'Dil'de anlaşmazlık

Dil Bayramı'nın 73. yıldönümü kutlamalarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ayrı düştü. Sezer, Türkçenin bozulduğundan ve yanlış kullanıldığından yakınırken...

ANKARA - Dil Bayramı'nın 73. yıldönümü kutlamalarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ayrı düştü. Sezer, Türkçenin bozulduğundan ve yanlış kullanıldığından yakınırken, bakan Koç, Türkçenin, tarihin hiçbir döneminde olmadığı bir güce eriştiğini ileri sürdü. Kültür ve Turizm Bakanı Koç'un görüşleri, Türk Dil Kurumu Başkanı (TDK) Başkanı Şükrü Haluk Akalın'la da uyuşmadı.
'Herkes korumalı'
Dil Bayramı için düzenlenen konferansta ilk Akalın konuştu. Türkçenin yabancı sözcük ve deyimlerin istilasına uğradığını belirten Akalın, Türkçeyi korumanın herkesin görevi olduğunu söyledi. TDK'nın bu amaçla 'Türkçe Sözlük'ü yenilediğini belirten Akalın, herkesi Türkçeyi doğru kullanmaya çağırdı.
Akalın'dan sonra konuşan Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Sadık Tural da, Türkçenin bozulduğundan yakındı.
Daha sonra kürsüye çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Koç ise Türkçenin bozulduğunu söyleyenleri 'karamsar' olarak niteledi. Koç, şunları söyledi:
'Karamsar olmayalım'
"Türkçenin yozlaştığı, bozulduğu ve kirlendiği söylemleri yanlış. Türkçe, muhteşem bir güce erişmiştir. Türkçenin kaybolup gideceği korkusunu yaymak yersiz. Tam bir roman patlaması yaşanmakta, gazete ve dergi tirajlarında artışlar olmakta.
Yaşayan yerli yazarların eserlerine duyulan ilgi, Orhan Kemal ve Peyami Safa gibi klasik Türk yazarlarının eserlerine de ilgiyi artırdı. Türkçenin kullanıldığı coğrafya gelişti, Almanya'da ikinci dil oldu. Türkçe yayın yapan TV'ler dünyanın çok yerinde izleniyor. Dili değişmez, durağan algılamak yanlış. Türkçeyi geliştirmek de bizim görevimiz. Türkçenin gücüne güvenelim."
'Toplumsal sorumluluk'
Cumhurbaşkanı ise, toplantıda"Türkçenin doğru kullanılması konusunda yaşanan sorunlar hepimizi üzmekte. Türkçenin yozlaşmasıyla toplumsal yapı ve birliğimizin bozulacağı unutulmamalı" dedi. Sezer, Türkçenin kullanılmasıyla ilgili sorunları ve önerilerini şöyle özetledi:

 • Öz Türkçenin kullanımına gereken duyarlılık ve özenin gösterilmemesi dilimizi bozmakta ve dilin gelişimini istenmeyen yöne sürüklemekte.
 • Dilimizdeki yabancı sözcüklerin artması, dilin yanlış kullanımını özendirir nitelikteki yayınların izlenme oranları bizleri kaygılandırmakta. Dildeki yabancılaşmada, medyadaki yanlışların etkisi var.
 • Anadil öğrenimi, yabancı dil öğrenimi gibi yoğun uğraş gerektirir. Eğitim kurumlarımız bu konuya önem vermeli, Türkçe derslerinin kapsamı, yaşamın her alanından kesitler sunan metinlerden, özellikle çağdaş Türk yazınının yetkin yapıtlarından oluşturulmalı.
 • Eğitim ve öğretim devlet politikası olmalı. Çağdaş düşünceye, kültüre ve sanata saygılı olunmalı, bu değerler gençlere benimsetilmeli ve yaşatılmalı.
 • Bugün başta yöneticiler, yazın, sanat, akademi dünyamızın saygın isimleri olmak üzere, toplumu oluşturan herkes, Türkçeyi doğru ve güzel kullanmalı. Bu, savsaklanmaması gereken toplumsal bir sorumluluk.


  • http://www.radikal.com.tr/7584327584320

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.