Dil öğrenmenin ucuz yolu

Yurtdışında dil öğrenmek isteyen gençler için en ideal yollardan biri Au-Pair'lik (anne yardımcılığı) yapmak. Bugün Britanya'daki yaklaşık 20 bin Au-Pair'in 3 binini Türk gençler oluşturuyor.

İSTANBUL - Yurtdışında dil öğrenmek isteyen gençler için en ideal yollardan biri Au-Pair'lik (anne yardımcılığı) yapmak. Bugün Britanya'daki yaklaşık 20 bin Au-Pair'in 3 binini Türk gençler oluşturuyor. Au-Pair olarak yurtdışına giden gençler, bir ailenin yanında konaklıyor, çocuklara bakıyor ve ev işlerine yardımcı oluyor. Karşılığında aldıkları harçlık ile de kurslara gidip dil öğrenebiliyor.
Bu yola yurtdışına giderken acentadan aile seçimine kadar dikkat edilecek birçok nokta var. Rahat koşullarda çalışmak ve dil öğrenmek için şunlara dikkat: Aile İngiliz kökenli olmalı, merkezi bir bölgede oturmalı, çocuklar okul çağında olmalı...
Fransızca kökenli bir kelime olan Au-Pair, anne yardımcısı anlamına geliyor. Özellikle İkinci Dünya Savaşı'nın sonrasında hızla yayılan bu kültürel değişim programının en yaygın olarak uygulandığı ülke Britanya ve Amerika. Bu ülkelerin yanı sıra Almanya, Hollanda ve İsveç'te de Au-Pair'lik yapmak mümkün. Uluslararası Kültürel Değişim Programları Burs Vakfı'nın (ICEP) verdiği bilgilere göre Au-Pair'lerin sayısı Londra'da 20 bini, tüm Avrupa ülkelerinde ise 200 bini buluyor. Öte yandan Au-Pair'liğin uygulandığı 1955 yılından bu yana yaklaşık 2 milyon 500 gencin bu programdan yararlandığı tahmin ediliyor. Peki özellikle Avrupa ülkelerinde hızla gelişen Au-Pair'lik gençler arasında neden bu kadar çok tercih ediliyor?
27 yaşına kadar yapabilirsiniz
Yabancı bir ülkeye, o ülkenin dilini ve kültürünü öğrenmek üzere giden, bir aile yanında kalıp, ailenin çocuklarıyla ilgilenmeleri karşılığında kendilerine barınma, özel oda, yemek ve bir miktar cep harçlığı verilen kişilere Au-Pair deniyor. Gençlerin bu programı tercih etmelerinin en büyük nedenlerinden biri yabancı dili en ucuz şekilde öğrenme fırsatı sağlaması. Au-Pair'lik yapmak için öncelikle 17-27 yaş arasında ve bekâr olmak, bir de en az lise mezunu olmak gerekiyor. Haftada ortalama 25-30 saat çalışan genç, ülkelerin şartlarına göre değişen cep harçlıkları alıyor. Örneğin Britanya'da haftalık cep harçlığı 55 sterlin.
