Dikkat!.. 'Orajlı' hava!

Baharla birlikte yıldırım vakaları da artıyor. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şube Başkanı Tuncay Özkul, Türkiye'de 'orajlı', yani yıldırımlı
ve fırtınalı gün sayısının Adana, Hatay, İzmir, Muğla, Kars, Erzurum ve Orta Karadeniz'de yüksek olduğunu söyledi.

ADANA - Baharla birlikte yıldırım vakaları da artıyor. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şube Başkanı Tuncay Özkul, Türkiye'de
'orajlı', yani yıldırımlı ve fırtınalı gün sayısının Adana, Hatay, İzmir, Muğla, Kars, Erzurum ve Orta Karadeniz'de yüksek olduğunu söyledi. Türkiye'nin diğer yerlerinde 5-10 gün olarak belirlenen fırtınalı hava sayısı, buralarda 30 günün üzerinde.
Özkul'un verdiği bilgilere göre paratonerler bulunduğu yükseklik kadar çapta bir alanı koruyor.
Ama binada ya da yakınlarda paratoner yoksa, telefon ve elektrikli cihazları kullanmak hatta duş almak bile tehlikeli. Yıldırım düştüğünde, elektrik kablolarda dolaşıp ani voltaj yükselmesi yaratıyor. Diğer bir tehlike de metal su borularından geçen elektrik akımı. Yıldırım doğrudan binaya değil yakınlarına düşmüş olsa bile, toprağa temas eden su borularından geçerek duş alan bir kişiyi çarpabiliyor.
En kritik 30 dakika
Ağaç altına sığınmaktan da kaçınmak gerek. En güvenli yer otomobiller. Yıldırım düşse de, otomobil içindekilere zarar veremiyor. Arazide, hendek ve çukurlar varsa, içine girmek güvenli. Ayrıca, metal ve elektronik cihaz taşımamak gerekiyor. Son gök gürültüsünün duyulmasından itibaren 30 dakika sonrasına kadar yıldırım düşme ihtimali bulunuyor.