Dilek Doğan için Marmaris'te anma

Dilek Doğan için Marmaris'te anma
Dilek Doğan için Marmaris'te anma
Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, Pir Sultan Abdal Derneği öncülüğünde Birleşik Haziran Grubu ve HDP üyeleri, evinde polis kurşunuyla vurulan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan için anma eylemi düzenledi.

RADİKAL - İstanbul Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nde 18 Ekim günü yapılan operasyon sırasında polis kurşunu ile yaralanan Dilek Doğan tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti. Doğan için Marmaris'te anma ve protesto eylemi düzenlendi. Saat 19.00'da Pir Sultan Abdal öncülüğünde Marmaris Belediyesi Gençlik Meydanı'nda HDP ve Birleşik Haziran Platformu üyelerinden oluşan yaklaşık 100 kişi grup bir araya geldi.

Eylemde, 'Kan dökenlere dur demek için oradaydık barışı da katlettiler' yazılı pankart yere açılarak mumlar yakıldı. Saygı duruşu sonrası Grup Yorum'un 'Seher Yeli' şarkısı eşliğinde, 'Faşizme omuz omuza mücadele', 'Devren dönecek AKP bunun hesabını verecek' sloganları atıldı. Grup adına açıklama yapan Pir Sultan Abdal Derneği Marmaris Başkanı Kasım Çağlı, "Ne yazık ki Dilek Doğan kardeşimiz mücadele ettiği yaşamını kaybetti. Dilek Doğan, 'Evimize ayakkabılarınızla giremezsiniz, galoş giyin' dediği için göğsüne isabet eden polis kurşunuyla öldürüldü.

Polisin ve yandaş medyanın ısrarla adını anmadığı, Sarıyer deyip geçiştirdiği Dilek Küçükarmutlu'da oturuyor, giyim mağazasında çalışıyordu. Emekçi, 24 yaşında genç bir kadındı. Ak Toroslu katiller, 24 yaşında vurdular. Bizler katillerimizi tarih boyunca hiç unutmadık, unutmayacak, unutturmayacak ve affetmeyeceğiz" dedi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı anma eyleminde grup, bir süre hükümet aleyhine slogan attıktan sonra sessizce dağıldı
DHA-Ali GÜNDOĞAN