Au-Pair olarak yurtdışına gitmek isteyen gençlere aile bulmada yardımcı olan pek çok kuruluş var. Öğrencilere yurtdışı eğitimi konusunda pek çok hizmet sunan ICEP, gençleri Britanya, Amerika, Almanya, Hollanda ve İsveç'e Au-Pair olarak yolluyor. ICEP, Ankara, İstanbul ve İngiltere'deki ofislerinin yanı sıra Eskişehir, Bursa ve Balıkesir'deki temsilciliklerinde eğitim danışmanlığı veriyor. ICEP eğitim danışmanlarından Hande Demirel, kendilerine başvuran gençlere nasıl aile seçildiği konusunda şu bilgileri veriyor:
Amerika için mülakat
"Önce Au-Pair adayı ile ön görüşme yapılarak, adaya program hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Amerika'ya gitmek isteyen adaylar ayrıca İngilizce mülakatına tabi tutuluyor. Programa uygun olan adaylara başvuru evraklarını veriyoruz. Gençler, Au-Pair dosyasını hazırlayarak ilgili ICEP ofislerine teslim ediyor. Eğitim danışmanları dosyaların kontrolünü yaparak, İngiltere'ye başvuran adaylar için dosyayı ICEP Londra ofisine, Amerika'ya başvuru yapan adaylar içinse ICEP'in Amerika'daki çözüm ortağı olan Agent Au-Pair'e gönderiyor. Yurtdışı ofisleri Au-Pair adayına uygun aile araması yapmaya başlıyor. Aile bulunduğu zaman, bilgiler Türkiye ofisine iletiliyor. Sonra aile ve Au-Pair adayının telefonla ya da e-mail yoluyla görüşmesi sağlanıyor. Görüşme olumlu geçtiği takdirde aileden Au-Pair'in vizeye başvurması için gerekli resmi belge isteniyor. Daha sonra ICEP Türkiye ofisleri ve Au-Pair adayı vize başvurusu için gereken belgeleri hazırlıyor. Danışman, genci konsoloslukta yapılacak mülakata da hazırlar. Vize başvurusundan olumlu sonuç çıkarsa yurtdışı ofisleri aileyle konuşarak, Au-Pair adayının gelmesi için Türkiye'ye uygun tarihi belirtir ve uçak bileti organizasyonu yapılır."
Kızların şansı daha fazla
Britanya'ya Au-Pair gönderen kurumlardan biri de A&F Study Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı. A&F eğitim danışmanı Esra Akpınar, Au-Pair'lik vizesinin iki yıllık olduğunu belirterek, "Bu süre içinde gençler aile ile sorun yaşarsa, önce buradan çözmeye çalışıyoruz. Sorun çözülmezse ailesini değiştiriyoruz" diye konuşuyor. Akpınar Au-Pair için önemli olanın çalışma saatleri ile kurs saatlerinin iyi ayarlanması gerektiği olduğunu vuguluyarak şöyle konuşuyor: "Au-Pairlerin yasal olarak haftada altı saat okula gitme hakları bulunuyor. Bu okullar civarda bulunan devlet okulları oluyor. Bu durumda bir Au-Pair için İngilizce öğrenebilme süresi en az bir yıl. Genellikle bu süre İngilizce öğrenmek için yeterli oluyor. Kız adayların erkeklere göre şansı çok daha fazla." Ayrıntılı bilgi için, ICEP: 0312 418 44 60, A&F: 259 07 74.
Uzun kalanlar tercih ediliyor

