Dilovası insan yaşamını da kirletmiş

Dilovası insan yaşamını da kirletmiş
Dilovası insan yaşamını da kirletmiş
Çalışma Bakanlığı, Dilovası'nı denetledi. 157 işyerinden sadece 2'si 'uygun' bulundu. İşyerlerinde 3 bin 311 noksan var!
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Dilovası’nda yaşanan sorunun sadece çevre kirliliği olmadığını anlattı. Bakan Çelik, Dilovası’nda çalışanların güvenliğinin de ne denli tehdit altında olduğunu gözler önüne serdi. Dilovası’nda denetim yapılan 157 işyerinden sadece 2’sinin gerekli önlemleri aldığı ortaya çıktı. 

Yüzde 99’u sorunlu
İlçede işyerlerinin yüzde 99’u denetime uymazken, Çalışma Bakanlığı yaptırım uygulamak için TBMM’de bekleyen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nı bekliyor.
İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Dilovası’nda yaşanan çevresel kirliliğin korkunç boyutunu gözler önüne serdi. Bakan Çelik’in verdiği bilgiye göre Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde iş sağlığı ve güvenliği yönünden ‘Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Alan Esaslı Projelendirilmiş Denetim’ programı kapsamında 192 işyeri programına alındı.
192 işyerinden gayrifaal, kapalı, adres değişikliği gibi sebepler dışındaki 157 işyerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldı. 140 işyerinde 2012 yılı ocak ayı içerisinde ikinci kez teftiş gerçekleştirildi. 

İşte eksikler...
Bu teftişlerin sonuçlarına da değinen Çelik, bölgede 2011 yılında yapılan ilk teftiş sonucunda toplam 3 bin 311 noksan husus tespit edildiğini belirtti.
Çelik, bu noksanları “Risk değerlendirmesi, kimyasal madde kullanımı ve depolanması, patlayıcı ortam sınıflandırma ve patlamadan korunma dokümanı, iş ekipmanları ve makine emniyeti, basınçlı ekipmanlar, çalışanların sağlık gözetimi, eğitimi ve bilgilendirmeleri, kişisel koruyucu donanımlar, iş sağlığı ve güvenliği kurulu, işyeri sağlık ve güvenlik birimi, işyeri bina ve eklentileri, elektrik tesisatı, acil çıkış yolları ve kapıları, yangınla mücadele, havalandırma ve işyeri hava kalitesi, ortam sıcaklığı, gürültü, titreşim, aydınlatma, soyunma ve dinlenme yerleri, kişisel koruyucu donanımlar” gibi 140 altbaşlıkta sıraladı. 

Cezalar da caydırmadı
Bu işyerlerine verilen cezaları da anlatan Bakan Çelik, teftişi yapılan 157 işyerinden 126’sına tespit edilen noksanlıkların giderilmesi için 1, 2 ve 3 ay süre verilmesi, 20 işyerine noksanlıklar derhal giderilmek üzere mehilsiz tebligat yapılması, 1 işyerinin kapatılması, 1 işyerine hem idari para cezası verilmesi hem de kapatılması, 7 işyerine de idari para cezası verilmesinin istendiğini söyledi.
Denetim yapılan işyerlerine 2011 yılı itibariyle 585 bin 800 TL idari para cezası kesildiğini anlatan Bakan Çelik, Dilovası OSB’nin 2012 teftiş programına alındığını belirterek, eksikliklerin giderilme oranlarını da kapsayan genel değerlendirme raporunun 2012 yılının sonunda düzenleneceğini ifade etti. 

‘Yasayı bekliyoruz’
Bakan Çelik gerekli önlemlerin alınmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu hafta görüşülmesi beklenen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı beklediklerini belirtti.