Dilan'ın babası: Kızımın hesabını soracağım!

Dilan'ın babası: Kızımın hesabını soracağım!
Dilan'ın babası: Kızımın hesabını soracağım!

Ali Ekber Alp ve Mehmet Dönmez basına açıklama yaptı.

1 Mayıs'ta ağır yaralanan Dilan Alp ve Meral Dönmez'in birer kulaklarını yitirme tehlikesi var. Dilan'ın babası Hey Tekstil işçisi Ali Ekber Alp: 1,5 yıldır ekmek mücadelesi veren babanın kızı mı marjinal? Hesabını soracağım!

İSTANBUL - 1 Mayıs günü yaşanan olaylarda polis tarafından atılan biber gazı kapsülleriyle yaralandıkları iddia edilen Dilan Alp (17) ve Meral Dönmez (27)'in tedavileri Bahçelievler’de bulunan özel bir hastanede devam ediyor. Alp ve Dönmez’in hayati tehlikeyi atlattıkları öğrenildi. 

Yaralanan Meral Dönmez’in atanamayan bir öğretmen adayı olduğunu belirten babası Mehmet Dönmez, "Emekli bir işçiyim. Kızım üniversiteyi bitirmiş öğretmen adayı. Daha önce parasız eğitim istiyor diye, bir pankart için, 9 ay içeride yattı. 1 Mayıs’a katıldı. Şu anda ensesinde, kulağında ve çenesinde yaralar var. Şu anda şuuru yerinde. Konuşabiliyor, cevap veriyor. Dilan’ın durumu da ağırmış. Hatta bugün onu da gördüm. Dün durumu daha ağırdı. Bugün el hareketleri yapabiliyor. Polisin karşısında sanki savaşanlar var. Halkın demokratik haklarını kullandırmadılar. Güç bende, benim dediğim olur şeklinde bir baskı yapılmıştır. Daha önce ben de Taksim’e gittim. Polisin olmadığı dönemlerde hiçbir olay olmadı. Yüz binlerce kişi oraya daha önce gitti. 1 Mayıs’ı kutladı ve kardeş kardeş evine gitmişti" şeklinde konuştu.

"KIZIMI BU HALE GETİRENLERDEN HESAP SORACAĞIM"

Tarlabaşı’nda yaralanan 17 yaşındaki Dilan Alp’in babası Ali Ekber Alp ise basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Hey Tekstil direnişçilerinden olduğunu belirten acılı baba, "Hepimiz 1 Mayıs’a gittik. Çok sert müdahalelerle karşılaştık. Ben daha önce de 1 Mayıs gösterilerine katıldım. Böyle sert müdahaleyle karşılaşmadım. Ben kızıma benimle gel dedim ama o arkadaşları ile gelecekti. Ben uzun süredir Hey Tekstil direnişçisi olarak alanlardayım. Çocuğum resmen çok yakın mesafeden, Taksim İlk Yardım Hastanesi bizzat söyledi, çok yakın mesafeden gaz fişeği kafasına değerek, kulağının arkasını ezdiğini söylediler. Bunun arkasını bırakmayacağız. Bazı medya kuruluşları çocuğumu marjinal gruplarla aynı kategoriye koymaya çalışıyorlar. Bir buçuk yıldan beri mücadele eden bir babanın çocuğu marjinal olamaz. Benden esinlenerek 1 Mayıs’a katıldı. Benim çocuğum okuyor. Ben çocuğumu kredi ve borç para alarak dershaneye gönderiyorum. Kızımı bu hale getirenlerden hesap soracağım. Tayyip Erdoğan grup toplantısında Taksim’de vatandaşımın burnu kanarsa hesap sorarım dedi. Şimdi benim evladımın burnu kanadı. Tabii ki ben emniyetten hesap soracağım. İlk cümlesi ‘baba beni eve götür ve arkadaşlarımı görmek istiyorum’ oldu" dedi.

CHP ’Lİ ORAN: ‘O ZAMAN CHP OLARAK BİZ DE MARJİNAL GRUBUZ’
Hastanede tedavileri devam eden Alp ve Dönmez’i CHP’li milletvekilleri de ziyaret etti. İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve beraberindekiler hastaneye gelerek yetkilerden bilgi aldı. CHP grubu adına basın açıklaması yapan Umut Oran, "Parti üyesi arkadaşlarımızla yaralanan arkadaşlarımızı ziyaret ediyoruz. Dün bayram kutlamak için gençlerimiz, vatandaşlarımızı sokaklara çıktılar. Ama insanlar maalesef hayatlarını kaybetme tehlikesiyle karşı, karşıya kaldılar. Sayın Vali çok orantılı bir güç kullanıldı diyor. Sayın Vali'yi ben hastaneleri ziyaret etmeye davet ediyorum. Bazı hükümet sözcülerinin açıklamalarını hayretle karşılıyorum. Ak Parti 1 Mayıs için teşekkürü hak etti diyorlar. Bunu söylemesi için bir siyasetçinin aklından zoru olması lazım. Bu olayın kapsülden olduğu belli. Dün aynı şeyleri biz de yaşadık. Benim vücudumda da yaralar var. Bunlar kapsül yaraları. Sorumluların vatandaşından özür dilemesi lazım. Orada bulunanlar marjinal grupsa biz de onlarla beraberdik. O zaman CHP olarak biz de marjinal grubuz. Biz de Meral’iz, biz de Dilan’ız" şeklinde konuştu.

