Dikey Geçiş Sınavı (DGS) açıklandı, işte sonuçlar!

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) açıklandı, işte sonuçlar!
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) açıklandı, işte sonuçlar!
26 Temmuz 2015 tarihinde yapılan, Önlisans öğrencilerinin lisans programlarına geçiş için girdiği Dikey Geçiş Sınavı (Dgs) bugün açıklandı. Şimdi sıra tercihlerde...

DGS SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

2 yıllık meslek yüksek okulu, önlisans mezunlarının bir yükseköğretim lisans programına geçebilmesi için  ÖSYM tarafından yapılan  DGS sınavı sonuçları bugün itibariyle açıklandı. Sınava giren öğrenciler ÖSYM’nin resmi sitesi https://sonuc.osym.gov.tr/ ’den sonuçları öğrenebilir.

SIRA TERCİHLERDE

DGS sınav sonuçlarının ardından adaylar şimdi de tercih zamanını bekliyor. Tercihlerin ne zaman yapılacağı ise henüz belli değil. Adaylar tecih tarihlerini yine ÖSYM’nin resmi sitesi / http://www.osym.gov.tr adresinden öğrenecek.


Tercih yapılırken ise ÖSYM tarafından hazırlanan DGS Tercih kılavuzu kullanılacak.

ÖSYM TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

 

 

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

 

Öğrencilerin tercih ettikleri bölüme yerleştirilmesi işlemi DGS sınavında aldıkları puan ve tercih ettikleri bölümün kontenjanı göz önünde tutularak yapılacaktır. Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayınlanacak, adaylara yerleştirme belgesi gönderilmeyecektir. DGS yerleştirmelerinin ardından kayıt tarihleri açıklanacak ve kayıt tarihleri arasında kayıt yaptırmayan öğrenciler haklarını kaybedecektir. 

DGS HAKKINDA BİLGİLER

-DGS ile geçiş yapmak zordur, her bölüm için maksimum 10 kişi ile kontenjan sınırlıdır.

-DGS’de ek yerleştirme şansı vardır ve 2009 yılından beri yerleşemeyen adaylara ek yerleştirme şansı verilir.

-Daha önceleri tercihler sınavdan önce yapılırdı, 2009 yılından beri tercihler sınav sonuçlarından sonra puan bazlı olarak yapılıyor.

-Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AÖBP), yerleşmede büyük önem taşır.

-80 tane sözel 80 tane sayısal soru sorulmaktadır, her bölüm için 10 tane mantık sorusu sorulmaktadır.