Dilan'ın avukatları: Vali bizi korkutuyor

Dilan'ın avukatları: Vali bizi korkutuyor
Dilan'ın avukatları: Vali bizi korkutuyor
1 Mayıs'ta başına isabet eden gaz bombası kapsülü nedeniyle yaralanan Dilan Alp'ın avukatları İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun 'vicdanım rahat' açıklamalarından korktuklarını söyledi.

İSTANBUL  - 1 Mayıs'ta İstanbul Tarlabaşı'nda yaşanan olaylarda başına isabet eden gaz bombası kapsülü nedeniyle yaralanan Dilan Alp'ın ailesinin avukatları Umut Alkaç, Gülizar Tuncer ve Fazıl Ahmet Tamer yazılı açıklama yaptı. Hastanede tedavisi süren Alp hakkında, İstanbul Valiliği ve Emniyeti tarafından dezenformasyon ve çarpıtma yapıldığının belirtildiği açıklamada, "İstanbul Valisi inanılmaz bir şekilde polisin kasıtlı olarak ve özellikle baş hizalarına olmak üzere göstericilerin vücutlarına yönelik gaz mermisi atışlarını meşru göstermeye çalışmakta, Dilan Alp’in yaralanmasının yasal, hukuka uygun bir eylem olduğunu ileri sürmektedir. Valinin, Dilan’a yönelik, "Elinde Molotof vardı", "Yasadışı örgüt üyesidir" yönlü iddiaları gerçeği yansıtmadığı gibi böyle olması halinde bile müvekkilimiz ve aynı durumda olan başka kişilerin başından vurulmayı hak etmediği, etmeyeceği açıktır. Vali bu açıklamalarıyla işlenen bir suçu haklı göstermeye çalışmakta, benzeri nitelikte yeni suçların işlenmesini azmettirmektedir" denildi.

'VALİNİN AÇIKLAMALARI YARGISIZ İNFAZ' 
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun açıklamalarının yargısız infaz olarak nitelendirildiği açıklamada, bu açıklamaların müvekkillerinin kişilik haklarının ihlal ettiğini belirtildi. Açıklamada, "Ayrıca bu açıklamalar Türkiye ’de muhalif olan herkesin, çocukların bile fişlendiğini, bu fişlerin gerektiği zamanlarda ortaya çıkarıldığını ve kişilik haklarını zedeleyecek, iftiralara maruz kalınacak şekilde ortaya çıkarıldığını göstermektedir. Polisin gerek müvekkilimiz Dilan, gerekse de tüm 1 Mayıs göstericilerine yönelik vücutlarını hedef alan gaz mermisi kullanımı kasten yaralama ve öldürmeye teşebbüs suçlarını oluşturmaktadır. Gazın yoğun olarak kullanımı da olası kastla öldürmeye teşebbüs suçu ve kasten yaralama olarak kabul edilmelidir" ifadeleri yer aldı.

"VALİ, İŞLENİN SUÇLARIN AZMETTİRİCİSİ KONUMUNDADIR"
İstanbul Valisi Mutlu'nun yaptığı açıklamalar ile kasten yaralama, öldürmeye teşebbüs suçlarını ve bu suçu işleyenleri övdüğü belirtilen açıklamada şöyle denildi, "Şurası bir gerçektir ki Vali 1 Mayıs öncesinde emrindeki polisleri bu suçları işlemeye azmettirmiş, yakından şahit olduğumuz görüntülerin gerçekleştirilmesi için emir vermiştir. Bu durumda İstanbul Valisi işlenen bu suçların azmettiricisi konumundadır. Polisin görevleri, yetkileri arasında hukuksal mevzuatta, insan hakları kurallarında dayak yoktur, olamaz."

"HUKUKİ BAŞVURU HAKKINI KULLANACAĞIZ"

Taksim’in 1 Mayıs etkinliklerine açılmak zorunda olduğunu belirten avukatlar. " Hukuk , yasa bunu emretmektedir. Bu karar karşısında Vali açıkça görevi kötüye kullanma suçunu ihlal etmiştir. Bizzat yasaları çiğneyen birinin herkesten, yasalara, kendi yorumladığı tarzda uymasını istemesinin bir değeri bulunmamaktadır. İstanbul Valisi yukarıda belirttiğimiz gibi birden çok sayıda ve şekilde yasaları ihlal etmiş, insan hakları ihlalinde bulunmuş, müvekkilimize iftira etmiş, ona yönelik işlenen suçları övmüş, mazur göstermiş, yeni suçları azmettirmiştir. Üstelik vicdanının rahat olduğunu da ifade etmiştir. Bu vicdan açıkçası bizi korkutmaktadır. Olayın başından beri genç bir kızın yaşam ölüm savaşı vermesine üzülecek yerde vali, bütün enerjisini bu yaralanma ve muhtemel yaşam kaybını halka nasıl kabul ettirebilirim, mazur gösterebilirim derdine düşmüştür. Köprüleri açan, trafiği engelleyen, sokağa çıkma yasağı ilan eden vali sorumluları araştıracağına, sağlık durumu kötü olanlarla ilgileneceğine propaganda mekanizmasının çarklarını işletme telaşına düşmüştür. İstanbul Valisi hakkında her türlü hukuki başvuru hakkını kullanacağımızı kamuoyuna açıklarız."dedi. (Selahattin GÜNDAY/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1132187113218711

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  amerikada avrupada - bisushuzurver

  babasının silahıyla okul basıp 3-5 çocuğu öldüren ergenler var. ha işte operasyonda onu öldürerek yakalamak zorunda kaldıklarında yapılan ilk resmi açıklama şudur: 'keşke öldürmeden durdurabilseydik' onlarda insan, sende insansın sayın vali. kaldı ki Dilan'ın böyle birşeyle alakası yok.

