Dijital dünya 'Alabora' oldu!

Dijital dünya 'Alabora' oldu!
Dijital dünya 'Alabora' oldu!
Memet Ali Alabora'nın Twitter'da hedef gösterilmesiyle ikiye bölünen dijital dünyada fırtınalar kopmaya devam ediyor. Alabora'ya yapılanları içine sindiremeyenler ise #memetalialaboranınyanındayız hashtag'iyle oyuncuyu yalnız bırakmıyor.
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Gezi Parkı eylemleri sırasında Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar sebebiyle hedef tahtasına yerleştirilen tiyatrocu Memet Ali Alabora, sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yoğun bir linç girişimiyle karşı karşıya. Ancak, sevenleri de oyuncuyu yalnız bırakmıyor...

BAZI SİYASİLER DESTEK OLDU

Özellikle Twitter üzerinden başlatılan ve ünlü oyuncunun Silivri Cezaevi'en gönderilmesini talep eden bir kampanya, sanal dünyada gerçekleştirilen linç girişimlerinin en son örneği. Elbette ki belirli bir zümre tarafından başlatılan bu tarz girişimlerin gündeme oturmasında, kampanyaya destek veren siyasilerin de katkısını yabana atmamak gerek. Özellikle Twitter'da 900 bine yaklaşan takipçi sayısıyla büyük bir dijital erişim gücüne sahip sahip Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in destek mahiyetinde attığı tweet'lerin, Alabora'ya yöneltilen linç girişiminin geniş kitlelere yayılmasında ciddi bir katkısının olduğunu görebiliriz.

Memet Ali Alabora'ya Twitter'da linç kampanyası


Peki Twitter'daki bu girişim ne kadar kişiye ulaştı? #mehmetalialaborasilivriye hashtag'i ile 12 Ağustos günü sabah saatlerinen itibaren 16 binin üzerinde paylaşımda bulunulurken, bunlara ek olarak bir o kadar da retweet olduğunu belirtmek gerek. Üstelik bu paylaşımların daha ilk dakikalardan itibaren neredeyse "Twitter Trend Topics" listesinden hiç inmediğine şahit oluyoruz.

SANAL LİNÇ GİRİŞİMİNE KARŞI 100 BİN İMZA

Alabora'ya yöneltilen tehdit ve hakaret dolu paylaşımlar son günlerde sosyal medyanın gündemini oluştursa da, sevenleri de genç oyuncuyu bu mecralarda yalnız bırakmıyor. Change.org adlı internet sitesinde başlatılan ve Alabora'ya yönelik sürdürülen linç kampanyasını sona erdirmeyi amaçlayan girişimde şu ana kadar 100 bine yakın imza toplandı. Hedeflenen imza sayısına ulaşıldığında ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e konuyla ilgilenmesi adına bir mektup gönderilmesi planlanıyor. Memet Ali Alabora'un maruz kaldığı sanal linç operasyonuna tepkiler sadece bununla da sınırlı değil. #memetalialaboracandır ve #memetalialaboranınyanındayız etiketleriyle yapılan paylaşımlar da son iki gündür oldukça destek alıyor.

Twitter'da yeni hedef Mehmet Ali Alabora

ALABORA TEK İSİM DEĞİL

Aslında Alabora sanal linç girişimleriyle yüzleşen tek isim değil. Geçtiğimiz günlerde benzer bir durumla karşı karşıya kalan ünlü isimler arasında Ahmet Ümit ve İhsan Eliaçık gibi Gezi eylemlerine açıkça destek veren simalar da yer alıyor. Anti Kapitalist Müslümanlar'ın lideri İhsan Eliaçık’a yönelik başlatılan karalama kampanyasına #direnihsaneliacik etiketiyle karşı hamle başlatılmış, ünlü yazar Ahmet Ümit ise #direnrakı demesinin ardından yoğun bir hakaret ve boykot kampanyasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Peki, uğruna #TwitterKullanTürkiye diye hashtag'ler başlattığımız bu mecrada gerçekleştirilen linç kampanyalarının sonu nereye varacak? Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, insanların düşüncelerinden ötürü hedef gösterildiği linç meydanları olarak mı kullanılmalı? Yoksa farklı görüşlerdeki kullanıcıların, fikirlerini ve ideolojilerini özgürce ifade edip medeni bir şekilde etkileşime girebilmelerini sağlayan mecralar olarak mı kullanılacak? Nasıl bir Twitter istiyoruz? Gelin isterseniz bu sorunun cevabını hep birlikte verelim...

Gökçek'in dediğini yap, yaptığını yapma: #TwitterKullanTürkiye


  http://www.radikal.com.tr/114595011459508

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Abartmak - muratarc

  Ne Alabora masum ne de onu işaret edenler. Sahnede Rol var. Kapan kapmıştır rolünü. Eğer Alabora haklıysa hükümette haklı. Eğer Alabora mesele şudur budur derken saflık yaptıysa ve yanlışlıkla derinlemesine mesajlar verdiyse hükümette saftır ve saflık yaparak onu ciddiye almıştır. Sanatçı insan tabi ki siyaset yapabilir ancak topluma verilen mesajlar biraz nezaket de ister. Alabora akıllı adamdır, ne söylediğini bilir elbet...