 • Aksansız bir şekilde yabancı dil öğrenebilmek için ailenin İngiliz kökenli olmasına özellikle dikkat edin.
 • Dil kursuna rahat gitmek için merkezi bir bölgede oturan bir aile seçin.
 • Ailenin okul çağındaki bir çocuğa sahip olması Au-pair için avantaj. Böylece kursa gidebilmek için daha bol zamana sahip olursunuz.
 • Britanya'da anne yardımcısı olarak en az üç ay en fazla iki sene kalınabiliyor. Ancak altı ay ya da daha fazla kalmak isteyenler genellikle aileler tarafından daha çok tercih ediliyor.
  Acente seçimi önemli
 • Amerika'ya Au-pair gönderen Türk acentelerin aile seçiminde hiçbir fonksiyonu yok. Türkiye'deki acenteler, bunu Amerikan hükümetinin yedi resmi organizasyonundan biri aracılığıyla yapıyor. Türk acentanın görevi, Au Pair adayının İngilizce seviyesini tespit etmek ve gerekli evrakları hazırlamada yardımcı olmak. Dolayısıyla, Türk acenteler arasında fark yok. Size en ucuz maliyeti öneren acenteyi seçmelisiniz.
 • Britanya için acente seçerken ise, kurumun eski olması önemli. Bir firmanın ne kadar eski olduğuna ve ne zamandan beri Au-Pair işi yaptığına dikkat edin.
 • Eğer, başvurduğunuz kurum aileleri Britanya'daki İngiliz firma aracılığıyla buluyorsa, o zaman bu acenteye başvurmanıza gerek yok. Doğrudan Britanya'daki firmaya kendiniz başvurarak da aynı aile yanına gidebilirsiniz. Üstelik hiçbir aracılık ücreti ödemeden.
 • Acentenin Britanya'da kendi şubeleri olup olmadığını öğrenin.
 • Au-Pair'liği ek iş olarak yapıp yapmadıklarına dikkat edin.
 • Bir şeyler ters gittiğinde ve kaldığınız aileden ayrılmak zorunda kaldığınızda acenteniz size kalacak güvenli ve ücretsiz bir yer bulabiliyor mu? Böyle bir garanti olmadan kesinlikle o firmaya başvurmayın.
  Au-Pair'in deneyimleri
  "Üniversiteden mezun olduktan sonra İngilizce kursuna gittim. Ne kadar para ve zaman harcarsanız harcayın, konuşacak seviyeye gelemiyorsunuz. Tek çıkış yolu yurtdışına gitmekti." 25 yaşındaki Kadriye Karakaş iki yıl önce böyle düşünerek ve Au-Pair olarak Londra'ya gitti.
  Dört ay önce Türkiye'ye dönen Karakaş, artık İngilizcem çok iyi ve ikinci bir ailem var diyor.
  İki yıl boyunca Londra'da kalan Karakaş, gençlerin özellikle acente seçimi konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor. Karakaş deneyimlerini şöyle anlatıyor: "Aile İngiliz kökenliydi. Anne psikolojik danışman, baba da reklam şirketinde müdürdü. Biri sekiz diğeri 10 yaşlarında Emily ve Olivya adında iki kız çocuğuna baktım. Au- Pair'lik dil öğrenmek için en avantajlı ve ucuz yollardan. Aldığım harçlığın çoğunu biriktiriyor ve kursa harcıyordum. Zaten kalacak yer ve yemek masrafım olmadığı için sorun olmuyordu. Ben A&F ile gittim. İki yıl boyunca hiç aile değiştirmedim. Ama birçok kişi gördüm bir haftada ailesini değiştirmek isteyen ya da geri dönen. Gitmek isteyenler için dil kurslarını seçerken dikkat etmelerini tavsiye ederim. Bazı dil kursları ucuz ve belirli milletler gidiyor. Onlardan kaçınmak gerekli. Avrupa ülkelerinden kişilerin gittiği kurslara gitmek daha iyi."


