Dikkat buz var!

İstanbul'u iki gündür felç eden kar durunca kentte yaşam normale dönmeye başladı. Soğukların salıya dek süreceğini belirten Meteoroloji don uyarısı yaptı.
Kötü hava Manisa ve Soma'da iki kişinin ölümüne yol açtı; iki kişi de kayıp. Trakya'daki tıkalı yollar da açıldı. Çanakkale ise üç gündür elektriksiz.

İSTANBUL - Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, kentte bugün ve yarın kuvvetli don ve buzlanma beklediklerini belirterek yetkilileri uyardı. Mustafa Yıldırım, İstanbul'da hava sıcaklıklarının gece eksi 5-6 dereceye kadar düştüğünü belirtti.
Bugün ve yarın Marmara Bölgesi'nin kuzeyi ve doğusunda hafif kar yağışı görüleceğini anlatan Yıldırım, "Özellikle İstanbul'da bugün kuvvetli don ve buzlanma bekliyoruz. Bu konuda bütün yetkilileri uyarıyoruz. Yarın ise daha iyi olacak. Hava sıcaklıkları eksi 6'dan eksi 2'lere yükselecek. Asıl iyileşme salıdan itibaren görülecek.
İstanbul'da kütle kar yağışı geride kaldı. Marmara'nın kuzey ve doğusunda beklenen yağış da fazla etkili olmayacak, rüzgâr da etkisini tamamen kaybetti. Son 30 yılın en yüksek kar yağışını geride bıraktık. Kar kalınlıkları Göztepe'de 32, Florya'da 26, Atatürk Havalimanı'nda 12, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 35, Sarıyer'de 22 ve Şile'de 16 santimetre" dedi. Meteoroloj İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre ise bugün Marmara'nın doğusu, güney ve iç Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu yağışlı, kalan yerler parçalı bulutlu.
Doğuda yağış
Yağışlar özellikle Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nin güneybatısı ve İç Ege'de yağmur ve sağanak, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek. Yarın Batı Marmara, kıyı ve iç Ege ile Batı Akdeniz parçalı bulutlu kalan yerler ise yağışlı olacak. Yağışlar Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz'de yağmur, diğer yerlerde ise kar şeklinde görülecek.
Salı günü ise yurdun batı kesimleri açık, doğu kesimleri yağışlı olacak. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz parçalı bulutlu, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri ve Güneydoğu Anadolu yağmurlu, kalan yerler kar yağışlı olacak. Sabah saatlerinde İç Anadolu, Marmara ve Doğu Ege'de yer yer yoğun sis etkili olacak.
Öte yandan Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) sürücüleri hava şartlarına karşı uyardı. Açıklamada "Tuzlanan yollar temizlendikten sonra ıslakmış gibi görülür. Bu gerçekte 'siyah buz' olarak adlandırdığımız ince bir buz tabakasıdır. Şeffaf, en az sabun kadar kaygan bir buz tabakasıdır. Özellikle köprü, viyadük ve doğrudan rüzgâr alan yüksek kesimler, 'siyah buz' tuzaklarıdır. Hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü bugünlerde, köprü ve viyadüklerden geçerken ayaklar gaz pedalından biraz çekilmeli ve bir vites küçültülmeli" denildi. Vatandaşlar çatılardan sarkan buz sarkıtlarına karşı da uyarıldı.