Dikkat! Brusella geçebilir!

Doğu Anadolu Bölgesi'nde artan buzağı kayıplarının brusella (brusellozis) hastalığından kaynaklandığı ortaya çıkarken, çok sayıda hayvan imha edildi.

ERZURUM/ÇANAKKALE- Doğu Anadolu Bölgesi'nde artan buzağı kayıplarının brusella (brusellozis) hastalığından kaynaklandığı ortaya çıkarken, çok sayıda hayvan imha edildi. Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde de brusella görüldü. Hastalık, taze peynir gibi çiğ süt ürünleriy ve çiğ et yoluyla insanlara da geçebiliyor.
Erzurum Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü yetkilileri geçen yıl bu hastalık nedeniyle Erzurum'da 189, ocak ayında ise 80 buzağının ölü doğduğunu, bu buzağıların yakılarak imha edildiğini belirtti. Alınan ihbarlar üzerine yapılan taramalarda, Erzurum'da 76, Erzincan'da iki ve Ağrı'da bir köyde hayvanlarda brusella teşhis edildi, hastalığın görüldüğü işletmeler karantina altına alındı.
Erzurum Tarım İl Müdürvekili Uysal Fayetorbay, bölgede brusella nedeniyle ortaya çıkan erken doğumlarla yavru buzağı kaybının giderek arttığını söyledi. Bu hastalığın görüldüğü köylerdeki ahırların saptanarak, bir yıl karantinaya alındığını kaydeden Fayetorbay, şöyle devam etti:
"Ocak ayında erken doğum sonucu ölen 80 buzağıya brusella teşhisi konuldu. Bu buzağılar yakılarak, tedavisi çok zor ve masraflı olduğu için hastalığa yakalanan 111 büyükbaş hayvan da kesilerek imha edildi. Karantinaya alınan ahırlardaki hayvanlar da ancak veteriner hekim gözetiminde kesilerek kavurma yapılabiliyor. "Bu hastalık bölgemizde çok yaygın. Ancak yetiştiriciler, gerekli aşıyı yaptırmakta duyarsız."
Bu arada Gelibolu'da da aynı hastalığa rastlandı. Fındıklı Köyü'nden Salih Koyuncu ile Ocaklı Köyü'nden Ekrem Şen, koyunlarının yavrulama dönemi gelmesine rağmen yavrulamaması, yavruları ölü olarak atması üzerine İlçe Tarım Müdürlüğü'ne başvurdu. İnceleme sonunda ölü yavrularda brucella hastalığı belirlendi. İki köyde bir ay süreyle karantina uygulanacağı açıklandı.Nasıl bulaşıyor?
Brusella bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı. Koyun, sığır, keçi gibi evcil hayvanlarda yavru atmaya neden oluyor. Daha çok bu bakterinin bulaştığı çiğ süt ve süt ürünleri (kaymak, tereyağı, peynir) yoluyla bulaşıyor. Et daha seyrek bir bulaşma kaynağı. Ancak dinlendirilmemiş et ile karaciğer ve dalağın iyi pişirilmemesi yüzünden bulaşabilir. Hayvanlardaki enfekte olmuşbölge akıntılarının ete bulaştığı durumlarda da, çiğ et yenilmesi durumunda da geçebiliyor. Brucella öldürmüyor. Ancak hastalığın bulaştığı kişilerde dalgalı seyir izleyen yüksek ateş, eklemlerde ağrı görülüyor. Erkeklerde testislerde kısırlığa neden olabilecek yangı yapıyor. Hamile kadınlarda ise düşüğe neden olabiliyor. Bu mikrobu bulunduran hayvanlar imha ediliyor, insanlarda ise uzun antibiyotik tedavisi uygulanıyor.
(aa, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7376797376790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.