Dikkat, 10 bin köpek var!

Sahipsiz köpeklerin koruma altına alınması için Ankara'nın Bala ilçesinde yaklaşık 350 dönümlük arazi ayrılacak. Barınağa 10 bin köpek yerleştirilecek.

ANKARA - Sahipsiz köpeklerin koruma altına alınması için Ankara'nın Bala ilçesinde yaklaşık 350 dönümlük arazi ayrılacak. Barınağa 10 bin köpek yerleştirilecek.
Çevre ve Orman Bakanlığı, Ankara Büyükşehir ve Gölbaşı Belediyesi'nce kurulan komisyon, köpek barınağı için yer tespitini tamamladı. Bala ilçesine bağlı Beynam Köyü sınırları içindeki yaklaşık 350 dönüm arazinin, barınak yapılması için Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne tahsisi konusunda Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne yazı yazıldı.
Protokole göre, barınağın yapımını Ankara Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirecek. Köpeklerin bakım, aşılama ve kısırlaştırma işlemleri ise yerel belediyeler tarafından yapılacak. Gölbaşı Belediye Başkanı Cevdet Kara, "Beynam ormanı tarafındaki arazinin Büyükşehir Belediyesi'ne devri için çalışmalar sürüyor. Buraya 10 bin köpek kapasiteli barınak yapılacak" dedi.
Halen faaliyette olan Gölbaşı'ndaki Meliha Yılmaz Doğal Hayatı Koruma Vakfı Sokak Hayvanlarına Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bulunan 3 bine yakın köpek ise yeni barınağa aktarılacak.
Şikâyetler artınca...
Bu arada, vatandaşların şikâyetleri üzerine Gölbaşı Belediyesi, köpek toplama ekibini ikiye çıkardı. Mogan Gölü çevresi, Polis Akademisi lojmanları ve TEK Sosyal Tesisleri çevresinde köpeklerin toplanmasına başlandı.