Dikkat başınıza leblebi isabet edebilir!

İskender kebap, etli ekmek, künefe, baklava derken, ürünlerini paylaşamayan kentlerin savaşlarına Kütahya ve Çorum da katıldı. Bu defa kavganın konusu leblebi.

KONYA/ÇORUM - İskender kebap, etli ekmek, künefe, baklava derken, ürünlerini paylaşamayan kentlerin savaşlarına Kütahya ve Çorum da katıldı. Bu defa kavganın konusu leblebi.
Leblebi savaşları, Konya'da düzenlenen 3. Belediye İhtiyaçları Fuarı'na katılan Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi Çukurköy Beldesi Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Koyun'un açıklamalarıyla başladı:
"Çukurköy sakinlerinin yüzde 80'i leblebi imalatıyla uğraşır. Neredeyse her evin altında bir leblebi imalathanesi vardır. Leblebinin gerçek vatanı Çukurköy beldesidir. Çorum'da satılan leblebilerin sadece yüzde 15'i kendi üretimleri, yüzde 85'i bizden. Çorum'a her gün kamyonlarla leblebi gönderiyoruz. Bu kent leblebisiyle ünlü ama leblebiyi bizden alıyor. Ancak ulaşım imkânları, leblebilerin yol üstlerinde satılabilmesi nedeniyle Çorum daha çok biliniyor."
Koyun, sözlerine kanıt olarak da Tavşanlı leblebisine üç yıl önce Uluslararası Ticaret Liderleri Kulübü'nce Paris'te verilen 'Uluslararası Kalite Ödülü'nü gösterdi.
Ancak bu sözlere Çorum sessiz kalmadı. İlk tepki Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz'dan:
"Çorum Ticaret Borsası'nın 2002'de patentini aldığı Çorum leblebisinin asırlık geçmişi var. Hammadde ihtiyacımızı karşılayamadığımız için Türkiye'nin hangi yöresinde olursa olsun birinci sınıf nohudu bulup alıyor, işleyip dünyaya pazarlıyoruz. Hammaddede destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Onların da hammaddelerini işlediğimiz için bize teşekkür etmeleri gerekiyor."
Çorum Leblebiciler ve Kuruyemişçiler Odası Başkanı Mahmut Ahıskalı da diğer illerden hammadde olarak nohut aldıklarını, ancak leblebinin ününün, babadan oğula geçen kavurma ustalığından geldiğini söyledi:
"Çorum'da diğer illerde üretilen leblebilerin satıldığı haberleri asılsız. Bu konu daha önce de gündeme geldi. Ellerinde böyle bir belge varsa göndersinler."