Dicle'de çatışma niye silahlar susunca başladı?

Dicle'de çatışma niye silahlar susunca başladı?
Dicle'de çatışma niye silahlar susunca başladı?
Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olaylar Diyarbakır'daki kitle ve meslek örgütleri tarafından kınandı. Açıklamada, üniversitede 23 yıl sonra ilk kez böyle bir çatışma çıktığına dikkat çekilerek provakasyon uyarısı yapıldı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da kitle ve meslek örgütleri Dicle Üniversitesi'nde 3 gün süren olayları kınadı. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, 23 yıldan sonra ilk kez üniversite öğrencileri arasındaki olayları kaygıyla izlediklerini belirterek, "Tam da silahların sustuğu, Kürt meselesinin barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözüm sürecinin başladığı bir ortamda, çıkan bu olayları manidar buluyoruz" dedi.
Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, GÜNSİAD, Türk İş 7'nci Bölge, DİSK Diyarbakır Temsilciliği, TİHV Diyarbakır Şube temsilcileri, Diyarbakır Barosu'nda bir araya gelerek, Dicle Üniversitesi'nde 3 gün devam eden olaylarla ilgili basın açıklaması yaptı. 

"KAVGANIN ARKA PLANINDA DERİN AMAÇLARIN OLDUĞU KAYGISINI TAŞIYORUZ" 
Sivil toplum örgütleri adına basın açıklaması yapan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Dicle Üniversites'inde üç gün boyunca devam eden ve dün itibariyle birçok üniversite öğrencisinin bıçakla yaralanmasıyla sonuçlanan olayları kaygıyla izlediklerini söyledi. Elçi, şöyle dedi, "Kamuoyuna 'karşıt görüşlü öğrencilerin kavgası' olarak yansıyan ya da yansıtılan bu olayları ve bu olaylar üzerinden başlatılan tartışmaları zamanlama bakımından manidar bulduğumuzu ifade etmek isteriz. Nitekim 1990'lı yılların ilk yarısında yaşanan ve kamuoyunca bilinen olaylar dışında ve bu tarihten beri, gerek üniversitede, gerekse de herhangi bir şekilde, bu nitelikte olaylar Diyarbakır'da ve bölgemizde yaşanmamış, böyle bir konu gündeme gelmemiştir. Tam da silahların sustuğu, Kürt meselesinin barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözümü sürecinin başladığı, toplumda büyük umutlar ve pozitif bir havanın oluştuğu bir dönemde bu olaylar meydana gelmiştir. Bu olayların, öyle olmadığını umut etmekle beraber, maalesef bizler de geçmişte yaşadığımız acı deneyimlerden hareketle, arka planında daha derin amaçların bulunduğu kaygısını oluşturmaktadır."
Elçi, sivil kurumları olarak, Kürt toplumunun geleceği bakımından büyük bir tehlike arz eden bu olaylara karşı herkesi duyarlı olmaya, sağduyulu davranmaya davet ettiklerini de belirtti. 

"BU KAVGA SÜRECİ BALTALAMAK İSTEYEN ODAKLARA FIRSAT VERİR" 
Şiddet içermeyen her türlü düşünce, inanç ve fikirin kendini ifade edebilmesi gerektiğine inandıklarını dile getiren Elçi, "Bu görüşümüz, kişi ya da grupların politik görüş ve düşüncelerinden bağımsız, ilkesel bir tutumdur. Ancak onlarca yıldır savaşın, yıkımın, acıların, göçlerin yaşandığı coğrafyamızın tam da şiddet sarmalından çıkarak, barışa kavuşacağı umudunun belirdiği bu dönemde, bu tür provokatif eylemlere dönüştürülebilecek tutum ve davranışlardan da herkesin kaçınması gerekmektedir" dedi.
Oluşturulan bu gerginliğin, çözüm sürecine zarar verici ve bu süreci baltalamak isteyen odaklara fırsat sunduğu uyarısında bulunan Elçi, "Bu tür olayların zamanında önünün alınmaması durumunda, şiddetin sokağa ve günlük yaşama sirayet ederek yıkıcı ve telafisi imkansız sonuçlara yol açabileceği herkes tarafından görülmelidir. Bu tarihi süreçte toplumu geren ve oluşan iyimser havayı bozacak bu tür provakatif tutum ve davranışlara karşı Kürt toplumunun bütün kesimlerini duyarlı olmaya çağırıyoruz" diye konuştu. Elçi, Diyarbakır'daki sivil ve demokratik kurumlar olarak, üniversitede gerçekleşen bıçakla yaralama eylemlerini kınadıklarını ifade etti.

