğunu belirterek, "Böyle bir demokrasi anlayışı olmaz. Biz bunu 2009'da da söyledik. Demokrasi bir başkasının hakkının başladığı yerde ona saygı duymayı gerektirir. Birisi eğitime, öğretime devam etmek istiyorsa, bir başkası girmek istemiyorsa onun girmeme hakkı olduğu gibi girmek isteyenin de girmek hakkı vardır. Konferansa isteyen gider isteyen gitmez. Nevruz gösterileri yaptılar, biz onlara alan ayarlıyoruz. Panel yapmak istediklerinde buna imkan sağlıyoruz. Bir başka grup onlara müdahale etmek istediğinde durun diyoruz. Bu onların hakkı. Onlar yapmak istediğinde de diğerlerin bu hakka müdahale etmemesi gerekiyor. Burada daha önce demokratik çerçevelerde çok fazla konferanslar ya da etkinlikler yapıldı. Bunları öğrencilerimiz dahil bir çok kesim takip etti. Bu süreç içerisinde başta Valilik ve Emniyet olmak üzere bir çok kesimle görüşmelerimizi sürdürdük. Vekiller aradı vekillerle görüştük. Onların öğrencilerimizi sükunete davet etmeleri gibi biz öğrencilerimize müsamahanın en üst sınırını gösteriyor. O kadar maddi bir hasar var ki eğitim alanlarımızda. Fakat öğrencilerimizin burnu bile kanamasın o önemli değil. Bu konularla taraflarla görüşülüyor gerekenler yapılıyor" dedi.

Rektör Saraç, üniversitede hafta başına kadar derslere ara verildiğini de kaydetti.  (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1128910112891014

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olay budur işte: Secret Garden Tarzı! - evetisyan06

  neymiş efendim bizim ülkemizde İslamcılar ( kimdir İslamcı, sadece kutlu doğum haftasında etkinlik düzenlemek istemek militan olmak için yeterli birilerinin gözünde! ) ezilmiş Kürtleri kesiyormuş! Bak bak sen! Haber hiç de öyle demiyor ama. Habere göre gelip saldıranlar kutlu doğum etkinliği düzenleyenler değil, tam tersine onlar etkinliğin broşürünü dağıtırken birileri gelip ( bunlar ezilmiş ariban Kürtler herhalde size göre ) bu etkinliği yaptırmayız, dağıtamazsınız deyip saldırıyor. Ama secretgarden ve benzerlerinin yorumlarına bakarsak bu saldıranlar gariban ezilmiş, saldıraya uğrayanlar da bunları kesiyor! nasıl bu kadar çarpıtabiliyorsunuz, yahu haber işte gözümüzün önünde, kim ne yapmış, kim neden kime saldırmış yazıyor hiç mi yüzünüz kızarmıyor bu kadar yalanı ardararda dizerken? Tamam bilirim solcular hiç de ağızlarındaki laflar gibi dürüst, özgürlükçü, herkese saygılı değildir ama vallahi bu kadar yalanı, faşistliği, çarpıtmayı, gözmüzün önündeki ak'a kara demeyi şaşkınlıkla izliyorum. Hem faşistsiniz, hem saldırıyorsunuz hem de mazlum rolüne yatıyorsunuz ama sizden başka kimse yemiyor bunu ispatı da 50 yıllık seçim sonuçları. Biraz utanın yahu bu kadar da yalancılık olmaz.

  mustafakaya - momentum

  Diğer % 10'u sevmiyor mu? Neden sevmiyorlar? Acaba o yurdu seven %90'lık kesim ile, yurdu sevmeyen % 10'luk kesim arasındaki ilişkiler nasıl? Böyle bir ayrımı düşünebildiğinize göre, herhalde aradaki ilişkinin de nasıl olması gerektiği üzerine kafa yormuşsunuzdur. Bu konuda bir öngörünüz var mı? % 90'ı yurdu seven bir üniversiteye bazı yurdu sevmezlerin kayıt yaptırmaya kalkışmasına nasıl bakarsınız? Tekelci sermayenin uşakları, mesela, girebilirler mi oraya? Bu yüzde oranları, bir gerilim kategorisi değil, değil mi? Yüzde oranları vermek, bir gerilim algılamasını yansıtmıyor, değil mi? Bir de şey, hangi yurdu seviyorlar bu arkadaşlar? Türk yurdunu mu? Böyle, diğer üniversiteler için de tespitleriniz var mı? Bana ilginç geldi. Bir üniversitenin adı geçtiğinde acaba ne kadarı yurdu seviyor, ne kadarı sevmiyor diye hiç aklıma gelmez.

