Dilan'ın hayatı 'evde bakım'la değişti

Dilan'ın hayatı 'evde bakım'la değişti
Dilan'ın hayatı 'evde bakım'la değişti

Evde bakım ücretinden yararlanan iller arasında Diyarbakır ilk beşte. Diyarbakırlı Veysi Demir, ?Artık Dilan?ın istediklerini alabiliyorum? diyor. FOTOĞRAF: MERAL ÖZDEMİR / AA

12 yaşındaki engelli Dilan'ı mutlu etmeye yeten bilgisayarı, babası devletin ödediği 'evde bakım' ücretiyle almış. Yine bu parayla 'güneş gören' bir evde oturabiliyorlar

DİYARBAKIR - Engelli birçok çocuk ve yetişkinin hayatını değiştirmeye, ‘küçük’ dokunuşlar yetti. Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayan özürlü vatandaşların bakımı için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nca (SHÇEK) evde bakım ücreti ödenmesi özürlü ve yakınları için umut oldu.
Özürlülerin yaşadıkları aile ortamından ayrılmadan bakımın esas alındığı uygulama, Diyarbakır’da özürlülerin yaşam koşullarını iyileştirdi. Bazı özürlü yakınları kendilerine aylık olarak ödenen bakım ücreti sayesinde yeni bir eve taşınırken, kimi de özürlüsüne daha önce alamadığı giysiyi, oyuncağı veya bilgisayarı satın almanın huzurunu yaşıyor. Doğuştan zihinsel ve bedensel engelli çocuğunun gülen gözlerinin dünyalara bedel olduğunu söyleyen baba Veysi Demir, 12 yaşındaki kızı Dilan sayesinde gün yüzü gördüklerini söyledi. Demir, düzenli bir işi olmadığı için hep yoksullukla mücadele ettiklerini ve çok sıkıntı çektiklerini anlattı. 

‘Evi değiştirdik’
Demir, daha önce kirası ucuz olduğu için, sağlıksız ve güneş görmeyen evde oturmak zorunda kaldıklarını belirerek şöyle konuştu:
“Dilan’ın bakımı için aldığımız para sayesinde daha iyi bir eve çıktık. Daha önce kızımın istediği bazı şeyleri alamıyordum. Yoksul olduğumuz için bu bizi çok üzüyordu. Bakım ücreti sayesinde kızıma bilgisayar aldım, ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılıyorum. Gittiği rehabilitasyon merkezi sayesinde artık yavaş yavaş kendini ifade edebiliyor. Allah devletimizden razı olsun. Hiç kimse bize sahip çıkmıyordu.”
Mehmet Başeğmez de uygulamadan yararlanan zihinsel engeli oğlu Murat’ın istem dışı davranışları yüzünden komşularının rahatsız olduğunu, bu nedenle borçlanarak tek katlı bir gecekondu yaptığını söyledi. Verilen ücret sayesinde çocuğunun ihtiyaçlarını rahatlıkla karşıladığını ifade eden Başeğmez, uygulamadan çok memnun olduklarını belirtti.

En çok İstanbul
Sosyal Hizmetler İl Müdürü Oktay Taş, 2006 yılından itibaren bakıma muhtaç, ağır özürlülere SHÇEK aracılığıyla evde bakım hizmetinin sunulduğunu anımsattı. Amacın özürlüye kendi evinde hizmet sunulması olduğunu ifade eden Taş, özürlülük şartının, bireyin en az vücut fonksiyon kaybı yüzde 50 ve üzerinde kendi öz bakımını yerine getirirken, bir başkasına ihtiyaç düzeyinde olması gerektiğini kaydetti. Ayrıca yararlanma durumunda kişi başına düşen aile bireylerinin aylık gelirinin asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmaması gerektiğini belirten Taş, şu bilgileri verdi:
“Sağlık kurulu raporuyla durumunu belgelendirenler müdürlüğümüze müracaatta bulunuyor. Şu ana kadar 4 bini aşkın başvuru oldu. Fiilen 3 bin 140 bin özürlümüz aylık net asgari ücret tutarında bakım hizmeti almaktadır. Uygulamada Türkiye genelinde en fazla evde bakım ücretinden yararlanan illerin başında İstanbul geliyor. Diyarbakır da ilk beş il içinde. Vatandaşlarımıza daha hızlı hizmet sunabilmek için zaman zaman dosyalarımızı eve götürdük. Bu vatandaşlarımız toplumun el uzatılmaya en muhtaç kesimidir. Düne kadar özürlüsünden sıkılan, özürlüsünü gizleyen vatandaş, bugün sahip çıkıyor. Özürlüye bakacak öncelikle tercihimiz anne, baba veya kardeş. Onları bakıcı olarak atıyoruz. Bu bakıcı özürlünün her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasından sorumlu. Bunun karşılığında da kendisine bakım ücreti ödeniyor.”

Gündüz bakım da var
Alternatif hizmet modellerinin sadece evde bakım hizmetiyle sınırlı olmadığını, özürlünün özel yatılı merkezlere de yerleştirebileceğini belirten Taş, “24 saat esasına bağlı olarak, yine tüm ücretlerini devlet karşılıyor. Vatandaş isterse gündüzlü bakım da talep edebiliyor. Bunlar birer alternatif. Ama Diyarbakır’da iki-üç kişi dışında henüz bunu talep eden olmadı. Aileler evinde bakımı tercih ediyor” dedi.
Taş, istismarı en aza indirmek için yılda iki kez aileleri kontrol ettiklerini de söyledi. (aa)