Dijital dünya 'Alabora' oldu!

Dijital dünya 'Alabora' oldu!
Dijital dünya 'Alabora' oldu!
Memet Ali Alabora'nın Twitter'da hedef gösterilmesiyle ikiye bölünen dijital dünyada fırtınalar kopmaya devam ediyor. Alabora'ya yapılanları içine sindiremeyenler ise #memetalialaboranınyanındayız hashtag'iyle oyuncuyu yalnız bırakmıyor.
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Gezi Parkı eylemleri sırasında Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar sebebiyle hedef tahtasına yerleştirilen tiyatrocu Memet Ali Alabora, sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yoğun bir linç girişimiyle karşı karşıya. Ancak, sevenleri de oyuncuyu yalnız bırakmıyor...

BAZI SİYASİLER DESTEK OLDU

Özellikle Twitter üzerinden başlatılan ve ünlü oyuncunun Silivri Cezaevi'en gönderilmesini talep eden bir kampanya, sanal dünyada gerçekleştirilen linç girişimlerinin en son örneği. Elbette ki belirli bir zümre tarafından başlatılan bu tarz girişimlerin gündeme oturmasında, kampanyaya destek veren siyasilerin de katkısını yabana atmamak gerek. Özellikle Twitter'da 900 bine yaklaşan takipçi sayısıyla büyük bir dijital erişim gücüne sahip sahip Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in destek mahiyetinde attığı tweet'lerin, Alabora'ya yöneltilen linç girişiminin geniş kitlelere yayılmasında ciddi bir katkısının olduğunu görebiliriz.

Memet Ali Alabora'ya Twitter'da linç kampanyası


Peki Twitter'daki bu girişim ne kadar kişiye ulaştı? #mehmetalialaborasilivriye hashtag'i ile 12 Ağustos günü sabah saatlerinen itibaren 16 binin üzerinde paylaşımda bulunulurken, bunlara ek olarak bir o kadar da retweet olduğunu belirtmek gerek. Üstelik bu paylaşımların daha ilk dakikalardan itibaren neredeyse "Twitter Trend Topics" listesinden hiç inmediğine şahit oluyoruz.

SANAL LİNÇ GİRİŞİMİNE KARŞI 100 BİN İMZA

Alabora'ya yöneltilen tehdit ve hakaret dolu paylaşımlar son günlerde sosyal medyanın gündemini oluştursa da, sevenleri de genç oyuncuyu bu mecralarda yalnız bırakmıyor. Change.org adlı internet sitesinde başlatılan ve Alabora'ya yönelik sürdürülen linç kampanyasını sona erdirmeyi amaçlayan girişimde şu ana kadar 100 bine yakın imza toplandı. Hedeflenen imza sayısına ulaşıldığında ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e konuyla ilgilenmesi adına bir mektup gönderilmesi planlanıyor. Memet Ali Alabora'un maruz kaldığı sanal linç operasyonuna tepkiler sadece bununla da sınırlı değil. #memetalialaboracandır ve #memetalialaboranınyanındayız etiketleriyle yapılan paylaşımlar da son iki gündür oldukça destek alıyor.

Twitter'da yeni hedef Mehmet Ali Alabora

ALABORA TEK İSİM DEĞİL

Aslında Alabora sanal linç girişimleriyle yüzleşen tek isim değil. Geçtiğimiz günlerde benzer bir durumla karşı karşıya kalan ünlü isimler arasında Ahmet Ümit ve İhsan Eliaçık gibi Gezi eylemlerine açıkça destek veren simalar da yer alıyor. Anti Kapitalist Müslümanlar'ın lideri İhsan Eliaçık’a yönelik başlatılan karalama kampanyasına #direnihsaneliacik etiketiyle karşı hamle başlatılmış, ünlü yazar Ahmet Ümit ise #direnrakı demesinin ardından yoğun bir hakaret ve boykot kampanyasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Peki, uğruna #TwitterKullanTürkiye diye hashtag'ler başlattığımız bu mecrada gerçekleştirilen linç kampanyalarının sonu nereye varacak? Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, insanların düşüncelerinden ötürü hedef gösterildiği linç meydanları olarak mı kullanılmalı? Yoksa farklı görüşlerdeki kullanıcıların, fikirlerini ve ideolojilerini özgürce ifade edip medeni bir şekilde etkileşime girebilmelerini sağlayan mecralar olarak mı kullanılacak? Nasıl bir Twitter istiyoruz? Gelin isterseniz bu sorunun cevabını hep birlikte verelim...

Gökçek'in dediğini yap, yaptığını yapma: #TwitterKullanTürkiye