  dunyadaki islam - Secret Garden

  dunyadaki tum islami orgutler genelde diktatorlere zalimlere Kufurculere karsi gelir bizim ulkemizdeki sozde islamcilarda mazlum koyu yakilmis dili yasaklanmis koyunden sehire goc etmek zorunda birakilmis garibanlarin kafasina sıkıp oldurur.degerli yorumcu arkadaslar.lutfen bunlara HIZBULLAH demeyin.hizbullah ALLASIN ASKERI demek bunlar hizbullah degil zaten onlara halk gerekli ismi vermis.bunlarin amaci halki dinden sogutmak halki islama karsi gelmeye zorlamak ve yuce islam dinini kendi emelleri icin kullanmak.neymis 100 bin kisi topluyorlarmis.egerki turkiyede siradan bir insan bile ALLAH-MUHAMMET-KURAN-ISLAM diyerek turkiyenin en ucra kosesine bile 100 bin kisi toplayamazsa hepimiz cahiliz demek.ey sozde islamci ama islam dusmanlari.eger varsa isminize guveniniz.cikip bu miting hizbullah mitingi deyin bizde gorelim gucunuzu.hukumet asker polis batida ortuyu yasaklarken bunlara carsafla okula gelme izni verilmisti.bunlar batida sozde ergenekonla mucadele ederken doguda sakalli yesil ergenekonculari serbest biraktilar.tam birde attiklari sloganlari duymayan varmi? ya allah-bismillah-llahu ekber.ulkucu slogani.kahrolsun PEKAKA bu ka ozellikle nerden geldigi bellidir.dunun ulkucu fasisti gelmis sakal birakmis.zaten veli kucuk bunlari nasil kurup orgutledigi iyice anlatmist.koy koy liderlerini dolastirip pkk-ermenidir demisti.ulkucu ve bu sahte islamcilar bunu dahada surduruyor.bu cag disi gerici islam dusmanlarinin cahilliye donemine gidip cocuklari bile diri diri topraga gommesine izin vermeyecegiz.bu turkcu irkci sunni sakalli orgutu kimse musluman diye tanitmasin.israilden aldiklari uzi silahlar ellerinde.ve liderleri tamamen serbest birakildi.neden serbest birakilsinlar? iste bugunler icin.kullanmak icin.saygilar.

  Dicle Üniversitesinde`ki olaylar - urolog

  Gerci ne olup olmadigi su an belli degil ama fasistlikte solcular sagcilarin eline su dökemez.

  ..... - Aram şıkaki

  çılgın ortadoğu.. biri yurtseverlere bunlar zerdüşt, dinsiz imansız, domuz yiyorlar der, diğeri yok yooook bunlar islamcı, islami çizgiye kaydılar der, diğeri kutlu doğumda yurtsevere saldırır. ırkçılar zaten sürü.. düşmanlık yapılacaksa adamakıllı düşmanlık yapılmalı. nerden ısıracağını bilmeyen aç akbabalar gibi değil.

  nasıl oluyor - filo120

  eğer solcular faşistse nasol oldu da bugune kadar kutlu doğum haftası yapanlara saldırmadılar da böyle bir ortamda mı olay çıkaracaklar kürtlerin haklarına kavuşmaları birilerinin işine gelmiyor ve daha önce yaptıkları gibi hizbullahı kullanıyorlar.bunların başındaki adamlar hemen çıkıp bu olaylarla bir ilişkileri olmadığını ve bu kişileri kınadıklarını açıklamalıdırlar ve olayla ilişkili olan prövakatörler bulunup cezaları verilmelidir. ADALET hızlı olmalı ve bir an önce olmalı yoksa çok geç olabilir

  Birileri "sureç"e ayar için dugmeye basti. - siradanbirinsan

  Ben Samsun, Mugla, Diyarbakir ve daha birçok yerde bu ve bunun gibi yerlerde yasanan bu provokatif eylemlerinin bizzat devlet (iktidar) tarafindan ya onceden bilindigini ya bizzat kendi hanesine rant devsirmek için tertiplendigini bu tur yanlis tepkileri kullanarak yine muhaliflerinin uzerine gitmek için gerekçeler olusturdugunu, Turk milliyetçilerine (MHP), Turk ulusalcilarina (CHP ve IP) ve sureçten kusku duyan gayri muslim azinliklara ve Alevilere ayar vermek, bu kesimleri kendi sureci karsisinda ya saf disi birakmak yada psikolojik ayarla AKP politikalarina razi olacak bir çizgiye getirmek için bilinçli, planli ve kontrollu bir sekilde baslatildigina inaniyorum. Peki butun Turkiyeyi ve insanini ilgilendiren bu toplumsal mutabakat AKP'nin dayatmaci ve oldu-bitti tarziyla degilde toplumun daha genis kesimlerininde mudahil edildigi ve daha insani ve daha sagduyuluca yurutulemezmiydi ? Yurutulebilirdi ama AKP tarafindan bu istenmedi ve herkes kendisini dislanmis hissetti ve nitekim asil itirazlarda bu noktada yukselmeye basladi, guvensizlikte bu noktada basliyor... Ama ne varki daha geniç katilimli bi mutabakat sadece AKP hanesine rant olarak donmeyecekti ve bu nedenle AKP bu sureci tek basina, inatla ve tehlikeli çizgide devam ettiriyor. Dileyelimki insanlar daha fazla birbirine zarar vermeden bu "sureç" netlessin ve daha genis katilimli ve gerçek bir demokratiklesme surecine donussun.