Dilenci patlaması

Zabıta yetkilileri, ramazanda İstanbul'da dilenci sayısında yüzde 70'e varan artışlar olduğunu söyledi; Nijerya, Endonezya ve Bulgaristan'dan bile gelenler var.
Dilenciler en çok suriçindeki tarihi camileri seviyor. Yetkililer dertli: Yasal boşluklar var, çocuk dilendirenler az cezalarla kurtulabiliyor.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - 2000 yılında 1510, 2001'de 1298, 2002'de 2 bin 178, 2003'te 248'i çocuk 3 bin 400 dilenci yakalanan İstanbul'da 2004 rakamları şaşkınlık yaratıyor. 2004'te yakalananlarla birlikte 2000'den bu yana kayıtlara giren dilenci sayısı 12 bine ulaştı. Özellikle ramazan ayı nedeniyle İstanbul'da neredeyse bir dilenci patlaması yaşanıyor. Diğer illerden gelenlerin yanı sıra, yakalananlar arasında İslam ülkelerinden gelen yabancılara da rastlanıyor.
En önemli mekân camiler
İstanbul sokakları Nijerya ve Endonezya'dan ithal dilencilerle doldu. Yaklaşık 12 bine ulaşan 'kayıtlı-yerli dilenciler'le birlikte adeta her cami, her sokak başı tutulmuş halde. Fatih, Sultanahmet, Eyüp, Şehzadebaşı, Yenicami, Merter camilerinin yarı sıra hastane önleri dilencilerin en çok rağbet ettikleri yerleri oluşturuyor.
Ramazan ayında dilenci sayısındaki artışa dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Komiseri Nazım Arı, "Dilenci sayısında yüzde 70 oranında artış var. Bu çok ciddi bir rakam. Bu rakama toplam 12 kişilik iki ekiple ulaşıldı. Ekip daha kalabalık olsa sayı çok daha artar" dedi.
Türkiye-Endonezya hattı
Arı, şu bilgileri verdi: "Şehirdekilere ilaveten, Adana Turgut, Samsun Ladik, Tokat Erbaa, Malatya Darende'nin belirli köylerinden getirilen dilenciler, camilerin önünde dilendiriliyor. Ramazan öncesi yaptığımız operasyonda da Nijerya ve Endonezya gibi İslam ülkelerinden gelen 25 dilenci yakaladık. Sınır dışı edilmeleri için polise teslim ettik." 2004'te, İstanbul'da Nijerya, Endonezya, İran, Somali ve Bulgaristan uyruklu 32 dilenci yakalandı.
Cezası 143 milyon lira
Kimi günler kazancı 1.5 milyar liraya çıkan dilencilere, zabıta en çok 143 milyon lira ceza kesebiliyor ve çoğu zaman yakalandıklarında üzerinde para bulunamıyor. Edirnekapı Dilenci Toplama ve Sevk Merkezi' nde toplandıktan sonra polis aracılığıyla mahkemeye sevk edilen dilencilere, TCK'nın 544 ve 545. maddelerine göre bir hafta ile bir ay hapis, 15 yaşından küçük çocukları dilendirenlerin tespit edilmesi durumundaysa üç aydan az olmamak kaydıyla hapis cezası veriliyor. Ancak herhangi bir ıslah birimi olmadığı için dilenciler, çoğunlukla mahkemeye çıkarılmadan 24 saat içinde serbest bırakılıyor ve dilenmeye devam ediyorlar.
Dilenciliğin önlenmesi için etkili önlemler alınması gerektiğini belirten Nazım Arı, şunları söyledi:
'Çocuklarını yaralıyorlar'
"Kendi çocuklarını yaralayıp, ayağına kaynar su döküp, yakıp dilendiriyorlar. Büyük bir çoğunluğu zorla dilendiriliyor. Bunu, evrakını imzalamalarını istediğimizde, 'Mürekkep izi beni bir gün dilenmekten kurtarır' diyerek parmak izini tercih etmelerinden anlıyoruz. Biz sadece
o gün dilenmelerini önleyebiliyoruz.
Biz evrak karşılığı Emniyet'e teslim ediyoruz, ancak sonrasından haberdar olamıyoruz. Genellikle aynı gün serbest kalıyorlar. Bu yıl mahkemeye çıkarılanlardan 24 yaşındaki Bekir Yılmaz, 48 milyon lira ceza kesilip bir daha dilencilikten yakalanırsa hapis cezasına çarptırılacağı belirtilerek serbest bırakıldı. Bir daha dilenmedi ve Adana'daki köyüne döndü. Ancak mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakılanlardan 20-25 kez tekrar yakaladığımız oluyor."