Din bilgisi öğretmenine sınav soruşturması

Hacı Sami Anadolu Lisesi'nde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni İbrahim Ağırman hakkında, yaptığı testte sorduğu bir soru nedeniyle soruşturma açıldı.

ERZURUM - Hacı Sami Anadolu Lisesi'nde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni İbrahim Ağırman hakkında, yaptığı testte sorduğu bir soru nedeniyle soruşturma açıldı. Testte, 'Aşağıdakilerden hangisi, korunması gereken değerler arasında değildir?' sorusunu yönelten Ağırman'ın 'Bayrak, Din, Namus ve Can' şıklarını vermesi velilerin tepkisine neden olmuştu.
Geçen yıl Erzurum Lisesi'nde din kültürü ve ahlak Bilgisi öğretmeni olarak çalışan İbrahim Ağırman, bu eğitim yılı başında Hacı Sami Boydak Anadolu Lisesi'ne tayin edildi. 22 yıllık öğretmen olan, evili ve dört çocuk babası Ağırman, Kurban Bayramı öncesi lise ikinci sınıf öğrencilerine bir test sınavı uyguladı. Testte, öğrencilere 'Aşağıdakilerden hangisi, korunması gereken değerler arasında değildir?' sorusunu yönelten Ağırman, yanıt olarak da 'a) Bayrak. b) Din, c) Namus ve d) Can' şıklarını gösterdi.
Öğrenciler söz konusu testi velilerine anlatınca birbiri ardına şikâyetler gelmeye başladı. Bayrağın, din, namus ve canla karşı karşıya getirilmesinden rahatsız olan veliler, durumu hem okul yönetimine hem de Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne iletti. Yetkililer, öğrencilere uygulanan testle ilgili olarak Valiliğin soruşturma açtığını söyledi.
Doğru şık 'Can'mış
Konuyla ilgili açıklama yapmak istemediğini belirten din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni İbrahim Ağırman'ın Vali ve İl Milli Eğitim Müdürü'ne verdiği ifadede sorunun cevap anahtarının 'd' şıkkındaki 'Can' olduğunu belirterek, "Yılların öğretmeni olarak hiçbir zaman öğrencime yanlış soru yöneltmedim ve yöneltmem. Sorunun cevabı 'Can' dır. Bunu da mehmetçiğimiz PKK terör örgütüne yönelik yaptığı operasyonlarla ortaya koymaktadır" dedi.