  Boş okullar kaderine terk edildi
  FOTOĞRAF: UMAY AKTAŞ
  İstanbul'da taşımalı eğitim yapılan bölgelerdeki okullar atıl durumda. Bir yanda derslik açıklarını kapatmaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, diğer yanda değerlendirilmeyi bekleyen 50 boş bina. Yetkililer ise binalarda kurs açma çağrısı yapıyor

  Eğitime destek kampanyalarıyla derslik açıkları kapatılmaya çalışılırken, İstanbul'da dokuz ilçede uygulanan 'taşımalı eğitim' nedeniyle 50 okul yıllardır bomboş duruyor. Öğrenciler merkezi okullara taşındığı için atıl durumda kalan okullar değerlendirilmeyi bekliyor. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey "Muhtarlar bize başvurduklarında taleplerini inceliyor ve kullanmalarına izin veriyoruz" diyor.
  Taşımalı eğitim öğrencisi az olan köy okullarının kapatılmasına neden oluyor. Öğrencisi az okullarda çocuklar servislerle merkez bölgelerdeki okullara taşınıyor. Boş kalan okullar ise kaderlerine terk edilmiş ve çoğu harebeye dönmüş durumda. Oysa her yıl 80 bin öğrencinin göç ettiği İstanbul'da en önemli sorunlardan biri derslik açığı. Milyarca lira harcanarak yapılabilen okulların değerlendirilmesi için en büyük görev muhtarlara düşüyor. Çünkü muhtarlıklar ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerine başvurarak boş kalan okulları kamu yararına kullanma hakkına sahip.
  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün verilerine göre İstanbul'da 147 okuldaki 4 bin 500 öğrenci merkezdeki 35 okula taşınıyor. Bu 147 okuldan 50'si tamamen kapalı. Çatalca, Beykoz, Şile, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Pendik ve Silivri taşımalı eğitimin uygulandığı ilçeler. İstanbul'da en fazla öğrencinin taşındığı ilçelerden biri Çatalca.
  25 köyden öğrenci taşınıyor
  İlçede 25 köyden tam 881 öğrenci 13 merkez okula taşınıyor. Çatalca'nın Bahsayiş, Celepköy, Örcümlü, Hisarbeyli, Yeşilbayır, Kızılca Ali ve Yavlacık köylerindeki okulların hemen hemen hepsi boş. Çatalca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri boş kalan okulları, milli servetin boşuna harcanması olarak nitlendiriyor. Yetkililer ilçedeki durumu şöyle anlatıyor: "Kızılca Ali, Yeşilbayır köylerine gittik. Oranın halkı da okulların açılmasını istemiyor. Çünkü okullarda öğrenci azlığı nedeniyle öğrenciler birleştirilmiş sınıflarda birkaç sınıf bir arada eğitim alıyor. Yedi okulumuz tamamen kapalı. Boş kalan okulları kullanmak isteyen talep ederse kullanılması için izin veriyoruz. Mesela Örencik Köyü'nde muhtarlık eski okul binamızı misafirhane olarak kullanmayı talep etti. Yeşiybayır Köyü'nde boş kalan okulda ise o köyün imamı oturuyor." İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey de, "Binaların atıl durumda kalması iyi değil. Muhtarlar o binaları okuma-yazma kursu amaçlı ya da sağlık ocağı olarak kullanabilirler" dedi.
  Bahçeşehir'de 'Siyaset Okulu'
  Bahçeşehir Üniversitesi'nin 'Siyaset Okulu' 19 Kasım'da başlıyor. Üniversitenin Hükümet ve Liderlik Okulu bünyesinde geçen yıl ilk kez düzenlenen 'Siyaset Okulu'nun bu yıl 19 Kasım-25 Mart tarihleri arasında ikincisi düzenleniyor. Programın amacı Türkiye' de siyasetten uzak kalmış kitleleri siyasetle buluşturmak, siyasetin teori ve pratiğini bir arada sunmak. Bu yıl güvenlik siyaseti ve stratejisinden AB ve Türkiye'ye kadar pek çok başlığın yer aldığı okulda, Süleyman Demirel, Rauf Denktaş, Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz, Erdal İnönü gibi pek çok devlet adamı ders verecek. Okul, siyaset ve liderlik konularında bilgi sahibi olmak isteyen her sektör ve eğitim grubundan katılımcıya açık. Dersler üniversitenin Beşiktaş kampüsünde yapılacak. Son başvuru tarihi 18 Kasım. Bilgi için: 0212 236 54 90.


  Üniversitelinin etkinlik ajandası
  PANEL - SEMPOZYUM
  Doğuş Üniversitesi
 • 9 Kasım, 'Kardelenler'den 'Bir Gün'e Ayşe Kulin Edebiyatına Yakın Bir Bakış', saat: 13.00, yer: Salon 1, F Blok.
 • 16-18 Kasım, '4. Uluslararası İnglizce Edebiyat Konferansı: Edebiyat Metinlerinde Tehlike Altındaki Yerküre'.
 • 23 Kasım, 'Attillâ İlhan'nın Ardından', konuşmacı Prof.Dr. Erol Manisalı, saat: 13.00, yer: Salon 1, F Blok.
 • 5 Aralık, 'Osmanlı'nın Son Dönemi ve Ermeni Meselesi', Konuşmacı Prof. Dr. İlber Ortaylı, saat: 13.00, yer: F Blok salon 2.

