Dilan protestosuna polisten sert müdahale

Dilan protestosuna polisten sert müdahale
Dilan protestosuna polisten sert müdahale
1 Mayıs'ta çıkan olaylarda yaralanan Dilan Alp için İstanbul Valiliği önünde eylem yapmak isteyen gruba polis izin vermedi.

İSTANBUL1 Mayıs ’ta çıkan olaylarda başına isabet ettiği gaz bombasıyla yaralandığı belirtilen Dilan Alp’e destek için bir grup Sultanahmet’te toplandı. Buradan yürüyüşe geçen yaklaşık 30 kişi valilik önünde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis, Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün eski binası önünde grubu durdurdu. Yaklaşık 100 metre mesafe kalan valilik önüne gitmekte ısrar eden grupla polis arasında arbede yaşandı. Bir süre yaşanan gerginliğin ardından kalabalık oturma eylemi yaptı. Yol ortasında oturma eylemi yapan kalabalık nedeniyle yol bir süre trafiğe kapandı. “Dilan’ın hesabı sorulacak", “Vali; kaç, kaç, kaç, marjinaller geliyor" sloganları atan grup, daha sonra basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında Vali Mutlu’nun, Dilan için ‘marjinal grup üyesidir’ sözü eleştirilerek, “Marjinallik AKP ’ye muhaliflikse biz hepimiz marjinaliz" denildi. Kalabalık, basın açıklamasının ardından dağıldı. (İbrahim AKTÜRK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113208411320841

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEMOKRATİK PROTESTO VE DEVLET OTORİTESİ - m.rozbilen

  30 kişilik bir grup,polisin gaz fişeği ile, bir kızı yaralamasını protesto etmek istemeleri devlet otoritesini sarsmaz.Bu kadar sert müdahaleyi anlamak mümkün değil.Hoş görü taviz değildir.olgunluktur.Valilik önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruptan ve benzerlerinden neden korkulur? Şiddet içermediği,kimseye zarar verilmediği müddetçe protesto demokratik bir haktır. Bırakın kullansınlar ne çıkar? Polis de onları dinlese,hatta alkışlasa büyük prestij kazanırdı.Ama yok ille de cop ve gaz.Böyle sempati toplayamazsınız.