Dilovası facianın eşiğinden döndü

Dilovası facianın eşiğinden döndü
Dilovası facianın eşiğinden döndü
Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde boya ve kimyevi maddelerin bulunduğu depoda çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı


Ergün AYAZ- Orhan UZUN

KOCAELİ - Dilovası ilçesinde kurulu Kolsuzlar Kimya Sanayii ve Ticaret A.Ş.'ye ait boya ve boya hammaddesi olarak kullanılan, başta tiner olmak üzere birçok solvent türlerinin bulunduğu depoda çıkan yangın 10 saatte kontrol altına alınabildi. İtfaiye ekiplerinin yoğun çaba harcadığı yangında çıkan dumanlar bölgede gökyüzünü kararttı. Yüz tonun üzerindeki kimyasal, itfaiye ekiplerinin kontrolünde yanmaya bırakılırken, alevlerin, diğer tanklara sıçramaması için yoğun çaba harcandı.

İhsan Çulhalık'a ait Kolsuzlar Kimya Sanayii ve Ticaret A.Ş.'nin yurt dışından ithal ettiği boya, boya hammaddesi ve solventlerin konulduğu depoda, saat 05.15 sıralarında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Sıcak havalarda genleşme nedeniyle yangınlara neden olduğu bilinen yanıcı ve patlayıcı özelliğe sahip solventler tutuşunca ortalık bir anda cehenneme döndü. Depoda, içinde solvent ve boya bulunan tank ve varillerin sık sık infilak etmesi olay yerine giden itfaiye ekiplerinin çalışmalarını zorlaştırdı.

Maddi değerinin 3 milyon dolar civarında olduğu belirtilen boya ve solventlerin bulunduğu tank ve verillerin gürültüyle infilak etmesi çevre için de büyük tehlike yarattı. Jandarma ekipleri depo çevresinde geniş bir emniyet şeridi oluşturdu. Olay yerine gelen Dilova Kaymakamı Hasan Göç, yangının çıkış nedeninin bilinmediğini, itfaiye arazözlerinin köpük ve su sıkmasına rağmen yangının söndürülemediğini belirterek, depoya 100 metrelik mesafelerdeki kimyasal ve hidrojenlerin bulunduğu tanklara sıçramaması için ekiplerin buralara soğutma uyguladıklarını söyledi. Deponun, 50'nin üzerinde benzer tesis ve deponun bulunduğu Dilovası İlçesi'nde diğer tesislere uzak noktada olması şans olarak nitelendirildi.

İzmit Körfezi'nin hemen her yerinden dumanları görülen yangının şiddeti saat 15.00 sıralarında iyice azaldı. İtfaiye ekipleri kontrollü bir şekilde son kimyasalların da yanmasını bekledi. Öle ya da yaralananın olmadığı yangında, saat 15.30'dan itibaren soğutma çalışmalarına başlandı.