Dilara da okula gidebilecek mi?

Kirayı ödeyemeyince
Dilara Erekin sekiz yaşında. Bu yıl ikinci sınıfa geçti. Ancak başına gelen talihsizlikler yüzünden okuluna devam edemedi. Bir terlik fabrikasında 400 milyon aylıkla çalışan babası Metin Erekin yedi aydır maaş alamayınca 60 YTL olan ev kirasını ödeyemedi. Ev sahipleri de aileyi evden çıkardı.
Bankta uyuyorlar
Dilara, 14 yaşındaki ağabeyi Erkan, annesi ve babası ile birlikte halk arasında Samatya SSK olarak bilinen İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bahçesinde yaşamaya başladı. Geceleri bir ağacın dibine çektikleri iki bankın üzerinde uyuyan aile, yağmur yağdığında ise hastaneye sığınıyor.
'Maaş bekliyoruz'
Anne Hatice Erekin, oğlunun küçükken havale geçirdiği için sağlığını yitirdiğini anlattı. Erekin, "Çevredekilerin yardımıyla geçiniyoruz. Eşimin patronu maaşları verirse o zaman belki bir eve çıkabiliriz. Yoksa ne yapacağımızı hiç bilmiyoruz" diye konuştu.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Kirayı ödeyemedikleri için sokağa atılan iki çocuklu Erekin ailesi, iki buçuk aydır Samatya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bahçesinde yaşıyor. Bir ağacın dibine yerleştirdikleri bankı mesken edinen aile, geceleri de burada yatıyor. Aile yağmur yağınca, hastanenin içine kaçıyor. Sekiz yaşındaki Dilara, çevredekilerin yardımıyla okul defterlerini alıp hazırladı ama okula gidemiyor.
Halk arasında bilinen adıyla 'Samatya SSK'nın bahçesi, akşama doğru sakinleşmiş. Hasta yakınları, sigara molası için banklara yerleşmiş. Hastane bahçesinde bir kız ve bir erkek çocuğu, yavru köpekle oynuyor. Hastane girişindeki ağacın dibinde banka oturmuş anne, onları izliyor. Annenin adı Hatice Erekin. Çocuklar ise Dilara ve Erkan. Baba Metin Erekin, bir terlik atölyesinde aylığı 400 YTL'ye çalışıyor. Ancak yedi aydır maaşını alamıyor.
Erekin ailesi iki buçuk ay öncesine kadar Gaziosmanpaşa'ya bağlı Arnavutköy'de tek katlı bir evde 60 YTL kira ödeyerek oturuyordu. Metin Erekin maaşını alamayınca, kirayı da ödeyememeye başladı. Ev sahibi de bu arada, 60 YTL olan kirayı 90 YTL'ye çıkardı. Ancak aylar geçip biriken borç ödenemeyince, ev sahibi aileyi evden attı. İstanbul'da hiçbir yakını olmayan aile, hastane bahçesine sığındı.
Baba Erekin sabah 06.30'da işe gidip 22.00'de 'eve' dönüyor. Hatice Erekin iki çocuğuyla o gelene dek hastane bahçesinde kalıyor. Çocukları yakındaki inşaatın içinde yıkayan Hatice Erekin, yiyeceği ise hastaneye gelenler ile çevredeki esnafın verdiğini söylüyor. Geceleri iki bankı yanaştırıp üzerinde uyuduklarını anlatan Hatice Erekin şöyle devam ediyor:
"Yapacak başka bir şey yok. Çünkü kalabileceğimiz bir yerimiz yok. Eşimin patronu birikmiş parayı verirse, kiralık bir eve yerleşebiliriz. Ama evler çok pahalı. 300 milyon depozito istiyorlar. Başhekim de bize süre verdi. Burada daha fazla kalmamızı istemiyor."
Erekin ailesi geçen gün yağan yağmur nedeniyle zor anlar yaşamış. Muşambayla yağmurdan korunmaya çalışan aileyi gören bir hemşire, onları içeri almış. Hatice Erekin'in geleceğe dair bir 'planı' yok şu anda.
Eşi birikmiş maaşını alabilirse, bir eve çıkabilecekler. Alamazsa, ne olacağını bilemiyor.
Erkan da havale geçirmiş
14 yaşındaki Erkan, küçükken havale geçirdiği için sağlığını yitirmiş. Okula gitmiyor. Annenin en büyük kaygısı ise ikinci sınıfa gidemeyen kızı Dilara. Defterleri kaplanmış halde elinde tutuyor Dilara. Geçen hafta sadece iki gün eski evlerinin olduğu Arnavutköy'deki okuluna gidebilmiş. Dilara'nın okula gidebilmesi bir evlerinin olmasına bağlı. Hastane bahçesinde yaşadığından mı bilinmez ama Dilara doktor olmak istiyor. Eğer okuyabilirse...


    http://www.radikal.com.tr/7583647583640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.