Didim'e İngiliz öpücüğü

Didim'de yaklaşık 6 bin İngiliz ev sahibi. Dolayısıyla Türklerle
İngilizler arasındaki evlilikler de artıyor. Bu yılın 11'inci yabancı gelini Deborah Ann Morris, geçen hafta hayatını Sökeli Gürdal Evran'la birleştirdi. Türk usulü düğünde aileler de çok mutluydu.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Gören, olduğu yere çakılıp kalıyor. Didim'in girişindeki Apollon Tapınağı o kadar sağlam ve canlı ki; insana tarihi bir eserle karşı karşıya olduğundan çok, antik çağda yaşıyormuş duygusu veriyor. Dev mermer yapı; merdivenleri, tünelleri, kabartmalarıyla sütun sütun gökyüzüne uzanıyor.
Günümüzden yaklaşık 2 bin 500 yıl önce bu tapınağın bugünkü yerinde defne
ağaçlarından bir koruluk, su kaynağı ve bir kuyu varmış. Tanrı Zeus Leto'yu burada görmüş ve iki tanrı birbirinden hoşlanarak bu korulukta sevişmişler. O geceden Apollon ve Artemis'e hamile kalmış Leto.
Kimileri bu ikiz tanrıdan dolayı bu bölgeye 'ikiz' anlamına gelen 'Didymos' sözcüğünden türeyen Didyma-Didim adı verildiğini savunur. Bir başka görüş de Didim adının Yunancadan değil, Anadolu dillerinden kaynaklandığını, ikiz sözcüğüyle benzerliğin de tümüyle bir rastlantı olduğu yolundadır.
Sit alanındaki evler
Tapınağın çevresinde tek katlı, taş Rum evleri var. Burası mübadeleye kadar Rum yerleşimi. Eski adı da Yoranda. Yunanistan'a göçenler kurdukları kente Nea Yoranda adını vermişler. Zaman zaman otobüslerle babalarının, dedelerinin doğdukları topraklara gelip onların terk ettikleri evlerini arıyorlar. Ancak evler arkeolojik sit alanında kaldığı için onarmak bile neredeyse imkânsız. Bu yüzden bazıları olduğu yere çöküveriyor.
Rumlardan asma bahçeleri, badem ve incir ağaçları kalmış. Ancak gelen Türkler bağları sökmüş, şarap günah olduğu için. Zeytini pek sevmemiş. Yerine geldikleri bölgede yaptıkları gibi tütün dikmişler. Badem ağaçlarını da tütünlere gölge yapıyor diye kesmişler. Şimdi tekrar yörenin geleneksel ürünlerine dönmenin bir yolunu arıyorlar.
Tapınağın tam karşısında şimdi cami olarak kullanılan bir kilise var, giden Rumlardan kalan. Ancak camiye çevirirken yanına bir minare dikmemişler. Yalnızca damına bir hoparlör koymuşlar. Tapınağa girenleri Medusa'nın çok çarpıcı kabartması karşılıyor. Hani şu güzelliğiyle tanrıları peşinden koşturan, tanrıçaların kıskançlığını üzerinde toplayan Medusa. En çok kıskananlardan biri de Zeus'un kızı Athena'dır. Öyle bir cezalandırır ki, dünyanın en çirkin yaratığı olur Medusa. Saçları yılana dönüşür. Yüzüne bakanlar taş kesilir.
Bugünkü Mavişehir yakınlarındaki Panormos Limanı'ndan tapınağa kadar gelen 'kutsal yol'un kalıntıları da belirgin biçimde durmaktadır. Çağının 'kehanet merkezi' olan Didim'e Milet ve çevredeki diğer kentlerden gelen ziyaretçiler iki yanında heykeller dizili olan bu 'kutsal yol'dan geçerek ulaşırlarmış tapınağa.
Newton'un torunları
İÖ altıncı yüzyıla tarihlenen bu heykellerin birçoğu 1858 yılında Newton tarafından British Museum'a götürülmüş.
Heykellerin İngiltere'ye götürülmesinden 150 yıl sonra Didim, Newton'un torunlarının akınına uğradı. Bugünlerde Didim havası güzel, güneşi bol, kumsalı altın tozu bir İngiliz tatil kasabası görüntüsünde. Bir tatil beldesi olarak Didim'i önce Ankaralı orta ve düşük dereceli memurlar keşfediyor. Sonra İstanbullular.
Belediye Başkanı Mümin Kamacı'nın verdiği bilgiye göre ilk İngiliz kafilesi 1987 yılında geliyor Didim'e. "O yıla kadar hiç yabancı turist yoktu. Gelen İngilizler burayı çok sevdi. Hatta bazıları yılda birkaç kez gelmeye başladı. Buranın insanları İngilizlere sempatik geldi. Çok rahat ettiler. O yıllarda çok az otel vardı. Birkaçı da yarım kalmıştı. Acenteler para yardımı yaptı. Yarım kalan oteller tamamlandı. Hatta bir kış sezonunda 50-60 tane otel yapıldı."
