Dilara'nın annesi: Tazminat değil ceza istiyoruz

Rögar çukuruna düşerek ölen Dilara Dumrul'un annesi Songül hanım adalet istedi: "Tazminat değil gerçek suçlunun müebbet hapisle cezalandırılmasını istiyorum. Firmaya yasak gelmiş, başka bir isimle yine katılırlar ihalelere. Buna önem verilsin."

İSTANBUL- Çınar ağacının dibindeki ufacık mezarın üzerine eğilmiş anne "Dilara, yakalayamadım elinden" diye sayıklarken, gözyaşları toprağa karışıyor. Kardeşinin mezarının biraz arkasında ürkek bakışlarla bekleyen ağabey Serhat ise sessiz sessiz ağlıyor. Annesi fenalaştıkça gözlerindeki tedirginlik artıyor. Kızının mezarına ilk kez gelen anne dayanamayarak bayılıyor.
Bahçelievler'de dört gün önce üzeri kartonla kapatılmış rögara düşerek hayatını kaybeden beş yaşındaki Dilara'nın ailesi hayatlarının en zor günlerini geçiriyor. Anne Songül Dumrul diğer çocukları için kendini toparlamaya çalışsa da kızının düşüşünün gözlerinin önünden gitmediğini söylüyor. Önceki gün sinir krizi geçiren sekiz yaşındaki Servan da yakında psikolojik tedavi görmeye başlayacak. 11 yaşındaki ağabey Serhat içine kapanmış durumda. Doktor, annenin ve kardeşlerin olayın yaşandığı caddeden uzak kalmaları gerektiği tavsiylerini verse de anne, hayatlarına dair plan yapabilecek durumda değil. Songül Dumrul, 'rögar çukurunun üzerine daha kalın bir madde koysalardı yakalardım kızımı' diye düşünmekten kendini alamıyor. Bir saniyede elinden kayan kızını kurtaramaması en büyük pişmanlığı.
'Müebbet istiyoruz'
Dilara'nın en yakın arkadaşının bugün doğum günü olduğunu anlatan anne Songül Dumrul, "Dilara arkadaşı için atkı ve bere örmemi istemişti. Örmüştüm, bugün verecekti" derken gözyaşlarını tutamıyor. Kızının mezarına gittiğinde de 'Dilara, Yaren doğum gününü yapmıyor" diye sesleniyor kızına.
Olayın ardından İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur'un görevden alınması, Müteahhit MVM İnşaat AŞ.'yle olan sözleşmenin fesedilmesi Songül Dumrul'un acısını hafifletmiyor.
Anne Dumrul, olayın daha derinleştirilmesini isteyerek, "Tazminat istemiyoruz. Gerçek suçlunun, firma ya da kişinin müebbet hapisle cezalandırılmasını istiyorum. Firmanın anlaşması fesedilmiş. Başka isim altında ihalelere katılırlar. Buna önem göstersinler. Olayın derinine inilsin" diyor. Bir çok siyasi parti temsilcisinin aradığı ailenin en büyük kaygısı seçim döneminde kullanılmak.
Anne Dumrul, bu olay siyasallaşmasın derken Başbakan Tayyip Erdoğan'nın telefon konuşmasını şöyle anlatıyor: "Televizyonları açtığı zaman 'yüreğinin burkulduğunu ve görüntüleri izleyemediğini' belirtti.
Elinden geleni yapacağı sözünü verdi. Acılı bir baba olarak aradığını söyledi."