Dilara'yı öldüren Eva'yı yaşatan fark

Hep aynı bahaneler
Bahçelievler'de, kartonla örtülen rögar çukuruna düşerek can veren beş yaşındaki Dilara'nın ölümünden sonra bildik sözler geldi. İSKİ "Her şeyden müteahhit sorumlu" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da aynı fikirde. Yolu yapan firma hukuki ve vicdani sorumluluğu üstlendi, ancak suçlamadan duramadı: "Oradan geçmemeliydiler."
Bir de iyi haber
Avrupa'da kent şantiyeciliğini inceleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yeni ihale şartnameleri de hazırladı. İnşaat alanına trafik işareti koymayan, inşaat malzemelerini düzgün depolamayan, riskli yerlere yaya geçidi kurmayan firmalara para cezası verilecek. Denetimleri üç ayrı birim yapacak.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
EMRE BOZTEPE / Arşivi

İSTANBUL - Beş yaşındaki Dilara'yı yutan çukurun olduğu Kerimçavuş Caddesi'nde önceki akşam 'suçluluğun telaşı' yaşanıyordu. Daha önce üzeri açık olan ya da kartonla kapatılıp ölüm tuzağı haline getirilmiş çukurların üzeri alelacele örtülüyordu. Ancak küçük kızın ölümü, kimsenin üstlenmek istemediği bir günah olarak ortada kaldı.
İstanbul'da önceki gün beş yaşındaki Dilara Dumru, Bahçelievler'de aylardır devam eden Tavukçu Deresi 2. Kısım Dere Islah inşaat sahasında üzeri kartonla kapatılmış bir rögar çukuruna düşerek yaşamını yitirdi. 'İnsan hayatının ucuzluğunu' ortaya koyan ihmalin ardından sorumlu kurumlar, kendini savunma telaşına düştü. İSKİ'nin yaptığı yazılı açıklama, sorumluluğu üzerinden atmaya yönelikti:
"... Baca kapağının saat 11:00 sularında yerinde olduğu çalışanlar tarafından gözlemlenmiştir. Ancak olaydan sonra yapılan incelemede araç trafiğine kapalı yolda, beton kapağın bilinmeyen bir nedenle kırıldığı tespit edilmiştir. Yüklenici firma ile kurumumuz arasında yapılan sözleşmeye göre; işin devamı sırasında işçilerle çevre halkının kazaya uğramalarını, zarar görmelerini ve işlerde zarar ve hasar meydana gelmesini önleyici tedbirlerin alınmasından da yüklenici sorumludur..."
Peki İSKİ, kendi sorumluluğunda olan, denetleme görevini yapmış mıydı? İSKİ yetkililerine göre aslında şantiyeyi kontrol mühendisleri denetliyordu: "Bu mühendisler sürekli şantiyede olmuyor. Farklı periyotlarla malzemenin kalitesinden, iş sahasının güvenliğine kadar pek çok konuda denetim yapıyor. Ama bu olayda böyle bir eksiklik olmuş."
Topbaş: Tarlada çalışır gibi
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da olayın ardından müteahhit firmaları, "Maalesef alışkanlıklarından bir türlü vazgeçmediler, hâlâ tarlada bayırda çalışıyormuş gibi aymaz bir davranış var. Basit kapamalarla falan olmaz" diyerek suçladı. Topbaş, 'Belediyenin denetim yapması gerekmiyor muydu?' sorusuna ise "Çok şantiyemiz var, o müteahhidin de kendi kontrol mühendisleri var... Adam gibi takip etmesi lazım" yanıtını verdi. .
Bahçelievler Belediyesi ise açıklama bile yapmadı. Yetkililer soru üzerine "Bizim hukuki sorumluluğumuz yok" dedi.
İstanbul Valisi Muammer Güler, "O şantiye tedbir almakta gecikmiş olabilir. İnceleme yapılıyor. Sorumlularına mutlaka cezai işlem uygulanacak" derken, Dilara'nın ölümünden sonra yapılan açıklamalar, olay yerini görünenden farklı anlatıyordu. İSKİ'nin ve inşaatı yapan MVM Turizm ve Ticaret Ltd. Şti.'nin açıklamasında Dilara'nın düştüğü yer, trafiğe kapalı alan olarak tarif edildi ve "Kolektörlerin bacaları inşaat esnasında geçici beton kapaklarla kapatılmaktadır" denildi. Ancak bölgede herkes yolun trafiğe kapatılmadığını, rögar kapaklarının çoğu kez açık olduğunu söylüyordu.
Açıklamalar dün değişti. Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Birlik Vakfı'nın kurucuları arasında yer alan ve AKP'ye yakınlığıyla bilinen Bilal Şahin'in sahibi olduğu MVM Turizm ve Ticaret Ltd. Şti. açıklama yaptı. Firma, "Konu yargıya intikal etmiş olup firmamız ortaya çıkacak hukuki ve vicdani sorumluluğu kabul edecektir" dedi. Şirketin avukatı Abdullah Pehlivan ise dün olay yerinde konuşurken bir yandan da vatandaşları suçladı: "Biz her türlü önlemi alıyoruz. Beton kapakları koyuyoruz, geçemeyen araçlar çekiyor. Demir rögar kapaklarını çalıyorlar. Caddeyi trafiğe kapatıyoruz. Ama çok işlek bir cadde, yine giriyorlar."
Uzmanlar: Adres İSKİ ve belediye
Telaşlı açıklamalar birbirini izlerken, açılıp kapatılmayan çukurların sorumluluğu hâlâ ortadaydı. Biz de uzmanlara sorduk. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, "Şantiye İSKİ tarafından ihale edildiği için birinci sorumluluk İSKİ'ye aittir. İBB'nin de her türlü denetim ve ceza verme yetkisi vardır" dedi. Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Ahmet Turgut ise dere ıslah çalışmasının üçlü protokolle yapıldığını anlattı:
"Sorumluluk İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ Genel Müdürlüğü ve Bahçelievler Belediyesi'ne aittir. Müteahhit firma da yaptığı çalışmalardan sorumludur. İki buçuk yıldır buradaki çalışma devam ediyor. Hiçbir kurum tedbirsizliğin farkında değil mi?"
Belli ki onca 'sorumlu göz', ortadaki ölüm tuzaklarını fark etmemişti. Yoksa Dilara şimdi evinde gülerek çizgi film izliyor olurdu.