60 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI 
Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olaylarda, bıçakla yaralanmaların yanısıra, güvenlik görevlilerince 60 öğrencinin gözaltına alındığı belirten Elçi, şunları söyledi, "Üniversitede 3 gün süren olaylarda, 60 öğrenci gözaltına alındı. Olaylarla ilgili medyaya yansıyan görüntüler ve kamuoyuna ulaşan bilgilere göre, güvenlik güçleri olayları önlemek için zamanında ve gerekli tedbirleri almada yetersiz kalmıştır. Üniversite kampüsündeki polis görevlilerinin kimi tutum ve davranışları kamuoyunda olduğu gibi bizde de büyük bir rahatsızlık yaratmıştır. Olayların bu aşamaya gelmesinde, güvenlik görevlilerinin, ellerinde sopa ve satır bulunan bazı gruplara müdahale etmediği gibi, müsamahakâr davrandığı, olayların büyümesinde bu tutumunun da payı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, kamuoyuna yansıyan ve rahatsız edici bu görüntülerin titizlikle incelenerek ilgililer hakkında adli ve idari soruşturmaların başlatılmasını bekliyoruz. Sivil toplum ögrütleri olarak, üniversite öğrencilerimizi soğukkanlı olmaya, hiçbir koşul altında şiddete başvurmamaya davet ediyoruz. Toplumun ilgili bütün kesimlerini bu konularda duyarlı olmaya, herkesi birbirlerine tahammül göstermeye, yetkilileri de bu tür olayların hassasiyetini gözeterek gerekli önlemleri zamanında almaya çağırıyoruz." (Mehmet TÜRK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112908611290868

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pkk nın şehirlede yumuşaması lazım! - muhammed amedi

  bende 6 yıl önce dicle üniversitesinde okudum. pkk burda çok sertti. kendinden olmayanlara etkinlik anlamında izin vermiyordu, bahane edecek bişeyler bulup sınıfları zorla boşaltır(boşaltmayanları darp ederdi) eğitimi günlerce boykot ettitirdi.keza esnaflar içinde aynı durum geçerli zar zor kira denkleştiren esnaf zorla kepenk kapattırmalarla iyice beli kırılıyordu.kısacası kendisini bölgenin sahibi bölgenin tek güçü olduğu kibirlerinden vazgeçmeli halk üzerindeki baskısını kaldırmalı kendisinden başka güçler olduğunuda kabullenmelidir. ANCAK BAHSETTİKLERİ DEMOKRATİKLEŞME BÖYLE BAŞLAR.

  ESKİ KAFA - filo120

  bu musluman arkadaşlar hala karşı tarafı suçlamayı bırakmalılar bütün başlıkları faşist PKK diye geçiyor.bugunun dünyasıyla bu şekilde siyaset yapılamaz kendilerini yenilemeleri gerekiyor hala o eski hoyratlıklarından brşey kaybetmemişler birşey olsa saldırmaya hazırlar..ama dostlar birşey olmayacak rahat olun

