Dikili'de sazlıkların arasında 200 mülteci yakalandı

Dikili'de sazlıkların arasında 200 mülteci yakalandı
Dikili'de sazlıkların arasında 200 mülteci yakalandı
İzmir'in Dikili İlçesi'nde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu toplam 200 mülteci, Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek üzere denize açıldı. Mültecilerin denize açıldığı bölgedeki sazlıklar arasında bekleyen başka kişilerin de olduğunu farkeden çevredekilerin ihbarı üzerine gelen jandarma, denize açılma hazırlığı yaptıkları belirlenen 200 kişiyi yakaladı.

RADİKAL - Salihleraltı Mahallesi'nde Madra Çayı, Kumburnu Mevkisi'ndeki sazlıklar arasında saklanan Suriye, Afganistan, Somali ve Eritre uyruklu, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu tamamı can yelekli toplam 200 mülteci, dört ayrı lastik botla yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek üzere bugün saat 08.30 sıralarırnda denize açıldı.

Geceyi sahilin yakınındaki sazlıkta ve sahilde yaktıkları ateşte ısınarak geçirdikleri belirlenen kaçakların sahilden ayrılmasından sonra sazlıklar arasında gizlenen başkalarının da olduğunu farkeden çevredekiler, durumu jandarmaya bildirdi. Saat 10.00 sıralarında bölgeye gelen jandarma ekipleri, sazlık alanı çembere alıp, Midilli Adası'na geçmek için hazırlık yaptıkları belirlenen 200 mülteciyi yakaladı. Mültecilerin jandarmadaki işlemlerinin ardından Dikili İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edileceği bildirildi. Denize açılan 200 kaçağın ise Midilli'ye ulaştıkları sanılıyor.

MİNİBÜSÜ YAKTILAR

Öte yandan, dün aynı sahilde kaçak göçmenleri taşıyan ve kendilerini farkeden jandarmadan kaçarken kuma saplanınca terkedildiği belirlenen 35 DGD 97 plakalı panelvan minibüs ise gece kikmliği belirsiz kişi veya kişilerce ateşe verildi. Minibüs kullanılmaz hale geldi.
DHA-Hüsnü EVREN