Ancak bu, Didim'in bir zamanlar Altınkum'daki tek katlı, bahçeli evlerin yıkılıp yerlerine koca binalar yapılmasına yol açmış. O güzelim Altınkum'dan başlayarak bütün Didim'e yayılmış bu beton yığınlar.
Acenteler aracılığıyla otellerde çok ucuza kalan İngilizler 1990'ların sonuna doğru Didim'de ev almaya başlamışlar. Son dört yıldır da İngilizlerin mülk satın almasında patlama yaşanıyor. Bu nedenle arsa ve ev fiyatları füze gibi fırlamış. Arsa fiyatları 15-20 kat artmış. 20 milyarlık ev 100 milyara çıkmış. Şimdi kendilerine ait siteler kuruyor İngilizler. Bu sitelerden İngilizler dışında kimseye satış yapılmıyor. Bazı İngilizler internet üzerinden Didim'deki evleri 'devre mülk' olarak satıyorlar.
Toplam 6 bin İngiliz'in ev aldığı tahmin ediliyor. Bunlardan sadece 3 bin 150'si İngilizlerin üzerine kayıtlı. Diğerleri evleri dostluk kurdukları Türkler adına almışlar.
Yabancıların bölgede ev alabilmesi için Ege Ordu Komutanlığı'ndan izin gerekiyor. Şu anda 1500 İngiliz de ev alabilmek için başvuruda bulunmuş, izin bekliyor.
Bu yüzden bir inşaat patlaması da yaşanıyor. Tam 7 bin bina inşaat halinde.
Şu anda 3 bin 150 eve elektrik faturasını İngilizce gönderiyor Didim Belediyesi. İngilizlerin sorununu çözebilmek için tercüman alınmış belediyeye. Bir de 'yabancılar mezarlığı' için yer ayrılmış. Yakında kilise talebi de gündeme gelir.
Artık kışları da kalıyorlar
Didim'de ev alan İngilizlerin 2 bine yakını kışları da burada yaşıyor. Yaz bitince sessiz, sakin bir balıkçı kasabasına dönen Didim'de barlar, diskolar artık kış aylarında da gece yarısına kadar açık. Bir zamanların 'türkü bar'ları Irısh Pub olmuş.
İngiliz nüfusun bu yoğunluğu da doğal olarak 'İngiliz gelin' ya da 'İngilizlere Türk damat' sayısında da büyük bir patlamaya yol açmış. Yabancılarla evlilikte rekor kırılıyor Didim'de. Örneğin 2003'te Didim'de gerçekleştirilen 188 evlilikten 53'ü, 2004 yılında 272 evliliğin 54'ü yabancılarla olmuş. Bu yılın ilk beş ayında gerçekleşen 87 evlilikten de 10'u yabancı uyruklularla.
Bu yılın 11. 'yabancı gelin'i için düğün Hasan Tuntaş'ın Miletos Oteli'nde yapıldı.
Sökeli Gürdal Evran, Didim'deki Roof Top Bar'da barmen olarak çalışıyordu. Dört yıl önce tatile gelen Deborah ann Morris'le tanıştı. Gürdal'ın babası Mustafa Tariş'ten emekli işçiydi. Kızlarının düğünü için Didim'e gelen Ian İrlanda kökenliydi, annesi Shirley ise Norveçli. Tanzanya'da sekreter olarak çalışıyordu Shirley ve işadamı olan İan ile burada tanışıp evlenmişlerdi. Bu yüzden de son 'İngiliz gelinimiz' Deborah da Tanzanya'da doğmuştu.
Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı'nın kıydığı nikâhtan sonra geline ve damada takılar takıldı. Gelinin babası Ian büyük bir içtenlikle "Benim de artık burada bir ailem var" diyordu. Bu bir 'aşk evliliği'ydi. Gürdal ile Deborah'ın yaşları yaşlarına, huyları huylarına uygundu. Ama Didim'de İngilizlerle yapılan evliliklerin çoğu ne yazık ki aynı biçimde değil.
Evliliklerin çoğu vize için
Yabancı gelinlerle yerli damatların yaş ortalamaları da bunu açıkça gösteriyor. Örneğin 2003'te yabancılarla yapılan evliliklerde erkeklerin yaş ortalaması 28, kadınların ise 32. 2004'te erkeklerin yaş ortalaması 27, kadınların yine 32. Bu yıl ise yabancılarla evlenen erkekler 29, yabancı gelinlerin yaş ortalaması ise 37. Nikâh memuru Firuzan Alın, "Yabancılarla yapılan evliliklerin yüzde 90'ında kadın büyük, erkekler küçük. Aralarında 30 yaş fark olanları bile evlendirdik. Evlilik cüzdanı çıkar çıkmaz vize başvurusu yapıyorlar İngiliz Konsolosluğu'na" diyor.
1858'de Newton, Apollon Tapınağı'na gelen 'kutsal yol'daki heykelleri alıp İngiltere'deki British Museum'a götürmüş. 150 yıl sonra gelen torunları da damatları alıp İngiltere'ye götürüyor. Yoksul ülke olmanın gözü kör olsun!


    http://www.radikal.com.tr/7503647503640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.