  Bir taşla iki kuş... - serseriser

  Hatırlıyorum da, daha birkaç yıl önce AKP yandaşları milletin çoğunluğunu Ergenekon tutuklularından nefret ettirmek için uzun süre Ergenekon-PKK işbirliğinden söz ediyorlar, hatta daha ileri gidip PKK'yı Ergenekon'un kontrol ettiğini millete yutturmaya çalışıyorlardı... Madem Ergenekon-PKK işbirliği vardı, PKK'nın başrolde olduğu barış görüşmelerini neden sabote etsin... Tabii ki böyle bir işbirliği komplosu belirli bir seviyede zeka düzeyine sahip insanlar için uydurulmuş ve zeka seviyesi çok fazla düşürülünce tutmamıştı... İşte size AKP-PKK barış görüşmeleri ve işte size yepyeni bir Ergenekon teorisi... "Bu işin altında AKP-PKK barış görüşmelerini sabote etmek isteyen Ergenekon var"... Bunu diyenlerin AKP'li makarnacılardan ne farkı var?... Bu Ergenekon'un ne olduğunu teorileri sallarken herkes biliyor, tutmayınca 180 derece farklı bir teori sallayıp yine biliyor... Ne kadar bilen bir milletiz... Unutmayalım ki Ergenekoncu diye içeri atılanların ortak kimliği AKP muhalifliğidir ve bu muhalifler Kürt ise KCK'lı diye toplanıyordu oradan buradan... Şimdi bakıyorum da hükümet çok "samimi" olmuş... Aynen birkaç ay önce "APO asılmalıydı" derken "samimi" olduğu kadar herhalde... "Bu işin içinde Ergenekon var" deme yaşı 12'ye kadar düştü... Hizbullah'ın devreye girmesi kimi zora sokar ve pazarlıklarda kimin elini güçlendirir, buna bakmak lazım...

  Yazıklar olsun - qommagene

  Amed'te bazı STK'lar Dicle Ünv.için açıklama yapmışlar ve sanki Hizbi-kontraları engelleyen varmış ta eleştiriyorlar. Medyada yayınlanan polislerle el ele satırlı sopalı resimleri görmediler mi,Sayın ELÇİ kendisi 90'lı süreçleri yaşamadı mı ki bugün böyle demeçlere imza atabiliyor.Bu işin altında sanki bir şeyler var gibi.Yoksa Sayın Elçi ve diğerleri bu süreçten rahatsızlık mı duyuyorlar.

  sabahattinali - momentum

  "...bir devlet adamı 1926'larda şöyle diyordu: "Türk bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir. Öz Türk olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı..." 87 sene sonra da bir başka devlet görevlisi "Kafkaslardan, Boşnaklardan gelenler, haddinizi bilin, siz bu memleketin sahibi değilsiniz... dedi. Eh, aradan 87 sene geçmiş, olacak o kadar söyleyiş farkı.

  barış sürecini kim sabote ediyor? - sabahattinali

  cumhuriyetin hukuki temellerinin oluşmasında önemli yer tutan bir devlet adamı 1926larda şÖyle diyordu: "Türk bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir.Öz Türk olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. Dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler.(m. esat Bozkurt) milliyetçliğin doğduğu 1789 un üzerinden yüzyıldan fazla geçmesi 1916 darbesinin üzerinden 100 geçmesi Hitlerin ari ırk projesinin çökmesinin üzerinden 60 yıl geçmesi avrupda sınırların kalkmasının üzerinden 50 yıl geçmesi 1867?de amerikada kurulup, eşitlikçi insan yasasına karşı orman yasası olarak bilinen ?linç?leri Zencilere karşı kullanmaya başlayan Ku lux Klan ülkesi amerikanın zenci başkanı seçilmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen kendini bu ülkenin efendisi gören zihniyet bu ideolojiyi sürekli topluma enjekte etti. etmeyede devam ediyor.. gelinen barış sürecini sabote etmek için ellerindeki tüm malzemeyi kullanmaktan çekinmiyorlar.. Ama gerçek şuki zamanı durdurmak mümkün değil..

  ERGENEKONVARİ TEZGAHLAR - m.rozbilen

  Çözümden rahatsız olanlar bir yana,ergenekon ve özel harp tipi yapılanmalar her türlü son denebilecek kozlarını sergiliyorlar.23 yıldır olmayan olayların bir yerde birden çıkıyor olması elbette düşündürücü.Hükümetin samimi girişimini,hükümete rağmen sabote etmeye çalışan devlet görevlilerine, özellikle militan polislere dikkat çekmek istiyorum.Geçmişe bakıldığında benzer olayları gözardı etmemek gerekir.Zira hükümetler bile bu resmi görevlilerle baş edemedi.Adeta hükümetin icraatlarına bir direnç gösteriliyor.Ama burada en önemli görev Kürt halkına düşüyor.Tuzaklara düşmemeleri ve tahriklere gelmemeleri gerekiyor.Hani bir deyim vardır:Eşek olduktan sonra sırtına binen çok olur diye.Ben de kürtlere diyorum ki;"kimseyi sırtına bindirme ve bildik tezgahlara gelme,akıllı ol".