  SANATLARLARIMIZ HALKIN DILIDIR-ONLARI KORUYALIM - Anidya

  Daima da oyle olmustur. Sanatkarlar, daima halkin mezaci yolla temsilcileri olmus ve onun kendinin cesaret edemedigi dusunce ve duygularini sanatin inceligi ve akiciligi ile ifade etmesini bilenler olmustur. Bunlarin icinde halki en yakindan izleyen ve guncel bir bicimde onun, kendini acikca ifade edemedigi ve fakat icini kemiren, dertlerini aksettirenler de, en basta mizah yazarlari ve sahne tuluat sanatkarlaridir. Onlar halki bir turlu rahatlatirlar. Onlari yok etmek ise bu ifade mekanizmasini yok ederek bu iletisim koprusunu yikar ve bunu yapanlarin kendi dengelerini de bozar. Bu dengeyi bozmanin sonuclari tahmin edilmesi zor sonuclar getirebilir. Alabora'yi koruma bu yolda iyi bir eylem ve tedbir olmus. Bu bir olgunluk ve korku duvarinin asildiginin iyi bir gostergesidir. Cesur ve anlayisli olma yolunda ders alinmasi gereken bir diger gelisme.

  "tahammusluzluk" - keryil

  bu adam gezi surecinde kimseyi oldurmedi, tehdit etmedi, eline silah almadi, kimseye bir fiske bile vurmadi. ne darbe gelsin dedi ne askeri davet etti (aksini iddia eden ornegini gostersin). bunlarin hicbirini dile de getirmedi. simdi bu adam bunlarin haricinde ne yapmis olursa olsun, "yerin silivri'dir" gibi toplumun bir kesiminde siyasi davalarin ceza odagi oldugu izlenimi hakim bir yere referans vermeyi masum gostermezsiniz. hele ki onceden yazdigi bir oyunun "gezi provasi" oldugunu iddia edecek kadar zavallilasmak, gezi olaylarinin bir numarali ozelligi olan spontanligi reddetmek ya kastidir ya da kusura bakmayin inanmak istediginizden kolay kolay kandirmislar sizi. zannediyorum onbes yasindan buyuk herkes "melih gokcek'in agzindan bunlar dokuluyorsa tehdittir" diyecek kadar bu hazreti (ve ogullarini) taniyor. tanimiyorsaniz kendisinin birkac sene once eyleme katildilar diye hacettepe kampusune giden bazi otobus seferlerini (temelli) iptal ettirdigini, ogluslarindan birininse trafikte onunu kesti diye bir arabayi takip edip, sikistirip katana (evet, japon kilici) ile uzerine yurudugunu hatirlatirim, bu tip bir insan kendisi.tahammulsuzluk "secimle gelmis iktidara artik dayanamiyorum, gitmesini istiyorum bunu da bu istegimi duyurup yayginlasitrarak yapiyorum" demek degildir, bunun adi "muhalefet"tir, hatta demokratik muhalefettir. muhalefetin hukumeti dusurmeye calismasinin suc olmasi, darbe sayilmasi ise komedinin sahidir, muhalefet hukumeti dusurmeden mi iktidar olmaya calisacak? yoksa kimse dile getirmezken bir gun hukumetin takilip dusmesini mi bekleyecekler? bugune kadar dusurulmeden secimde kaybeden kac hukumetimiz oldu hic saydiniz mi? simdi mi akliniza geldi "aa eylemle hukumet dusurmek darbe gibi ayni degil mi sadece asker veya totaliter bir oge yok" cingozlugu?

  Dart - barışgünalp

  Bize neler oluyor böyle? Bu nasıl bir ruh halidir?Klavyenin başına geçen, birilerini hedef tahtasına koyup parçalamaya ne kadar hevesli.Arkadaş şu sosyal medyayı da kendimize benzettik ya!İlla ki türk işi olacak her yaptığımız.Tiyatromuzun genç gönüllüsünü çarmağa gerdik,dartta koyduk,hedef yaptık.Beyler,bayanlar bize ne oluyor böyle,bu akıl tutulması,ay tutulması gibi 1-2 saat sürmüyor her halde

  20 yılda değişen ne? - kahrolsunbagziseyler

  Cafer Erçakmak'ın itfaiye merdivenindeki Aziz Nesin'i işaret edip linç ettirmeye çalıştığı fotoğraftaki zihniyet şu an Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı. Sırf farklı inanç ve düşüncelere sahip olduğu için 35 kişiyi diri diri yaktıran bu korkunç "vandallar" geçen 20 yılda iktidara sahip olup, kitleleri yönlendirebilme yeteneklerini gelişen teknolojinin yardımıyla bu kez 'sosyal medya' üzerinden yapıyorlar. Yani 20 yılda değişen tek şey teknoloji..

  once kendinize bakin - b adali

  Turkiye de kamuoyunu manupule veya tehdit ederek kendini her olayda hakli cikarmaya calisan iktidar ve surelasini korku sardi. Bu daha baslangic,sizi dize getirecegiz kindar zihniyetliler..

  ... - isakent

  general İlker başbuğ da sevenleri çoktu ama bu onun müebbet habis cezası almasına engel teşkil etmedi bu arkadaşta varsa bir suçu tespit edilir gerekli işlem yapılır unutmayın kanunlar önünde herkes eşittir