Dilden dile Çanakkale

Dilden dile Çanakkale
Dilden dile Çanakkale
Çanakkale Savaş'nın simgesi Çanakkale Türküsü 'Dilden Dile Çanakkale' projesi kapsamında Türkçe ve Kürtçe dahil 5 dilde seslendirilecek.­

Türkiye İmralı görüşmeleri ve barış sürecini konuşurken Çanakkale Savaşı’nın 98’inci yılı kutlamaları kapsamında Başakşehir Belediyesi,’Dilden Dile Çanakkale’ projesi geliştirdi. Açılım sürecine atıfta bulunulan proje kapsamında sanatçılar Uğur Işılak, Berdan Mardini, Zeyt Soto, Ender Doğan, Suzan Kardeş, Çanakkale Savaşı’nın simgesi Çanakkale Türküsü’nü, Türkçe, Kürtçe, Boşnakça, Arnavutça ve Arapça olarak 5 ayrı dilde seslendirecek.
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal “Ülkemizde barış süreci için çok büyük adımlar atılıyor. Biz de bu topraklarda yaşayanların birbiriyle kardeş olduğunu gösteren bir proje hazırladık. Çanakkale, ulusumuzun ortak ruhunu, asıl karakterini göstermiştir. Çanakkale şehitlerimizin aziz ruhunu yâd etmek üzere gönüllerimizi birleştiriyoruz. Şu günlerde en çok ihtiyacımız olan birlik ve beraberlik dersini Çanakkale’den alabiliriz” dedi. Çanakkale Türküsü’nü Kürtçe seslendirecek olan sanatçı Berdan Mardini ise “Bu topraklar üzerinde yaşayan her milletten, her dilden insanın omuz omuza vererek savaştığı, topraklarını ölümüne savunduğu bir destanın adıdır Çanakkale. Bu önemli süreçte herkesin Çanakkale’de olduğu gibi omuz omuza vermesi gerekiyor” diye konuştu.


Diyarbakır Valiliği’nden Türkçe ve Kürtçe Çanakkale afişleri

Diyarbakır Valiliği, Çanakkale Zaferi’nin 98’inci yıldönümünde kentin birçok noktasında bulunan billboardlara Türkçe ve Kürtçe kutlama afişleri astı. Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98’inci yıl dönümü nedeniyle Diyarbakır ve Çanakkale Valiliği ortak bir proje geliştirdi. Afişlerde, Çanakkale Savaşı’na giden askerlerin ve Diyarbakırlı şehitlerin isimleri ve kahramanlık öyküleri bulunuyor.