Dilan'ın poliste suç kaydı çıkmadı

Dilan'ın poliste suç kaydı çıkmadı
Dilan'ın poliste suç kaydı çıkmadı
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun “Kızımız örgüt üyesidir, marjinal grup üyesidir” dediği lise öğrencisi Dilan Alp’in hiçbir suç kaydının olmadığı ortaya çıktı.
1 Mayıs günü yaşanan olaylarda polis tarafından atılan biber gazı kapsülleriyle yaralanan 17 yaşındaki Dilan Alp’in tedavisi Bahçelievler’de bulunan özel bir hastanede devam ediyor. Alp’in hayati tehlikeyi atlattığı öğrenilirken genç kızın herhangi bir resmi suç kaydı olmadığı ortaya çıktı.

‘Dergi dağıtıyor’
Buna karşın lise öğrencisi Alp, Emniyet’in kayıtlarında “TKP’den ayrılan yasadışı Türkiye Devrim Partisi üyesi” olarak nitelendiriliyor. Alp’in aynı zamanda Söz adlı dergiyi dağıttığı da Emniyet kayıtlarında yer alıyor. Alp, ayrıca şiddet içeren hiçbir eyleme katılmamış olarak tanımlanıyor. Alp’in bugüne kadar suçla alakalı bir kaydı da bulunmuyor.
1 Mayıs kutlamaları sırasında gaz bombası kapsülleriyle başlarından yaralanan lise öğrencisi Dilan Alp ve atanamayan öğretmenlerden 27 yaşındaki Meral Dönmez’in tedavisi devam ediyor. Meral’in babası Mehmet Dönmez, “Ben bir emekli işçiyim. Kızım üniversite bitirdi, atama bekliyor. Parasız eğitim gösterisine katıldığı için daha önce dokuz ay cezaevinde yattı. Şimdi 1 Mayıs’a katıldı. Biz Dersimliyiz. Bizim çocuklarımız demokrasi mücadelesi veriyorlar” diye konuştu.
Dilan’ın babası Ali Ekber Alp ise polisin müdahalesini “Kızım marjinal bir grup üyesi değil. Gaz fişeği başına vurarak ezmiş. Peşini bırakmayacağız” diyerek eleştirdi.