Dijital pahalıydı kitaplar kül oldu

Dijital pahalıydı  kitaplar kül oldu
Dijital pahalıydı  kitaplar kül oldu

Kütüphane yangından sonra bu hale geldi.

Galatasaray Üniversitesi'nde başta İlber Ortaylı'nın koleksiyonu olmak üzere kitaplar da yandı. İtfaiyenin ise bir yıl önce yangına karşı uyardığı öne sürüldü.
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

Galatasaray Üniversitesi Beşiktaş kampüsündeki 142 yıllık tarihi binada çıkan yangın yalnızca mekâna zarar vermedi, binlerce kitap da yok oldu. Yangında en önemli hasarı Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Hukuk Fakültesi’ne bağışladığı kitaplar aldı. Ayrıca İktisadi İdari Bilimler, İletişim ve Hukuk Fakültelerinde görevli akademisyenlerin de kişisel arşivlerini oluşturan ve kimisi 1873, 1908, 1913, 1926 gibi tarihlere kadar uzanan kitaplar da ya yandı ya da söndürme çalışmaları sırasında hasar gördü.
6 bine yakın kitabı yangında ve söndürme çalışmalarında hasar gören Prof. Dr. İlber Ortaylı, Radikal’e yaptığı açıklamada “Koleksiyon bitti. Benim hukuk tarihi bölümüm bitti. Tamamen gitti. Seriler gitti. Birbiriyle ilintili kitaplardı. Yazık oldu” dedi. Ortaylı, yangından kurtulan kitapların ise söndürme çalışmaları sırasında zarar görme ihtimaline de değindi ve “Dün su sıkıldı. Bugün yine su sıkılıyor. Kalan da ıslanır” diye konuştu. Ortaylı, yanan ve hasar gören kitaplarla ilgili şu bilgileri verdi:
“Matbu hukuk tarihi ve tarih kitapları vardı. Almanca, Fransızca lügatler vardı. Çok güzel bir kitaplıktı. Osmanlı döneminden kalan eserler de vardı. Yüz yılı aşan eserlerin de bulunduğu kitaplardı.” 

‘Topkapı’yı zor geçiriyoruz’ 

Kitapların envanterinin elinde bulunduğunu da hatırlatan Ortaylı, hiçbir eserin dijital ortama aktarılmadığını da belirterek, “Dijitali kitap için pahalı. Topkapı’yı zor geçiriyoruz dijitale” dedi.
Galatasaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ali Faik Demir ise en büyük koleksiyon İlber Ortaylı’ya ait olsa da pek çok akademisyenin kişisel arşiv ve kütüphanelerinin yok olduğunu söyledi. Demir, “İktisadi İdari Bilimler, Siyaset, İşletme, Uluslararası İlişkiler, İletişim bölümlerinin kitaplıkları tamamen yandı. Çok ciddi anlamda zarara uğradık. Hem şahsi hem bölüm kitapları tamamen yok oldu” dedi.
Demir, yangının öğretim üyelerinin veya çalışanların dikkatsizliği sonucu çıktığı yönündeki iddialara ise şu sözlerle tepki gösterdi:
“Bina, üniversite halini aldıktan sonra ihtişamlı görüntüsüne kavuştu. Ondan önce yılların erozyonunu üzerinde taşıyan bir yapıydı. Üniversitemizin eli değdikten sonra ilk haline dönüştürülmüş oldu. Projelendirildi. Kalem işleri yeniden yapıldı.” 

Rapor nereye gitti? 

Öte yandan, bir yıl önce İstanbul İtfaiye Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir raporda üniversiteye yangınla ilgili risklere dair uyarı yapıldığı iddia edildi. İstanbul Büyükşehir yetkilileri, bu raporun İstanbul Valiliği’ne ve üniversite yönetimine teslim edildiğini belirtti. Fakat İstanbul Valiliği ve Galatasaray Üniversitesi yönetimi böyle bir raporun kendilerine ulaşmadığını savundu. Raporda tarihi binanın elektrik tesisatı ve kablolarının tehlike içerdiğine dair bilgiler bulunduğu ifade ediliyordu. Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Ersoy, “Yapı İşleri’nden arkadaşlarıma sordum, böyle bir raporun gelmediğini söylediler. Yine de kesin konuşmak doğru değil. Şimdi araştırıyoruz” dedi.

İtfaiye: Olay yerini terk etmedik
İstanbul İtfaiyesi, yangınla ilgili ön çalışma raporunu hazırladı. Yangının detaylarıyla anlatıldığı rapor şöyle:
Üniversitedeki angın ihbarı saat 19.37’de İtfaiye Komuta Merkezimize yapılmıştır. Beşiktaş İtfaiye grubu ekipleri tam takım halinde saat 19.38’de hareket etmiş ve saat 19.43’te meydana gelen yangına müdahaleye başlamıştır. Toplamda 36 araç ve 120 personel ile söndürme çalışmaları yapıldı.
Yangının ilk fark edildiği nokta olan 2. katta Uluslararası İlişkiler öğretim üyeleri tarafından kullanılan odadaki yangına müdahale edilmiştir.
Odanın kuzey kısmının üstünde bulunan çatı arasında alev tespit edilmiş ve müdahale bu bölümde yoğunlaştırılmıştır.
Meydana gelen çökme esnasında bir kısım personelimiz tehlike atlatmıştır.
Olay yerinde tutanak işleyişimiz yoktur. Bu olayda da olay yerinden ayrılmış ya da ayrılmaya teşebbüs etmiş bir ekibimiz yoktur. Bir ekibimiz bina hakkında bilgi almaya çalışırken diğer ekibimiz müdahaleye devam etmektedir. Yangın 3 saatte kontrol altına alınmıştır. {İSTANBUL/AA}

CHP yangını Meclis’e taşıdı
CHP, Galatasaray Üniversitesi’nde çıkan yangının nedenlerinin araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Haydarpaşa Tren Garı ve Kapalıçarşı yangınları da hatırlatılarak, “Galatasaray Üniversitesi’nin rant uğruna kasıtlı olarak yakılıp yakılmadığı araştırılmalıdır” denildi. {ANKARA/AA}