Dilencilerin yeni gözdesi: Suriye pasaportu

Dilencilerin yeni gözdesi: Suriye pasaportu
Dilencilerin yeni gözdesi: Suriye pasaportu
Batman'da, Suriye'de süren iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan mültecilerin pasaport ve evraklarını kullanarak dilencilik yapan Türk dilenciler zabıta tarafından yakalandı.

BATMAN - Batman Belediyesi Zabıta Müdürlüğü son günlerde esnafı bıktıran dilencilerle etkin mücadele başlattı. Zabıta Müdürü Hakkı Ertuğrul, Belediye Başkanvekili Serhat Temel’in talimatı ile kentin dört bir yanında dilenciliğe karşı harekete geçtiklerini söyledi.

Son 1 haftada 100 kadar dilenci yakaladıklarını ve bunların üzerinde yüklü paraların ele geçirildiği ve Kabahatler Yasası’na göre ceza uyguladıklarını ifade eden Zabıta Müdürü Ertuğrul, "Maalesef dilencilerin çoğunluğu Suriyeli gibi dilencilik yapan vatandaşımız olan dilencilerin olduğunu tespit ettik" dedi.

Suriye ’deki çatışmalar ve iç savaş nedeniyle Batman’a sığınan 1000’i aşkın mültecinin pasaport ve evrakını kullanan kişilerin dilencilik yaptığını tespit ettiklerini söyleyen Zabıta Müdürü Hakkı Ertuğrul, şöyle dedi:

"Yerli dilencilerin üzerinde bulduğumuz pasaport ve evraklar, Suriyeliler’e ait. Bir yolla buldukları bu evraklarla ’Suriyeliyiz, bize yardım edin’ diyen maalesef yerli dilencilere rastladık. Duygu sömürüsü yapanlara karşı vatandaşların daha dikkatli olması gerekiyor. İhtiyaç sahibi olanlara yardımın ulaştırılmasına karşı değiliz ama, Suriyeli Kürt mültecilerin pasaport ve evraklarıyla dilencilik yapan 100’e yakın kadın ve çocuğu yakalayıp ailelerine teslim ediyoruz."

DHA - Arif ARSLAN