  Dokuz Eylül Üniversitesi
 • 8 Kasım, 'Avrupa Birliği Perspektifinden Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri' , konuşmacı Prof. Dr. Alparslan Yenal, saat: 14.00, yer: İşletme Fakültesi Konferans Salonu.

  Kocaeli Üniversitesi
 • 27 Ekim, '2006'da Almanya'ya Doğru Türk Futbolu'nun Bugünü ve Yarını', Rıdvan Dilmen, Tanju Çolak, Saffet Sancaklı, Cem Çetin, saat: 14.00, yer: Grand Yükseliş Oteli.
 • 10 Kasım, 'Atatürk Devrimleri Işığında Küreselleşme ve Avrupa Birliği'ne Bakış', saat: 9.00, yer: Tıp Fakültesi Konferans salonu.

  Marmara Üniversitesi
 • 16-17 Kasım, Türkiyat Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin düzenlediği 'Türk Kültüründe Hediye' konulu sempozyum, saat: 10.00- 18.00, yer: Göztepe Kampüsü İbrahim Üzümcü Konferans Salonu.

  Yeditepe Üniversitesi
 • 15 Kasım, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün düzenlediği 'Harf Devremi' konulu panel, 16.00, yer: Rektörlük Binası yeşil salon.
 • 24 Kasım, Tarih Bölümü'nün düzenlediği 'Tataristan-Kimlik-Kazan 1000.Yıl' konulu konferans, saat: 15.00, yer: Rektörlük binası.

  Yıldız Teknik Üniversitesi
 • 23-25 Kasım, YTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi'nin düzenlediği 'Jeoarkeoloji ve Arkeojeofizik' sempozyumu, saat: 9.00, yer: Oditoryum ve Sergi Salonu.
  12-13 Kasım, 'Ortadoğu'da Sanat ve Eleştiri' sempozyumu, saat: 9.00, yer: Oditoryum.

  SÖYLEŞİ
  Akdeniz Üniversitesi
 • 28 Ekim, Sinema Kulübü'nün düzenlediği 'Sinema Tarihi 3' konulu söyleşi, saat: 18.00, yer: Olbia Kültür Merkezi, A salonu.

  KONSER
  Anadolu Üniversitesi
 • 11 Kasım, Bülent Ortaçgil-Zuhal Olcay, saat: 20.30, yer: Sinema Anadolu.

  Kocaeli Üniversitesi
 • 10 Kasım, 'Atürk'ün Sevdiği Şarkılar', saat: 9.00, yer: Tıp Fakültesi Konferans Salonu.

  Yıldız Teknik Üniversitesi
 • 22 Kasım, YTÜ STF Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Avrupa Karosu'nun 'Öğretmenler Günü' konseri, saat: 18.00, yer: Oditoryum.

  SERGİ
  Anadolu Üniversitesi
 • 7-18 Kasım, Leyla Varlık Şentürk'ün Resim Sergisi, yer: Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi Sergi Salonu.

  Yeditepe Üniversitesi
 • 15 Kasım, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün düzenlediği 'Harf Devrimi', saat: 15.00, yer: Güzel Sanatlar Fakültesi giriş katı.
 • 20 Kasım, Plastik Sanatlar Bölümü öğrencilerinin sergisi, saat 14.00, yer Güzel Sanatlar Fakültesi Düşünce Odası Galerisi.

  FİLM GÖSTERİMİ- TİYATRO
  Anadolu Üniversitesi
 • 21 Kasım, Öğr. Gör. Dinçer Özer'in Resim Sergisi, yer: Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi.
 • 22 Kasım, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Nazan Erkmen İlüstrasyon Sergisi, yer: Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi Sergi Salonu-Üst Salon.


  • http://www.radikal.com.tr/7614487614480

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.