Dilek Doğan hayatını kaybetti

Dilek Doğan hayatını kaybetti
Dilek Doğan hayatını kaybetti
Terör operasyonu sırasında polisin silahından çıkan kurşunla yaralanan Dilek Doğan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

RADİKAL -  İstanbul Sarıyer'deki DHKP-C operasyonu sırasında polisin silahından çıkan kurşunla yaralanan Dilek Doğan, tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Akşam saatlerinde öldüğü öğrenilen Dilek Doğan'ın cenazesi, geniş güvenlik önlemleri altında hastaneden alınarak, zırhlı araçlar eşliğinde Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Adli Tıp ve hastane çevresinde de polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

CHP MİLLETVEKİLLERİ HASTANEDE

25 yaşındaki genç kızın öldüğünü duyan yakınları hastaneye akın etti. Dilek Doğan'ın ağabeyi Emrah Doğan, yakınlarına sarılıp gözyaşı döktü. Hastaneye gelerek aileye başsağlığı dileyen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Acıyı paylaşmaktan başka bir şey ifade edemiyorum. Hesap soracağımız vahim olayların sayısı artıyor bu hükümette. Sadece bunu söyleyebilirim" dedi.

'AK TOROSLARLA GELDİLER'

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da şunları söyledi: "İstanbul polisi tarafından önceki günlerde evine girilerek kurşun sıkılan Dilek Doğan'ı ne yazık ki kaybettik. Dilek Doğan'ın katladilmesi, Ahmet Davutoğlu'nun halkı tehdit etmesini boşa çıkarmıştır. Çünkü Davutoğlu, 'Biz iktidardan düşersen beyaz Toroslar gelir' demişti. İşte ak Toroslar geldiler ve Dilek'i vurdular. Faili meçhul cinayetler hâlâ işleniyor. 24 yaşındaki bir genç kız, evine arama yapmaya gelen polise 'Ayakkabınızla girmeyin' dediği için katledildi. Ve bugüne kadar herhangi bir soruşturma başlatılmadı. Kamuoyu baskısı yüzünden başlatılan göstermelik soruşturmayla sorumlular aklanmaya çalışıyor. Ve Dilek Doğan vurulduğu gün, sırf kamuoyuna 'terörist' imajı verebilmek için göstermelik bir soruşturma açılıyor. Dilek Doğan'ın çalıştığı adres belli, evi belli. Kaçmıyor, bir yere gitmiyor. Ama İstanbul'un göbeğinde ak Toroslarla gelen polislerin kurbanı oluyor. Biz bu cinayetin takipçisi olacağız. Sorumluların yargılanması için ailesiyle birlikte mücadele edeceğiz. Bu cinayeti yanlarına bırakmayacağız."


HASTANE VE ADLİ TIP ÖNÜNDE ÖNLEM

Hastane önünde toplanan bazı gruplar da slogan atarak Dilek Doğan'ın ölümünü protesto etti. Gruptan bazı kişilerin hastane önündeki zırhlı polis araçlarına plastik duba savurduğu görüldü. Dilek Doğan'ın yakınları ise araçlara binerek Adli Tıp'a gitti. Adli Tıp Kurumu önünde de geniş güvenlik önlemleri alındığı dikkat çekti.

Ozan URAL - Soner HASIRCIOĞLU / DHA


  http://www.radikal.com.tr/145947614594764

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kapıda ölüm - aysberg

  Kürt, Alevi, solcu olması öldürülmesini gerektirecek kadar öteki yapmıştı devlet nezdinde Dilek Doğan'ı. Ölümün kapıda polis kurşunuyla karşılayacağı kimlerimiz var bizim.

