'Din değiştirdim, öldürülmekten korkuyorum'

2007 yılında din değiştirerek Hristiyan olan Mustafa Erhan Kaya, din değiştirdiği için sık sık 'ölüm' tehditleri aldığını öne sürdü.

 2007 yılında din değiştirerek Hristiyan olan Mustafa Erhan Kaya, din değiştirdiği için sık sık ‘ölüm’ tehditleri aldığını öne sürdü.
İHD İstanbul Şubesinde basın toplantısı düzenleyen Kaya, hür iradesiyle Hristiyan olduğunu belirterek, “Bu kararı Bahçelievler Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak zor da olsa, tescil ettirdim. Bu süre zarfında, çevremde birçok olumsuz tepkiler aldım. Ama bu tepkiler sadece yüzeyseldi. ‘Neden yaptın keşke Hristiyan olmasaydın ve ne gereği vardı ’ gibilerden çeşitli serzenişlerden ibaretti. Ancak yaklaşık bir seneden beri tanımadığım ve bilmediğim kişilerden olumsuz tehditler almaktayım. Gerek yazılı gerek sözlü olarak yapılan bu tehditler benim ve ailemin psikolojisini olumsuz etkiliyor. Evime rahat bir şekilde gidemiyorum. Her an ‘Nerede ne zaman saldırıya uğrayacağım, diye tedirgin bir haldeyim" dedi.
"Silahlı saldırı sonucu Hrant Dink’e yapılan suikast ve bu suikastı işleyen kişilerin emniyetçe kahraman gibi karşılanması haklarında şarkılar bestelenmesi ülkemizin nasıl bir noktaya getirildiğini göstermektedir" diyen Kaya, aldığı tehditler için, Cumhuriyet savcılığına başvuru yaptığını da söyledi. Kaya, "Savcılıkça dosyamı inceleyecekleri daha sonra bana bilgi verileceği söylendi. İçim kan ağlasa da ailem ve kendi güvenliğim için, çok sevdiğim ülkemi terketme kararı aldım. İbadetimi tapınmamı özgürce yapabilmem ve İsa Mesih imanlısı olarak hayatımı devam ettirebilmek için bu kararı aldım. Almak zorunda kaldım. Bu kararım tamamen kişisel irademle alınan bir karardır."
Kaya, "Hangi ülkeye ne zaman gitmeyi düşünüyorsunuz? " sorusuna ise, "Henüz belli değil daha başvurmadım Ancak güvenli bir yer düşünüyorum. Neresi olduğu önemli değil Afrika’ya bile giderim" yanıtını verdi. İHD yöneticisi Ali Gök, Mustafa Erhan Kaya’nın sık sık ölüm tehditleri aldığına vurgu yaparak, İHD olarak Kaya’ya her türlü desteği vereceklerini belirtti. (dha)