  Yemen - vancetti

  Hani meşhur türkü. "Osmanlı'da zalim paşa" diye başlayan. Hani o yıllardır Osmanlı'yı bize Türk diye yutturmaya çalışan, Hani Osmanlı'ya başkaldıran Anadolu isyanları deyip, Türkün Osmanlıya başkaldırısını saklayan mantık var ya!. Hani Sarıkamış'ta 120 bin çocuğun katilleri var ya!, ne yazık, hiç bir şey değişmemiş, tarihten ders alınsaydı tarih tekerrür edermiydi?. Elin oğlu Mars'ta kaya ve toprak analizleri yapıyor, biz burada dinmi, demokrasimi ikilemi içerisinde boğuşup duruyoruz. Ne yazık ki diğer İslam ülkelerinde de durum farklı değil. Geçmiş olsun Dilan, babalar döver de severde. Pardon Gazlarda, öldürürde.

  Suç İşledin! - Kayzer1420

  Eğer dikkat ettiyseniz TV'lerde, bir anne veya babanın çoçuğunu gösteri yaparken kolundan tutup çektiğini ve üstüne üstlük bir de tokat atıp azarlamasını gösterir.Birde bu örgütün sol bir örgüt olduğunu söylerler.Sol bir örgüt olması normal,gösteriye katılması da normal( Bize göre normal);fakat anormal olan şey bu haberlerde sürekli aynı sanaryonun yazılması:'' Oğlunu,çocuğunu gösteri yaparken çekip aldı''. Ama ben TV'lerde hiç bir zaman ülkücülerin pretosto,yürüyüş ve gösteri yaparken hiçbir anne ve babanın çoğunu bu gösterelirden alıp götürdüğü ile ilgili haberleri görmedim.Yani Sol kesim protesto yaparsa suç,sağcılar,ülkücüler yaparsa normal.O yüzden Dilan'cım malesef sen suç işledin.Belki bilmiyordun,Türkiye'de 1 Mayıs ve benzeri yürüşlerinin,kutlamalarının..suç olduğunu!

  lazım mı? - Efendisiz65

  o şişeyi ne yapacak diye soruyor okurlardan biri! şişede sirke var! bunu muhalif basın demiyo, senin basının da onaylıyor! sirkeyle bomba yapılmaz! molotof kokteyli yapılmaz! şarabın hava almış halidir sirke! ondan bazı yemeklere sos olur! bir de senin devletinin sıktığı gazların etkisini azaltmak için kullanılır! senin gaz yiyeceğin yok bu sistemden yandaşsın! ama istersen sana aynı şişeden gönderelim? artık denk gelir gaz yerken mi kullanırsın, yemektemi başka birşeyde mi kullanırsın o da sana kalmış...

  şişe - murat doğan

  o şişe sirke şişesi atılan gaza karsı bir nebzede insanı rahatlatan bir madde radikalin zomlayarak yaptıgı habere bakarsan görürsün ..direk ithamda bulunarak valinin suç ortagı oluyorsun sayın vatandaş

  valideki vicdan başbakandaki kadar... - lastikordek

  bunlar genellikle olmayana ergi metoduyla sığ düşünceye sahip insanların zekasına hitap ediyorlar. soru soran insanları derhal militanlaştırıyorlar. valiye bakmayın, o sadece bir maskeden ibaret. kendi fikirlerini söyleyemiyor. arkasında ona bu lafları dikte eden bir hükümet var. insanın kalp gözü kapalıysa ve vicdanı yoksa ondan vicdanla ilgili bir şey beklemeyin. ben akp ve onun memurlarının bu zorbalığının doğru yolda olduğuna inananlardanım. kendilerini seçen kesimin gözünü açması için daha çok yapmaları gereken zorbalık var. işçi sınıfının sırtında yükseldikleri iktidar yerle yeksan olunca bu gün yaşananların hepsinin hesabını vereceklerdir. şimdinin kudretli valileri o zaman acınacak halde merhamet dileyecektir. bu günleri unutmayalım. bizden sonra gelenlere aktaralım. bir daha yeryüzünde böyle iktidarlar olmasın diye onlara kendi adaletlerini tattıralım. çocuklarımıza torunlarımıza anlatalım bu yaşananları. demokrasiye gidilen yolda en büyük engel her zaman akp zihniyetiydi. bunu unutmayalım. kanlı 1 mayısı yapanlar da aynı şeyi söylediler. kalemler yazsın, herkes herkese anlatsın.

  Gelecek güzel yarınlar derim. - UNITAD

  Gelecek güzel yarınlar var deriz.Dilanlar sayesinde bu yarınlara kavuşacak bu ülke.Yüzünde maske,elinde şişelerle değil,çiçeklerle gidecek Dilanlar 1 Mayıs'lara.Sahibi ve sözcüsü patronlar,mezar kazıcılar,kalpazanlar,soyguncular değil emekçiler olan bir ülke için oradadır Dilanlar.Meeting denilen şey budur.İzin yoksa Mıster burjuvaziye çiçek verecek değiller.