Dilipak 'hakkını helal etmedi', evinden oldu

Vakit Gazetesi yazarı Abdurruhman Dilipak'ın evi 2000 yılında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya hakkında yazdığı 'Hakkımı helal etmiyorum' yazısı sonucu kendisine açılan 167 milyon TL'lik tazminat davası nedeniyle haczedilerek satıldı.


Satış sonrasında açıklama yapan Dilipak kanuna karşı hile yoluyla evinin gasp edildiğini belirterek, “‘Hakkımı helal etmiyorum’ sözümden dolayı hakkımda hem tazminat hem de ceza davası açıldı. Bu davalardan ceza davası zamanaşımına uğradığı için düştü. Ancak tazminat davası adresimi bulamadıkları gerekçesiyle gıyabımda bir yargılama yapılarak ilan yoluyla davayı sürdürüyorlar. Dava karara bağlanıyor. Temyiz süresi geçtikten sonra bana ulaşıyorlar. Evim 88 metrekare gösterilmiş. Evim müştemilatı ile 134 metrekare” diye konuştu.
Dilipak, davayla ilgili olarak 2005’te AİHM’ye başvurduğunu ve 2009 Eylül sonuna kadar hükümetten savunma istendiğini belirtirken, evin icra yoluyla satışından sonraki 7 gün içinde itiraz hakları olduğunu ve sessiz kalmayacağını da sözlerine ekledi. 230 bin TL değer biçilen ev, 180 bin TL’ye satıldı. (Radikal