  NE İŞ? - m.rozbilen

  Hırsımı alamadım, bir daha yazacağım. İnsanları intikam almaktan alakoyan tek sebep mağduru tatmin edici bir adaletin tecellisidir. Terörle mücadelede hiç kimsenin itirazı olamaz. Ancak devletin sebep olduğu ve yarattığı terör ve şiddeti hatırı sayılır bir kesim hoşgörüyorsa şapkamızı alıp önümüze koymalıyız. Devlet meşruluk zemininden kaymamalı ve adaletten ayrılmamalıdır. Dilek Doğan olayına bakın ve kendinizi bir an onun yerine ve bütün yüreği yananların yerine koyun. Ne hissediyorsanız, onlar da onu hissediyorlar. Eğer adalet yerini bulmaz ve sorumlular cezalandırılmazsa, onları intikam duygusu içinde yaşamaktan ne alakoyabilir? Ankarada 102 kişiyi katleden IŞİD terör örgütüne sözüm ona operasyon adı altında alakası olmayan bir eve gidiliyor, Ev sahibi gelen polisin evlerini kirletmemelerini söyleyip galoş giymelerini istiyor. Ne var bunda?Üstelik mevzuat mecburiyeti varken. Sen misin galoş giy diyen, al sana deyip öldürücü mermi sıkmak hangi vicdanın işi? Peki ne buldunuz bu evde? Yok boğuşma yok itme kakma sırasında silah ateş aldı savunması ise yam bir komedi. Be hemen söyleyeyim, namlusuna mermi sürülmemiş, emniyeti açık ve tetiği çekilmemiş hiç bir silah ateş alamaz. O halde demek oluyor ki, Dilek Doğan kasten ve bilerek öldürücü yer hedef alınarak vurulmuştur. Bu kadar polisin içinde silahsız ve savunmasız hane halkı ne yapabilir ki görev yapmaya engel olmuş olsunlar? Öyle bile olsa vahşice vurmak çare mi? İşte devlet ile halkı karşı karşıya getiren sebepler böyle oluşuyor. Peki sanık polis nerede? O hala görevde ve şuna buna sıkmaya devam mı ediyor? Utanç, utanç,utanç.

  Polis - anaximenes

  piyangosu bu.. bana çıkmaz demeyin, size de çıkabilir.. Artık devlet terörünün bir limitinin olmadığının itirafıdır bu.. Yok soruşturma başlatılmış yok polislerin ifadesi alınmış.. bütün bunlar mizansen. Katilleri koruyan bir yönetme aklıyla bu 'tarih' hep tekerrür edecektir..

  DOĞRULUK VE ADALET BİTTİĞİNDE O DEVLETİN OTORİTESİ VE CİDDİYETİ DE BİTER - m.rozbilen

  Dilek Doğan'ın hayatını kaybettiğine üzülmemek elde değil. Kendisine Allahtan rahmet ve mağfiret, ailesine sabır ve metanet, bütün Türkiye'ye başsağlığı dilerken, galoş giymeden evlerinde arama yapmak isteyen polisin, gösterilen tepki nedeniyle keyfi olarak vurduğuna inandığım rambo bozuntusu polis memurunu ve onu koruyup kollayanları lanetle kınıyorum. Umut ediyor ve diliyorum ki bir gün mutlaka kanun önünde hesap vereceklerdir. Emekli bir Emniyet müdürü olarak diyorum ki, böyle sorumsuz ve kanun tanımaz polis memuru ayağımın altındadır. Kadına kurşun sıkacak kadar zıvanadan çıkmış benzeri görevlilerin varlığından utanıyorum. Yazıklar olsun. Emniyet teşkilatı adına Doğan ailesi ve bütün Türkiye'den binlerce kez özür diliyor, bu keyfilikler son bulsun istiyorum. Emniyet teşkilatı gülünç duruma düşmemek için sudan bahaneler ileri sürüp vuran memuru kollamaktan ve savunmaktan vazgeçmeli, kamuoyunu tatmin edecek gerçek bir soruşturma yapmalı ve bu memur derhal görevden el çektirilip adliyece tutuklama işlemi uygulanmalıdır.