Dilovası büyük tehlike atlattı

Dilovası büyük tehlike atlattı
Dilovası büyük tehlike atlattı

Boya hammaddesi ve solventlerin konulduğu depoda çıkan yangın 10 saatte kontrol altına alınabildi. Deponun benzer tesislere uzak olması faciayı önledi. FOTOĞRAF: CÜNEYT TÜRESİN / AA

KOCAELİ - Dilovası’nda boya ve boya hammaddesi olarak kullanılan, başta tiner olmak üzere birçok solvent türlerinin bulunduğu depoda çıkan yangın 10 saatte kontrol altına alınabildi.
Kolsuzlar Kimya Sanayii ve Ticaret A.Ş.’nin yurtdışından ithal ettiği boya, boya hammaddesi ve solventlerin konulduğu depoda dün saat 05.15 sıralarında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Sıcak havalarda genleşme nedeniyle yangınlara neden olduğu bilinen yanıcı ve patlayıcı özelliğe sahip solventler tutuşunca, ortalık bir anda cehenneme döndü. Depoda, içinde solvent ve boya bulunan tank ve varillerin sık sık infilak etmesi olay yerine giden itfaiye ekiplerinin çalışmalarını zorlaştırdı.
Maddi değerinin 3 milyon dolar civarında olduğu belirtilen boya ve solventlerin bulunduğu tank ve verillerin gürültüyle infilak etmesi çevre için de büyük tehlike yarattı. Depoya 100 metrelik mesafelerdeki kimyasal ve hidrojenlerin bulunduğu tanklara sıçramaması için ekipler buralara soğutma uyguladı. Yangın 10 saate kontrol altına alınırken, deponun, 50’nin üzerinde benzer tesis ve deponun bulunduğu Dilovası’ndaki diğer tesislere uzak noktada olması faciayı önledi. (dha)