TUNCEL: ‘VATANDAŞLARIMIZ DEVLET TERÖRÜYLE KARŞILAŞTILAR’
Dilan ve Meral’in BDP ’li ziyaretçileri ise İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’di. Hastane çıkışında basın mensuplarına açıklamalar yapan Tuncel, "İstanbul’da dün halkımız bayram kutlamak isterken devlet terörüyle karşı karşıya kaldılar. Sadece bayramı değil, bayrama katılımı da engellemeye yönelik bir yaklaşımdı. Sanırım İstanbul’da ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz. Sayın vali marjinal kişiler diyor. Meral atanması yapılmayan bir öğretmen. O emeğinin karşılığını alabilmek için oradaydı. Dilan 17 yaşında. Babası Hey Tekstil işçisi. Kamuoyunu yanlış bilgilendiriyorlar. Sadece üç yaralı diyorlar. Sadece ağır yaralı olan üç kişi var. Oysa 200’e yakın yaralı arkadaşımız var" şeklinde konuştu.

GENCAY GÜRSOY: ‘HER İKİSİNİN DE BİRER KULAĞINI KAYBETME RİSKİ VAR’
Hastaneye gelerek Başhekim’den bilgi aldığını belirten Prof. Gencay Gürsoy ise, "Meral ve Dilan, ikiside çok ciddi kafa travması geçirmiş durumdalar. İkisi de şakak kemiklerinden sert darbeler yemiş. Yapılan tedavi sonucunda şu andan iletişim kurabiliyorlar. Ancak ilerisi için çok dikkatli izlenmeleri lazım. Her ikisinin de birer kulaklarını kaybetme ihtimalleri var" dedi.
Dilan ve Meral’i hastaneye gelerek ziyaret edenler arasında DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile KESK Genel Başkanı Lami Özgen de vardı. İki başkan yaralılar ve ailelerine geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra hastaneden ayrıldı. (Bulut MÜLHİM/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1131935113193517

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Baba sorumludur. - MahmutYahya

  Taksim dışındaki kutlamalarda hiç bir problem çıkmadı.Karısını,kızını,yeğenini bu işe zorlayan,kışkırtan,saldırtan babalar,amcalar sorumludur 17 yaşında reşit bile olmamış bir kızı bu belaların içine sokanlar.Sen polise karşı Türkiye Cumhuriyetine karşı doldur,kışkırt,saldırt sonra yine devlete suç at.Bu kızın bu hale gelmesinin sorumlusu senin ey baba.

  nitemtran - kullaniciadlikisi

  nitemtran hayvan haklarını savunmak için hayvan olmaya gerek var mı? yok. azalarak bit!

  iddia mi?? bravo radikal - coco123

  "1 Mayıs günü yaşanan olaylarda polis tarafından atılan biber gazı kapsülleriyle yaralandıkları iddia edilen Dilan Alp..." düpedüz cinayet islenmis, ve bu haberi yapan gazeteci "iddia" kelimesini kullanmis..yani aslinda böyle bi yaralama yok, sadece iddia ediliyor öylemi? masallah sizin gazeteciliginize, yaziklar olsun!!

  genç - ibrahimbaytak

  1 MAYIS KUTLAMASINA YASAK olmayan hiç bir yerde olay olmadı. TAKSİM yasak demeselerdi, orada da hiç bir olay olmaz, kimsenin burnu bile kanamazdı. "Marjinal dedikleri bir avuç genç" her ilde 1 mayıs kutlamalarında vardı. hiç bir vukuat olmadı. Çukur, inşaat bahane. amaç TAKSİMDE 1 MAYISI KUTLAMAYA YASAK GETİRMEK.

  "radikal" yorumlar - hermevsim

  bu sıralar, radikal'de gördüğüm bazı yorumlar dikkatimi çekiyor. sanırım bir kısım samanyoluhaber takipçisi bonservissiz transfer olmuşlar buraya. egemenlerin zihniyetini ve "benim dediğim olur" yaklaşımını sığdıracak bir kılıf bulma uğrunda ne de yetersiz cümleler kuruyorlar öyle. Arkadaşın biri de yazmış: "kimse yaralı polislerden bahsetmiyor" diye. Tam donanımlı, gazlı, maskeli, silahlı ve ayrıca acımasız adamların mağlubiyetine mi üzüleyim yoksa onların "kahramanımsı" tavırları yüzünden bu hale düşen dilan'a ve meral'e mi? ne dersiniz sayın robocopcu arkadaşım? tabi ki gönül ister kimse yara almasın; ama üzüleceğimiz acıları seçmeye mecbur tutuyorlar bizi. Bunu yapan ben değilim; kendini sahipten sayanlar! tamam siz güce secde etmeye devam edin ama bizim güçsüzün yanında olma özgürlüğümüze elleşmeyin olmaz mı?

  Yikanmis beyinler - urolog

  O genc kizimizda, yikanilmis olsa da, bir beyin var.

  ... - AENCÜ

  Gencecik bir kızın başından vurulmasını meşrulaştırıyorsunuz, size ne diyebilirim ki. Hiçbir zaman vuranı suçlamazsınız, hep vurulanı suçlarsınız. Aynısınız her yerdesiniz, hep zalimden yanasınız. Bu ülkeye demokrasi gelmez arkadaş, devletten daha çok devletçi bir millet varken, demokrasi talep eden geniş bir kitle yokken neden gelsin?