'Dil pasaportu' ile mezuniyet

Yabancı dil öğrenimine ilköğretimden başlanacak. Hedef, lise mezunlarına uluslararası dil pasaportu vermek. Dört yıla çıkacak liselere getirilecek bitirme sınavının notu, üniversiteye girişte de etkili olacak.

ANKARA - AB sürecinde yabancı dil eğitiminin önemini gözönünde bulunduran Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilere ilköğretimden itibaren, bilgisayar destekli dil eğitimi vermek için hazırlıklarını sürdürüyor. Öğrencilerin ilköğretimi bitirdiklerinde derdini anlatabilecek düzeyde İngilizce bilmelerini hedefleyen MEB, 2008'den sonra liseyi bitiren öğrencilere uluslararası geçerliliği olan dil pasaportu verecek. Önümüzdeki yıldan itibaren tüm liselerde eğitim-öğretim dört yıla çıkacak. MEB, liselere bitirme sınavı getirmeyi de düşünüyor.
İlköğretimde dil eğitimi
MEB'in, ilk ve ortaöğretimde yapmaya hazırlandığı müfredat değişikliği kapsamında yabancı dil dersleri yeniden yapılandırılıyor. 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olacak yeni ders çizelgeleri üzerindeki çalışmalarını sürdüren MEB, dil dersi müfredatına ağırlık veriyor.
Buna göre, öğrenciler, dördüncü sınıftan itibaren yabancı dil eğitimi almaya başlayacak. Sekizinci sınıfın sonuna kadar devam edecek olan yabancı dil eğitimi, bilgisayarla desteklenecek. Avrupa dil portföyü standartlarını derslerde dikkate alacak olan Bakanlık, öncelikle öğrencilerin İngilizce dinleme, konuşma, okuma ve yazma seviyelerini belirleyecek. Öğrenciler, ilköğretimden mezun olduklarında, kendini tanıtacak, karşısındakini tanımaya ve anlamaya yönelik cümleler kurabilecek seviye olarak tanımlanan A-1 ve A-2 seviyesinde İngilizce bilecek.
Hazırlık sınıfı kalkıyor
2008 yılından sonra ise, liseyi bitiren her öğrencinin elinde dil pasaportu olması hedefleniyor.
Uluslararası Alte Organizasyonu kapsamında açılacak sınavlarda, yabancı dil seviye tespiti yapılacak ve öğrencilere sertifika verilecek. Böylece yurtdışında iş arayanların elinde dil bildiklerine ilişkin bu sertifikalar bulunacak.
Bu çerçevede, halen Anadolu liseleri ve fen liselerinde bulunan hazırlık sınıfları kapatılacak. Bu liselerdeki öğretim süresi de, önümüzdeki yıldan itibaren, diğer liselerde olduğu gibi 4 yıl olacak.
ÖSS'yi de etkileyecek
Milli Eğitim Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı değişikliklerden biri de lise bitirme sınavına ilişkin. Buna göre, lise son sınıf öğrencileri mezun olabilmek için 'bakalorya' adı verilen olgunluk sınavında başarılı olmak zorunda olacak. Söz konusu sınavda, meslek lisesi ve düz lise öğrencileri kendi müfredatlarından sorumlu tutulacak. Sınavda alınacak puanlar
üniversiteye giriş için de belirleyici olacağı için, düzenlemenin, hem üniversite sınavında düz lise mezunlarının başarı oranını artıracağına hem de ÖSS sınavından aylar önce çeşitli şekillerde rapor alarak okullarına devam etmeyen öğrenciler ile ilgili soruna çare olabileceği ifade ediliyor.
Söz konusu değişikliklerin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in Bakanlar Kurulu'na yapacağı sunumun ardından yine kendisi tarafından bir toplantıyla basına açıklanacağı belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7455447455440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.