Dikili'de mülteci faciası: 20 ölü

Dikili'de mülteci faciası: 20 ölü
Dikili'de mülteci faciası: 20 ölü
İzmir'in Dikili ilçesinde Midilli'ye gitmek için bindikleri ahşap tekne batan mültecilerden altısı çocuk 20 kişi hayatını kaybetti.

İzmir'in Dikili ilçesinde kaçakları taşıyan ahşap teknenin batması sonucu ölenlerin sayısı 11'i çocuk, biri hamile kadın olmak üzere 20'ye yükseldi.

Bademli mevkisi açıklarında ahşap teknenin battığı ihbarı üzerine olay yerine giden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin başlattığı arama kurtarma çalışması kapsamında kayıp olan 2 kişinin daha cesedine ulaşıldı. Böylece olayda ölen kişi sayısı 20'ye yükseldi. Bunlardan 11'inin çocuk, birinin de hamile olduğu öğrenildi.
Sığınmacıların teknede 41 kişinin bulunduğunu ifade ettiği belirten yetkililer, kurtarılan 21 sığınmacı ile birlikte bu rakama ulaşıldığını ancak ekiplerin arama tarama çalışmalarına bir süre daha devam edeceğini belirtti.
Olaydan sağ kurtulan sığınmacılar, Dikili Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrollerinin ardından ifadelerinin alınması için emniyete sevk edildi. Yaşamını yitiren sığınmacıların cesetlerinin hastane morgunda tutulduğu, İzmin Adli Tıp Kurumu'na sevk edileceği öğrenildi.

Mustafa OĞUZ İZMİR-DHA