Dikkat! Hatalı sodaların patlama sezonu açıldı

'Evdeki dinamit' diye adlandırılan hatalı doldurulmuş soda şişelerinin patlama mevsimi geldi. Aşırı doldurulduğu için sıcaklar bastırınca patlama ihtimali yükselen sodaların son kurbanı İzmirli Mine Orhan.

İZMİR - 'Evdeki dinamit' diye adlandırılan hatalı doldurulmuş soda şişelerinin patlama mevsimi geldi. Aşırı doldurulduğu için sıcaklar bastırınca patlama ihtimali yükselen sodaların son kurbanı İzmirli Mine Orhan.
Patlayan soda şişesi yüzünden sağ gözünde yüzde 80 oranında görme kaybı meydana gelen Orhan, dava açmaya hazırlanıyor.
İzmir'in Karabağlar semtinde yaşayan 31 yaşındaki Mine Orhan, yakındaki marketten alınan sodaları buzdolabına koymak istedi. Ancak poşetteki şişelerden biri aniden patladı. Fırlayan metal kapak hızla sağ gözüne çarptı. Gözünden kanlar akmaya başladı.
1.5 saatlik ameliyat
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde derhal ameliyata alınan Mine Orhan'ın sağ gözünde yüzde 80 oranında görme kaybı oluştuğu anlaşıldı. 1.5 saatlik ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Şeyda Uğurlu, "Gözün tüm katmanları zarar görmüş. Tedavilerin ardından ne kadar görebileceği ortaya çıkar" dedi.
Durduk yerde gözünden olan üç çocuk annesi Orhan öfkeli: "Bir dizi operasyonla sağlığıma kavuşacağım söyleniyor. Ancak acılarım tarifsiz. Hayat bu kadar ucuz olmamalı."
Beş kaza
'Soda kazaları'nı internette araştırdığını anlatan eşi Aydın Orhan'sa "Bugüne kadar beş kişinin daha aynı şekilde yaralandığını, gözünü kaybettiğini öğrendim" dedi, "Şişelerin, sıvıyla kapak arasında 4 veya 8 milimetre boşluk kalacak şekilde doldurması gerektiği belirtiliyor. Bizdeki bir şişede boşluk vardı, diğeri ağzına kadar doluydu. Şişe böyle dolunca, yazın sıvı genleşip patlıyor. Rapor tamamlanınca kusurlular için suç duyurusunda bulunacağım."