Din bilgisi ayrı İslam dersi ayrı

AKP çare arıyor

Anayasa taslağında din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılmasına AKP içinden tepkiler gelince konu için bir komisyon kuruldu. Çalışmalarda öne çıkan öneri, dersin ikiye bölünüp İslam'ın öğretileceği seçmeli din eğitimi dersi konulması.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Yeni anayasa taslak hazırlıklarını sürdüren AKP'de, zorunlu din dersinin nasıl verileceğine ilişkin kafa karışıklığı yaşanıyor. Partiden yükselen 'din dersleri zorunlu olmaktan çıkmasın' seslerini dikkate alan AKP yönetimi, konuyu netleştirmek üzere Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu başkanlığında bir komisyon kurdu. AKP'de okullarda halihazırda verilen Din Kültürü Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu olması, buna ek olarak İslam dininin öğretileceği seçmeli bir 'din eğitimi' konulması üzerinde duruluyor.
Bazı AKP milletvekilleri, akademisyenlerin hazırladığı taslakta bulunun ve din dersini zorunlu olmaktan çıkaran öneriye karşı çıktı. Akademisyenlerin hazırladığı taslakta iki alternatif bulunuyordu. Birinci alternatifte 'din eğitim ve öğretimi' ikinci alternatifteyse 'dersten muafiyet' kişinin kendisi, küçüklerin de yasal temsilcilerinin talebine bağlanıyordu.
Din dersi konusu Sapanca'da AKP kurmaylarıyla akademisyenler arasında yapılan toplantının ardından AKP Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) ayrıntılı bir şekilde değerlendirildi. Bazı MYK üyeleri hem vekillerden gelen sıkıntıya hem de akademisyenlerin önerdiği alternatiflerin yaratabileceği sorunlara dikkat çekti. Ayrıntılı bir inceleme yapılmasının talep edilmesi üzerine Erdoğan, Bakan Yazıcıoğlu başkanlığında, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'ndan oluşan bir komisyon kurulmasını istedi. Komisyon, din dersi konusunu ayrıntılı bir şekilde değerlendirdikten sonra, AKP yönetimine dersin veriliş yöntemine ilişkin somut bir öneri ya da öneriler dizisi sunacak.
İki ders mi olacak?
AKP yönetiminde, zorunlu din dersinin kaldırılması ağırlıklı olarak benimsenirken, yöntem konusunda din dersinin bölünmesi seçeneğinin ön plana çıktığı öğrenildi. Buna göre; 'din eğitimi' ve 'din kültürü ve ahlak' ayrı dersler olarak düzenlenecek.
İki dersin içeriği farklı olacak. zorunlu olacak din kültürü ve ahlak dersinde dinsel inanışların tamamı öğretilecek ve içerik dinler tarihi kapsamında düzenlenecek. Bu derste, herhangi bir dinin eğitimi ya da buna ilişkin ritüeller bulunmayacak. Derste sadece öğrencilerin dinler hakkında genel kültür bilgilerinin artırılması sağlanacak. Din eğitimi dersiyse seçmeli olacak. Bu derste ağırlıklı olarak İslam dininin gerekleri öğretilecek.
AKP'de 'din eğitimi' dersinin kişinin kendisi ya da velisinin 'Almak istiyorum' şeklindeki başvurusu üzerine mi, 'Muaf olmak istiyorum' başvurusuna göre mi verileceği de başka bir tartışma konusu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD gezisi sonrasında, anayasa taslağını yeniden değerlendirmek üzere toplanacak AKP MYK'da konu hakkında son kararı verilecek.