Dilencilere ödenen krediler kuruşu kuruşuna geri döndü

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Diyarbakır'da yaşayan dilencilere mikrokredi verdi. Krediyle tezgâh alarak mendil ve kalem satmaya başlayan dilenciler, kredinin geri ödemesini de yaptı.

ANKARA - Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Diyarbakır'da yaşayan dilencilere mikrokredi verdi. Krediyle tezgâh alarak mendil ve kalem satmaya başlayan dilenciler, kredinin geri ödemesini de yaptı.
Daha önce Diyarbakır'ı 'mikrokredi' uygulamasıyla tanıştıran TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Diyarbakır'daki dilencilere tek tek ulaştıklarını ve onlara iş kurup dilenmeyi bırakmaları için kredi vermeyi teklif ettiklerini söyledi. Dilencileri "mücadeleci vatandaş" olarak adlandıran Akgül, "Bu vatandaşlar sosyal dışlanmışlık yaşıyorlar. Amacımız, onları normal insanların arasına almak ve topluma kazandırmak" dedi.
'Mücadeleci vatandaşlara' başlangıç olarak 50-100 YTL kredi verdiklerini belirten Akgül, dilencilerin bu parayla aldıkları mendil ve kalemleri satarak geçimlerini sağlamaya başladıklarını ifade etti. Krediyi, kefilsiz ve teminatsız verdiklerini kaydeden Akgül şunları söyledi:
"Tek şartımız, malı ederinden satmaları ve kredinin geri ödemesini kazançlarından yapmaları. Dilencilikten kazanılan parayı kabul etmiyoruz. Satılan her malın belli bir bedeli var. Müşterilerine, 'Gönlünüzden ne koparsa verin' demiyorlar. Mendil 1 YTL ise o kadar para istiyorlar. Kar
edebilmeleri için toptancılardan iş kuran dilencilere malları maliyetine satmalarını rica ettik. Böyle de para kazanılabildiğini görünce dilencilikten vazgeçtiler."
Uygulama sayesinde Diyarbakır'da altı 'mücadeleci vatandaş' dilenmeyi bıraktı.