Dilan 'akrep'ten vuruldu, ambulans 'merkez'de durdu

Dilan 'akrep'ten vuruldu, ambulans 'merkez'de durdu
Dilan 'akrep'ten vuruldu, ambulans 'merkez'de durdu
Ethem Sarısülük'ün cenaze töreninde yaralanan Dilan Dursun'a gaz fişeğinin 'akrep' isimli polis aracından atıldığı tespit edildi. Dilan için polisin yaptığı ambulans çağrısına ise 'merkez' yanıt vermemiş.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Ethem Sarısülük’ün cenaze töreni sırasında polis müdahalesiyle yaralanan Dilan Dursun’a ilişkin soruşturmada bilirkişi hazırladığı raporu savcılığa gönderdi. Raporda, Dilan’ın akrep isimli polis aracından atılan gaz fişeği ile yaralandığı tespitine yer verildi. Soruşturma dosyasına Emniyet, polislerin telsiz konuşmalarına ilişkin dökümlerini de gönderdi.

Polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük için 16 Haziran tarihinde cenaze töreni yapılmak istendi. Ancak polis cenaze törenine izin vermeyerek tören için Kızılay’da toplanan kalabalığa sert bir şekilde müdahale etti. Çıkan olaylar sırasında Dilan Dursun başından yaralanmıştı. Dursun’un yaralanmasına ilişkin başlatılan soruşturmada görevlendirilen bilirkişi hazırladığı raporu savcılığa gönderdi.

AKREPTEN ATEŞ EDİLDİ
MOBESE ve çevredeki güvenlik kameralarının kayıtlarını inceleyerek, raporlarını hazırlayan bilirkişiler, Dilan’ın vurulma anını şöyle anlattı: “17.09 anında Kavşağa yaklaşan akrep aracından Dilan Dursun’un bulunduğu yere doğru gaz bombası atıldığı görülüyor. Akrep aracı trafik ışıklarının bulunduğu yerden atış yaptığı anda, koşmakta olan Dilan Dursun aniden yere düşüyor. Atış yapan akrep aracı kavşaktan döndüğü sırada grupların üzerine gaz bombası atmaya devam etmekte ve kavşaktan dönerek tekrar Kızılay istikametine durmadan hızla gitmektedir.” Bilirkişi raporunda Dilan’ı yaralayan akrep aracının plakasının bulunmadığı tespitine de yer verildi.

DİLAN YARALANDI
Emniyet ayrıca soruşturma dosyasına olay anına ilişkin polis telsizlerinde yapılan konuşma kayıtlarını da gönderdi. Söz konusu kayıtlarda TOMA 7 ve üç akrep aracının göstericilere müdahale etmesi yönünde talimat verilerek, “Oradaki grubu bir daha toplanamayacak şekilde dağıtın” deniliyor. Bu emirden kısa bir süre sonra bir akrep aracından Kurtuluş kavşakta bir eylemcinin yaralandığı belirtiliyor ve merkezden 112 gönderilmesi talep ediliyor. Merkez tarafından bu talebe herhangi bir yanıt verilmiyor. Görgü tanıkları da ifadelerinde Dilan’ın vurulmasından sonra bölgeye herhangi bir ambulans gönderilmediğini belirtti.

DOSYA DİLAN'IN AVUKATINA KAPATILAMAZ
Öte yandan Dilan Dursun’un avukatları, soruşturma dosyasına ilişkin kısıtlılık kararı veren Ankara 20. Sulh Ceza Mahkemesi kararına itiraz etmişlerdi. İtirazı bir üst mahkeme sıfatıyla görüşen Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi, CMK’ya göre kısıtlama kararının sadece şüpheli avukatları için geçerli olabileceği, müşteki avukatları için kısıtlamanın söz konusu olamayacağına vurgu yaptı.